• 22 493 67 40
  • nalezysie@euco.pl
    unnamed-1unnamed-1unnamed-1unnamed-1
    • Nasze usługi
      • Odszkodowanie komunikacyjne po wypadku
      • Odszkodowanie za wypadek w pracy
      • Renty i odszkodowania
      • Odszkodowanie za szkodę rolniczą
      • Odszkodowanie za potknięcie / poślizgnięcie
      • Odszkodowanie za śmierć bliskiej osoby
      • Odszkodowanie za błąd lekarski
      • Świadczenie pielęgnacyjne
    • O nas
    • Poradnik Należy Się
    • Chcę pomóc
    • FAQ
    • Kontakt
    • Strona główna
    • Za niskie odszkodowanie
    • Dochodzenie roszczeń od ubezpieczyciela z pełnomocnikiem to szansa na wyższe wartości świadczeń odszkodowawczych.
    Przedawnienie roszczeń odszkodowawczych. Jaki jest okres przedawnienia?
    08/05/2021
    Opinia rzeczoznawcy a możliwość uzyskania odszkodowania. Jak uzyskać większe pieniądze po wypadku?
    02/06/2021

    Dochodzenie roszczeń od ubezpieczyciela z pełnomocnikiem to szansa na wyższe wartości świadczeń odszkodowawczych.

    02/06/2021
    Kategorie
    • Za niskie odszkodowanie
    Tagi
    • zaniżone odszkodowanie
    Wyższe odszkodowanie

    Miałeś wypadek? Do zdarzenia doszło w ciągu kilku ostatnich dni, a może przed kilkoma lub kilkunastoma laty? Nie czekaj i od razu skontaktuj się ze specjalistami do spraw dochodzenia roszczeń. To najkrótszy sposób na szybkie i skuteczne uzyskanie świadczeń odszkodowawczych, często nawet w sytuacjach, w których zakładasz, że nie masz już na to szans. Zobacz, jakie możliwości dochodzenia roszczeń daje profesjonalne wsparcie pełnomocnika i na jakie błędy jesteś narażony podczas samodzielnej walki o należność od ubezpieczyciela.

    Odszkodowanie a zadośćuczynienie z OC sprawcy zdarzenia – czym jest i jak się o nie ubiegać?

    Odszkodowanie i zadośćuczynienie z OC sprawcy zdarzenia to zupełnie dwie różne formy rekompensaty poniesionych przez poszkodowanego szkód, pomimo tego, iż w języku potocznym używane są niejednokrotnie w sposób zamienny.

    Jeżeli dochodzisz roszczeń z OC sprawcy zdarzenia, to pamiętaj, iż sformułowanie odszkodowania służy naprawieniu szkody majątkowej, natomiast zadośćuczynienie służy naprawieniu szkody niemajątkowej. 

    W zależności od tego, jakiej szkody dozna osoba poszkodowana, może domagać się ona zadośćuczynienia pieniężnego (np. w przypadku uszkodzenia ciała, rozstroju zdrowia) lub odszkodowania (gdy w wypadku uległ uszkodzeniu pojazd). Niejednokrotnie zdarza się, iż w toku likwidacji szkody poszkodowany ze względu na rodzaj poniesionej szkody formułuje roszczenia zarówno o zapłatę zadośćuczynienia pieniężnego, jak i odszkodowania. 

    Odszkodowanie, czyli naprawienie szkody, jest rekompensatą za szkodę materialną, która ma charakter wymierny i dający się wyliczyć. Oznacza to, że dla dochodzenia naprawienia szkody majątkowej niezbędne będą różnego rodzaju wyliczenia, niejednokrotnie opinie biegłych np. z zakresu wyceny uszkodzonego pojazdu. W przypadku uszkodzenia innych rzeczy ruchomych, pomocne będą wszelkiego typu obliczenia matematyczne, odniesienia do cen rynkowych rzeczy analogicznych, które uległy uszkodzeniu. Pod uwagę bierze się także zużycie tych rzeczy w toku normalnego użytkowania przez poszkodowanego.

    Zawsze należy brać pod uwagę to, czy do uszkodzenia jakiejś rzeczy ruchomej doszło w wyniku danego zdarzenia komunikacyjnego. Jeżeli ta okoliczność bez uzasadnienia jest kwestionowana przez towarzystwo ubezpieczeniowe w toku likwidacji, to poszkodowany powinien w takich sytuacjach popierać swoją argumentację, posługując się opinią specjalisty – biegłego, który, dysponując wiadomościami specjalnymi, będzie mógł wykazać, że do powstania szkody, jej zakresu doszło w okolicznościach wskazanych w zgłoszeniu szkody przez poszkodowanego. 

    Odrębną formą rekompensaty w przypadku szkody niemajątkowej jest zadośćuczynienie pieniężne. Zadośćuczynienie będzie zatem podejmować próbę zrekompensowania doznanego uszkodzenia ciała, rozstroju zdrowia osoby poszkodowanej, ale także krzywdy, bólu doznanego przez osoby roszczące z tytułu zgonu osoby najbliższej.

    Proces ustalania wysokości zadośćuczynienia nie jest łatwy. Determinantem będzie zawsze indywidualizacja doznanej krzywdy przez osobę uprawnioną przy wykorzystaniu orzecznictwa sądów powszechnych, Sądu Najwyższego, doktryny.

    Wartość zadośćuczynienia pieniężnego z tytułu uszczerbku na zdrowiu czy rozstroju zdrowia każdorazowo jest wyliczana indywidualnie na podstawie między innymi takich czynników jak:

    • wiek poszkodowanego;
    • trwałość i rodzaj skutków wypadku;
    • bolesność doznanych obrażeń;
    • okres leczenia, ilość przebytych operacji i zabiegów; 
    • okres hospitalizacji, rehabilitacji – jej np. bolesność, odczuwany dyskomfort;
    • rokowania co do powrotu do zdrowia;
    • stopień oszpecenia.

    W przypadku zadośćuczynienia pieniężnego z tytułu krzywdy doznanej przez najbliższych członków rodziny zmarłego dla wartości zadośćuczynienia będą miały wpływ między innymi takie okoliczności jak:

    • faktyczny układ stosunków rodzinnych; 
    • wiek osoby roszczącej;
    • przeżywanie żałoby;
    • upływ czasu od daty zgonu bezpośrednio poszkodowanego i ocena, czy i jaki wpływ miała ta okoliczność na poczucie krzywdy, bólu;
    • leczenie psychologiczne, psychiatryczne, które objęło osobę roszczącą; 
    • intensywność poczucia osamotnienia, cierpienia, osamotnienia, bezradności. 

    Dochodzenie roszczeń odszkodowawczych – pierwsze kroki są najważniejsze.

    Szybka reakcja to jedna z najważniejszych czynności podczas ubiegania się o odszkodowanie po wypadku. Jesteś wtedy na bieżąco ze szczegółami zdarzenia, które często mają decydujący wpływ na wysokość przyznanego przez ubezpieczyciela świadczenia. 

    Pomoc prawna w ustaleniu okoliczności zdarzenia

    Postępowanie o wypłatę świadczeń w ramach OC komunikacyjnego jest inicjowane na wniosek osoby uprawnionej. Osoba poszkodowana (roszcząca), mając na uwadze okres przedawnienia dla dochodzenia roszczeń, powinna zgłosić szkodę do towarzystwa ubezpieczeniowego sprawcy zdarzenia (czyli tam, gdzie była zawarta umowa ubezpieczenia).

    W zgłoszeniu szkody należy sformułować żądania o wypłatę należnych świadczeń i określić ich wysokość. Gdzie zgłosić szkodę oraz do jakiego towarzystwa ubezpieczeniowego? Te dane znajdują się w notatce policyjnej z miejsca zdarzenia. Jeżeli na miejscu zdarzenia nie było policji, to dane te należy uzyskać od sprawcy zdarzenia w sporządzonym oświadczeniu. 

    Jeżeli nie wiesz, w którym towarzystwie ubezpieczeniowym posiadacz pojazdu, którym wyrządzono szkodę, miał ubezpieczenie OC, możesz skorzystać z wyszukiwarki, która znajduje się na stronie Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego z siedzibą w Warszawie. UFG bowiem przez swoją stronę internetową (https://www.ufg.pl/infoportal/) umożliwia uzyskanie informacji o zawarciu umowy ubezpieczenia OC przez posiadacza danego pojazdu oraz nazwę zakładu ubezpieczeń, z którym ta umowa została zawarta, bez ujawniania danych osobowych posiadacza pojazdu. 

    Jeżeli na miejsce zdarzenia komunikacyjnego nie była wezwana policja, jednym z najważniejszych czynników warunkujących wypłatę należnych świadczeń jest przedłożenie przez poszkodowanego poprawnego, merytorycznego opisu okoliczności zdarzenia sporządzonego przez uczestników zdarzenia we wspólnym oświadczeniu. Warto do takiego oświadczenia przedłożyć dokumentację fotograficzną z miejsca zdarzenia potwierdzającą uszkodzenie pojazdów biorących udział w danym zdarzeniu. 

    Jeżeli świadkami zdarzenia komunikacyjnego były osoby inne aniżeli sami kierujący, to warto od nich pozyskać ich dane osobowe oraz oświadczenie przedstawiające przebieg zdarzenia. 

    W przypadku braku policji na miejscu zdarzenia i sporządzenia przez nich notatki policyjnej z miejsca zdarzenia powyższe informacje mogą być bardzo pomocne w ustaleniu nie tylko towarzystwa ubezpieczeniowego, do którego należy zgłosić szkodę, ale także ma wpływ na wysokość świadczeń w przypadku podnoszonego zarzutu przyczynienia. 

    Osoba poszkodowana powinna mieć na uwadze, iż to na niej będzie spoczywał ciężar udowodnienia odpowiedzialności danego towarzystwa ubezpieczeniowego, zarówno co do zasady, jak i co do wysokości. 

    Warto, aby osoby poszkodowane zastanowiły się nad pomocą i wsparciem profesjonalnego pełnomocnika – na etapie postępowania pozasądowego, jak i sądowego. Specjaliści z NależySię są do dyspozycji każdego, kto potrzebuje pomocy.

    Dochodzenie roszczeń pieniężnych a wykazanie szkody 

    Kolejnym ważnym etapem w procesie likwidacji jest wykazanie rodzaju i wysokości poniesionej szkody. Na poszkodowanym spoczywa także obowiązek udowodnienia, że pomiędzy szkodą, jej wysokością a samym zdarzeniem rodzącym odpowiedzialność odszkodowawczą istnieje bezpośredni adekwatny związek przyczynowo-skutkowy.

    Praktyka kancelarii odszkodowawczych pokazuje, że właśnie w trakcie tych czynności osoby poszkodowane nie mają wystarczającej wiedzy, doświadczenia w skutecznym dochodzeniu należnych świadczeń. 

    Z pomocą specjalisty otrzymasz należne Ci świadczenia w adekwatnej wysokości. 

    Pomoc specjalisty na etapie wykazania wysokości odszkodowania

    Współpracując z kancelarią odszkodowawczą, zyskujesz pełnomocnika, który będzie w stałym kontakcie z ubezpieczycielem sprawcy zdarzenia. Pełnomocnik w Twoim imieniu zainicjuje lub włączy się w już istniejący proces dochodzenia roszczeń. W przypadku, kiedy sprawa dochodzenia świadczeń odszkodowawczych została już zakończona, sprawdzimy czy otrzymałeś wszystkie należne świadczenia w adekwatnej wysokości.

    Kogo reprezentuje ekspert od dochodzenia roszczeń?

    Głównym zadaniem kancelarii odszkodowawczych jest reprezentowanie osób poszkodowanych w dochodzeniu na ich rzecz należności za szkody niemajątkowe i majątkowe, które będą likwidowane w ramach odpowiedzialności gwarancyjnej TU z tytułu zawartej umowy OC PPM. Specjalista od dochodzenia roszczeń reprezentuje więc osoby poszkodowane, które doznały jakiejkolwiek szkody, krzywdy w zdarzeniach rodzących odpowiedzialność odszkodowawczą.

    Nie wiesz czy należy się Tobie większe odszkodowanie? Sprawdź jak możemy ci pomóc.

    Wyższe odszkodowanie

    Umów się na rozmowę





      Share
      1

      Powiązane wpisy

      06/05/2022

      Kancelaria odszkodowawcza – co warto o niej wiedzieć?


      Czytaj dalej
      05/01/2022

      Czy ubezpieczenie turystyczne obejmuje jazdę poza wyznaczoną trasą narciarską?


      Czytaj dalej
      02/06/2021

      Nie wykryto sprawcy lub winny zbiegł z miejsca wypadku? Sprawdź, kiedy masz szansę na odszkodowanie


      Czytaj dalej
      02/06/2021

      Opinia rzeczoznawcy a możliwość uzyskania odszkodowania. Jak uzyskać większe pieniądze po wypadku?


      Czytaj dalej
      08/05/2021

      Przedawnienie roszczeń odszkodowawczych. Jaki jest okres przedawnienia?


      Czytaj dalej
      06/05/2021

      Odzyskiwanie odszkodowania z pomocą pełnomocnika. Co warto wiedzieć?


      Czytaj dalej

      O nas

      Jesteśmy częścią grupy EuCO, spółki notowanej na GPW w Warszawie, która od 16 lat pomaga poszkodowanym uzyskać wyższe odszkodowania.


      Poznaj inne nasze serwisy:


      www.euco.pl,

      www.swiadczeniapielegnacyjne.pl Poznaj naszą społeczność na Narencie.pl

      Kontakt

      NależySię Grupa EUCO S.A.

      ul. Kolbego 18
      59-220 Legnica
      tel. 22 493 67 40
      e-mail: nalezysie@euco.pl

      Zobacz więcej

      • Nasze usługi
      • O nas
      • FAQ
      • Poradnik poszkodowanego
      • Chcę pomóc
      • Kontakt
      • Program partnerski
      © NależySię, Grupa EuCO 2004 – 2021 22 493 67 42
          Zadzwoń
          Napisz
          Używamy plików cookie na naszej stronie internetowej, aby zapewnić Ci najbardziej odpowiednie wrażenia dzięki zapamiętywaniu Twoich preferencji i powtarzaniu wizyt. Klikając „Akceptuję”, wyrażasz zgodę na użycie WSZYSTKICH plików cookie.
          UstawieniaAkceptuję
          Manage consent

          O cookies

          Ta strona korzysta z plików cookie, aby poprawić Twoje wrażenia podczas przeglądania witryny. Z tych plików cookie, które są sklasyfikowane jako niezbędne, są przechowywane w przeglądarce, ponieważ są niezbędne do działania podstawowych funkcji strony internetowej. Używamy również plików cookie stron trzecich, które pomagają nam analizować i zrozumieć, w jaki sposób korzystasz z tej witryny. Te pliki cookie będą przechowywane w Twojej przeglądarce tylko za Twoją zgodą. Możesz również zrezygnować z tych plików cookie. Jednak rezygnacja z niektórych z tych plików cookie może mieć wpływ na wygodę przeglądania.
          Necessary
          Zawsze Dozwolone
          Necessary cookies are absolutely essential for the website to function properly. These cookies ensure basic functionalities and security features of the website, anonymously.
          CookieDurationDescription
          cookielawinfo-checbox-analytics11 monthsThis cookie is set by GDPR Cookie Consent plugin. The cookie is used to store the user consent for the cookies in the category "Analytics".
          cookielawinfo-checbox-functional11 monthsThe cookie is set by GDPR cookie consent to record the user consent for the cookies in the category "Functional".
          cookielawinfo-checbox-others11 monthsThis cookie is set by GDPR Cookie Consent plugin. The cookie is used to store the user consent for the cookies in the category "Other.
          cookielawinfo-checkbox-necessary11 monthsThis cookie is set by GDPR Cookie Consent plugin. The cookies is used to store the user consent for the cookies in the category "Necessary".
          cookielawinfo-checkbox-performance11 monthsThis cookie is set by GDPR Cookie Consent plugin. The cookie is used to store the user consent for the cookies in the category "Performance".
          viewed_cookie_policy11 monthsThe cookie is set by the GDPR Cookie Consent plugin and is used to store whether or not user has consented to the use of cookies. It does not store any personal data.
          Functional
          Functional cookies help to perform certain functionalities like sharing the content of the website on social media platforms, collect feedbacks, and other third-party features.
          Performance
          Performance cookies are used to understand and analyze the key performance indexes of the website which helps in delivering a better user experience for the visitors.
          Analytics
          Analytical cookies are used to understand how visitors interact with the website. These cookies help provide information on metrics the number of visitors, bounce rate, traffic source, etc.
          Advertisement
          Advertisement cookies are used to provide visitors with relevant ads and marketing campaigns. These cookies track visitors across websites and collect information to provide customized ads.
          Others
          Other uncategorized cookies are those that are being analyzed and have not been classified into a category as yet.
          SAVE & ACCEPT


          Zamów bezpłatną konsultację

          lub zadzwoń 22 493 67 40

          Pracujemy w godz. 8–18 (pn–pt) i 9–17 (sb)







            Zamów bezpłatną konsultację

            lub zadzwoń 22 493 67 40

            Pracujemy w godz. 8–18 (pn–pt) i 9–17 (sb)