• 22 493 67 40
  • nalezysie@euco.pl
    unnamed-1unnamed-1unnamed-1unnamed-1
    • Nasze usługi
      • Odszkodowanie komunikacyjne po wypadku
      • Odszkodowanie za wypadek w pracy
      • Renty i odszkodowania
      • Odszkodowanie za szkodę rolniczą
      • Odszkodowanie za potknięcie / poślizgnięcie
      • Odszkodowanie za śmierć bliskiej osoby
      • Odszkodowanie za błąd lekarski
      • Świadczenie pielęgnacyjne
    • O nas
    • Poradnik Należy Się
    • Chcę pomóc
    • FAQ
    • Kontakt
    • Strona główna
    • Uncategorized
    • 10 najczęstszych przyczyn wypadków drogowych

    10 najczęstszych przyczyn wypadków drogowych

    23/05/2023
    Kategorie
    • Uncategorized
    Tagi
      wypadek komunikacyjny

      Znajomość najczęstszych przyczyn wypadków wpływa na większą świadomość uczestników ruchu drogowego i może być kluczem do zmniejszenia liczby niebezpiecznych incydentów. Od czego zależy bezpieczeństwo na drodze? Jakie czynniki wpływają w największym stopniu na statystyki wypadków i kolizji? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w naszym artykule.

      1. Nadmierna prędkość

      Nadmierna prędkość to jedna z najczęstszych przyczyn wypadków drogowych. Ma to związek z faktem, że zwiększając tempo jazdy, kierowca zmniejsza czas reakcji – ma mniej czasu na podjęcie decyzji i zareagowanie na nieprzewidziane sytuacje na drodze. Szybka jazda zwiększa ryzyko utraty kontroli nad pojazdem, ponieważ kierowca traci zdolność do szybkiego i skutecznego hamowania, sprzyja kolizjom z innymi pojazdami lub przeszkodami na drodze i potęguje skutki wypadków.

      Nadmierna prędkość jest szczególnie niebezpieczna na drogach o dużej gęstości ruchu, w obszarach zabudowanych oraz w przypadku niesprzyjających warunków pogodowych, takich jak deszcz, śnieg, lód lub mgła.

      Zgodnie z obowiązującymi przepisami maksymalna dopuszczalna prędkość w terenie zabudowanym wynosi 50 km/h przez całą dobę, a w terenie niezabudowanym 90 km/h. Limity prędkości dla dróg szybkiego ruchu dotyczące samochodów osobowych, motocykli i pojazdów ciężarowych o masie całkowitej do 3,5 t to odpowiednio: do 140 km/h na autostradzie,do 120 km/h na dwujezdniowej drodze ekspresowej,do 100 km/h na jednojezdniowej drodze ekspresowej.

      2. Nietrzeźwość kierowcy

      Nietrzeźwy kierowca ma zmniejszoną zdolność do podejmowania trafnych decyzji i reagowania na nieprzewidziane sytuacje na drodze. To prowadzi do wypadków i poważnych obrażeń lub śmierci – kierowcy i innych uczestników ruchu drogowego.

      Nietrzeźwy kierowca ma trudności z zachowaniem równowagi, kontrolą nad pojazdem, hamowaniem i skręcaniem. Osłabiona percepcja, zaburzenia koordynacji ruchowej, zniekształcone postrzeganie czasu i przestrzeni sprzyjają popełnianiu błędów i spowodowaniu kolizji.

      Statystyki pokazują, że nietrzeźwość jest jednym z najczęstszych powodów wypadków z udziałem śmiertelnym na drodze. Według raportu WHO (Światowej Organizacji Zdrowia), jazda po spożyciu alkoholu jest przyczyną co najmniej jednej trzeciej wszystkich wypadków drogowych na świecie. Aby ograniczyć tę plagę, wiele krajów wprowadziło zaostrzone przepisy dotyczące pijanych kierowców.

      3. Nieprawidłowe wyprzedzanie

      Kolejną przyczyną wypadków drogowych jest nieprawidłowe wyprzedzanie lub wykonywanie manewrów wymijania w nieodpowiednim miejscu. Są to sytuacje, w których kierowca zmienia pas ruchu i wyprzedza pojazd bez odpowiedniej ostrożności, a także bez zachowania wystarczającej przestrzeni i bezpieczeństwa. Prowadzi to często do kolizji bocznych i czołowych powodujących poważne obrażenia lub śmierć kierowców i pasażerów.

      Najczęstsze przyczyny nieprawidłowego wyprzedzania to brak odpowiedniej oceny odległości i prędkości innych pojazdów na drodze, zbyt mała przestrzeń pomiędzy wyprzedzającym a wyprzedzanym pojazdem, a także nieprzestrzeganie ograniczeń prędkości i zasad ruchu drogowego. 

      Jest to szczególnie niebezpieczne na drogach o dużej gęstości ruchu, w obszarach zabudowanych lub na drogach o ograniczonej widoczności. W takich przypadkach kierowcy powinni zachować szczególną ostrożność i unikać niebezpiecznych manewrów. Przed rozpoczęciem wyprzedzania należy zawsze dobrze ocenić odległość i prędkość innych pojazdów, a także zachować wystarczający odstęp, aby uniknąć kolizji.

      4. Nieprzestrzeganie przepisów ruchu drogowego

      Kierowcy, którzy ignorują lub lekceważą przepisy ruchu drogowego, zwiększają ryzyko kolizji i poważnych obrażeń lub śmierci dla siebie i innych użytkowników dróg. Najczęstsze naruszenia to:

      • przekraczanie prędkości, 
      • jazda na czerwonym świetle, 
      • nieprzestrzeganie znaków drogowych, 
      • nieustępowanie pierwszeństwa, 
      • używanie telefonów komórkowych podczas jazdy,
      • jazda po alkoholu lub narkotykach.

      5. Nieodpowiednie zachowanie pieszych i rowerzystów

      Nie tylko kierowcy pojazdów mechanicznych są odpowiedzialni za nieszczęśliwe zdarzenia na drodze. Do wypadków drogowych prowadzi też nieodpowiednie zachowanie pieszych i rowerzystów na drodze, takie jak:

      • nieprzestrzeganie sygnalizacji świetlnej,
      • lekceważenie zasad pierwszeństwa,
      • nieprzewidywalne zachowywanie się na drodze – nagła zmiana kierunku, bieganie po pasach lub wchodzenie na jezdnię bez uprzedniego sprawdzenia ruchu,
      • nieodpowiednie ubranie lub brak oświetlenia utrudniające zauważenie pieszych i rowerzystów na drodze,
      • korzystanie z urządzeń elektronicznych.

      Każdy użytkownik drogi – kierowca, pieszy i rowerzysta – ma obowiązek przestrzegać zasad bezpieczeństwa i zawsze zachowywać ostrożność, aby uniknąć wypadków drogowych.

      6. Złe warunki atmosferyczne 

      Złe warunki atmosferyczne, takie jak deszcz, śnieg, mgła, silny wiatr znacząco wpływają na bezpieczeństwo na drodze i prowadzą do wypadków drogowych. Deszcz lub śnieg zmniejszają widoczność na drodze i zwiększają czas reakcji kierowców, co zwiększa ryzyko kolizji. Nawierzchnia pokryta śniegiem lub lodem jest śliska i utrudnia hamowanie oraz utrzymanie kontroli nad pojazdem. Silny wiatr może przewracać ciężarówki i przeszkadzać w prowadzeniu samochodu. Mgła zmniejsza widoczność i sprawia, że kierowcy muszą poruszać się wolniej i ostrożniej.

      Niezależnie od warunków atmosferycznych, kierowcy powinni dostosować swoją jazdę do aktualnych warunków na drodze i zachować ostrożność. Jeżeli pogoda nie jest sprzyjająca, należy zwolnić, utrzymać większy dystans od jadącego z przodu pojazdu i zachować większą uwagę podczas prowadzenia pojazdu. Ważne jest również, aby przed podróżą sprawdzić stan opon i hamulców, ponieważ gorsze warunki atmosferyczne wpływają na ich wydajność.

      Zły stan pogody jest też częstą przyczyną wypadków z rowerzystami i pieszymi. Dlatego tak ważne jest, aby nosili oni odpowiednią odzież i byli widoczni na drodze, dzięki odblaskom.

      7. Utrata kontroli nad pojazdem

      Utrata kontroli nad pojazdem może to wynikać z różnych czynników, np. zbyt dużej prędkości, nieprawidłowego zachowania kierowcy, złych warunków atmosferycznych, niesprawności pojazdu czy utraty koncentracji.

      Gdy kierowca traci kontrolę nad pojazdem, może zderzyć się z innymi użytkownikami drogi, zatrzymać się na skrzyżowaniu, uderzyć w drzewo lub barierki ochronne, a nawet wypaść z drogi i dachować. Aby zapobiec takim sytuacjom, należy dostosować jazdę do warunków na drodze, zachować bezpieczną prędkość i przestrzegać przepisów ruchu drogowego. Kierowcy powinni również zachować ostrożność i koncentrację na drodze, a jeżeli zdrowie lub samopoczucie na to nie pozwala, zrezygnować z wsiadania za kółko.

      8. Zły stan techniczny samochodu

      Do wypadków prowadzi też zły stan techniczny samochodu. Zużyte lub uszkodzone hamulce wydłużają czas hamowania, a uszkodzone opony powodują utratę przyczepności i narażają kierowcę na utratę kontroli nad pojazdem. Wadliwe oświetlenie utrudnia widoczność na drodze, wycieki płynów eksploatacyjnych zwiększają ryzyko poślizgu, a awaria układu kierowniczego uniemożliwia sprawną i szybką reakcję. 

      Aby uniknąć wypadków z powodu złego stanu technicznego samochodu, konieczne jest regularne przeprowadzanie przeglądów i serwisowanie pojazdu. Systematycznie należy też sprawdzać ciśnienie w oponach, stan hamulców, żarówek oraz poziom płynów eksploatacyjnych.

      9. Rozproszenie uwagi kierowcy

      Rozproszenie uwagi kierowcy związane jest z czynnikami takimi jak:

      • korzystanie z telefonu komórkowego, 
      • jedzenie, 
      • picie,
      • rozpraszające rozmowy z pasażerami, 
      • korzystanie z nawigacji, 
      • przeglądanie mapy, 
      • nieodpowiednia długość snu i zmęczenie.

      Kierowcy, którzy są rozproszeni, często nie skupiają się na drodze i zdarza się, że przegapiają sygnały ostrzegawcze, takie jak znaki drogowe, czy nie zauważają obecności innych użytkowników. Jeżdżą z mniejszą ostrożnością i reagują wolniej na zmiany w ruchu drogowym, co zwiększa ryzyko kolizji.

      Aby uniknąć tego typu wypadków drogowych, kierowcy powinni skupiać się na drodze i ograniczać czynniki mogące rozpraszać ich uwagę. Powinni również dbać o swoje zdrowie, wysypiać się wystarczająco i unikać jazdy, gdy są zmęczeni lub niewyspani.

      10. Zbyt mały odstęp pomiędzy pojazdami

      Wypadkom komunikacyjnym sprzyja też zbyt mały odstęp między pojazdami. Kiedy kierowcy jadą zbyt blisko siebie, nie mają wystarczająco dużo czasu, aby zareagować na sytuacje na drodze. Jeśli kierowca z przodu nagle zacznie hamować, kierowca z tyłu nie ma możliwości, by szybko zareagować i uniknąć kolizji. Podobnie jeśli kierowca z przodu zaczyna skręcać lub zmieniać pas ruchu, kierowca z tyłu musi mieć wystarczająco dużo czasu, aby wykonać odpowiednie manewry, aby uniknąć zderzenia.

      Zbyt mały odstęp między pojazdami jest szczególnie niebezpieczny na autostradach i drogach szybkiego ruchu, gdzie pojazdy poruszają się z dużą prędkością. W takich sytuacjach nawet niewielkie opóźnienia w reakcji mogą prowadzić do poważnych wypadków.

      Optymalny dystans pomiędzy samochodami to około dwie sekundy czasu reakcji. W przypadku złych warunków pogodowych, takich jak deszcz lub mgła, odstęp ten powinien być większy, aby kierowca miał więcej czasu na działanie.

      Miałeś wypadek? Czujesz się niesprawiedliwie potraktowany? Ubezpieczyciel zaniżył Twoje odszkodowanie lub odmówił Ci wypłaty należności? Historie naszych klientów niejednokrotnie dowiodły, że warto wracać do spraw, które wydarzyły się nawet wiele lat temu. Nie czekaj, skontaktuj się z nami. Bezpłatnie sprawdzimy, czy Tobie również należy się wyższe odszkodowanie. 

      Zobacz też:

      Jak i od kogo uzyskać odszkodowanie za karambol?

      Nowe mandaty od 2022 roku. Jak wysoki będzie mandat za przekroczenie prędkości i jazdę po alkoholu?

      Odszkodowanie po wypadku – co zrobić zaraz po wypadku? Jak się zabezpieczyć i wpłynąć na wyższe odszkodowanie? Poradnik ABC po wypadku.

      Nie wiesz czy należy się Tobie odszkodowanie? Sprawdź jak możemy ci pomóc.

      wypadek komunikacyjny

      Umów się na rozmowę





        Share
        0

        O nas

        Newera Sp. z o.o. jest niezależną spółką, świadczącą usługi na rzecz wielu kancelarii prawnych, które pomagają w uzyskaniu odszkodowania lub świadczenia pielęgnacyjnego i renty powypadkowej.


        Poznaj inne nasze serwisy:


        www.swiadczeniapielegnacyjne.pl
        Poznaj naszą społeczność na Narencie.pl

        Kontakt

        Newera Sp. z o.o.

        ul. Sienna 72/6
        00-833 Warszawa
        tel. 22 493 67 40
        e-mail: pomoc@nalezysie.pl

        Zobacz więcej

        • Nasze usługi
        • O nas
        • FAQ
        • Poradnik poszkodowanego
        • Chcę pomóc
        • Kontakt
        • Program partnerski
        © NależySię, Newera Sp. z o.o. 2004 – 2021 22 493 67 42
            Zadzwoń
            Napisz
            Używamy plików cookie na naszej stronie internetowej, aby zapewnić Ci najbardziej odpowiednie wrażenia dzięki zapamiętywaniu Twoich preferencji i powtarzaniu wizyt. Klikając „Akceptuję”, wyrażasz zgodę na użycie WSZYSTKICH plików cookie.
            UstawieniaAkceptuję
            Manage consent

            O cookies

            Ta strona korzysta z plików cookie, aby poprawić Twoje wrażenia podczas przeglądania witryny. Z tych plików cookie, które są sklasyfikowane jako niezbędne, są przechowywane w przeglądarce, ponieważ są niezbędne do działania podstawowych funkcji strony internetowej. Używamy również plików cookie stron trzecich, które pomagają nam analizować i zrozumieć, w jaki sposób korzystasz z tej witryny. Te pliki cookie będą przechowywane w Twojej przeglądarce tylko za Twoją zgodą. Możesz również zrezygnować z tych plików cookie. Jednak rezygnacja z niektórych z tych plików cookie może mieć wpływ na wygodę przeglądania.
            Necessary
            Zawsze Dozwolone
            Necessary cookies are absolutely essential for the website to function properly. These cookies ensure basic functionalities and security features of the website, anonymously.
            CookieDurationDescription
            cookielawinfo-checbox-analytics11 monthsThis cookie is set by GDPR Cookie Consent plugin. The cookie is used to store the user consent for the cookies in the category "Analytics".
            cookielawinfo-checbox-functional11 monthsThe cookie is set by GDPR cookie consent to record the user consent for the cookies in the category "Functional".
            cookielawinfo-checbox-others11 monthsThis cookie is set by GDPR Cookie Consent plugin. The cookie is used to store the user consent for the cookies in the category "Other.
            cookielawinfo-checkbox-necessary11 monthsThis cookie is set by GDPR Cookie Consent plugin. The cookies is used to store the user consent for the cookies in the category "Necessary".
            cookielawinfo-checkbox-performance11 monthsThis cookie is set by GDPR Cookie Consent plugin. The cookie is used to store the user consent for the cookies in the category "Performance".
            viewed_cookie_policy11 monthsThe cookie is set by the GDPR Cookie Consent plugin and is used to store whether or not user has consented to the use of cookies. It does not store any personal data.
            Functional
            Functional cookies help to perform certain functionalities like sharing the content of the website on social media platforms, collect feedbacks, and other third-party features.
            Performance
            Performance cookies are used to understand and analyze the key performance indexes of the website which helps in delivering a better user experience for the visitors.
            Analytics
            Analytical cookies are used to understand how visitors interact with the website. These cookies help provide information on metrics the number of visitors, bounce rate, traffic source, etc.
            Advertisement
            Advertisement cookies are used to provide visitors with relevant ads and marketing campaigns. These cookies track visitors across websites and collect information to provide customized ads.
            Others
            Other uncategorized cookies are those that are being analyzed and have not been classified into a category as yet.
            SAVE & ACCEPT


            Zamów bezpłatną konsultację

            lub zadzwoń 22 493 67 40

            Pracujemy w godz. 8–18 (pn–pt) i 9–17 (sb)







              Zamów bezpłatną konsultację

              lub zadzwoń 22 493 67 40

              Pracujemy w godz. 8–18 (pn–pt) i 9–17 (sb)