Loading...

nasze-historie

Dziury w jezdniach. Co zrobić, by otrzymać odszkodowanie za uszkodzony amortyzator?

Nawet jadąc z niewielką prędkością, możesz poważnie uszkodzić swój samochód, gdy wjedziesz nim w dziurę na jezdni. Jeżeli nie masz autocasco, to i tak przysługuje Ci prawo do odszkodowania za uszkodzony amortyzator lub inną część pojazdu. Roszczenie będzie wyższe, jeżeli przez zdarzenie nie odbyła się np. Twoja rozmowa o pracę. Pieniądze wypłaci zarządca drogi, który ma obowiązek dbać o stan techniczny nawierzchni.

Kto odpowiada za dziury w jezdniach?

Ustawa o drogach publicznych z 1985 roku określa, że odpowiedzialność za stan techniczny jezdni leży na zarządcy dróg. Do kogo konkretnie masz się zgłosić, gdy Twoje auto uszkodziło się przez ubytek w jezdni? To zależy od miejsca zdarzenia: 

 • za awarię na drodze krajowej odpowie Generalny Dyrektor Dróg Krajowych i Autostrad;
 • drodze wojewódzkiej – zarząd województwa;
 • trasie powiatowej – zarząd powiatu;
 • odcinku gminnym – wójt, prezydent miasta lub burmistrz. 

O tym, jaką drogą jedziesz, dowiesz się ze znaków lub internetowych aplikacji z mapami. Oznaczenia:

 • jedno- lub dwucyfrowe to drogi krajowe;
 • trzycyfrowe – wojewódzkie;
 • czterocyfrowe i wyróżnik województwa – powiatowe;
 • sześciocyfrowe i wyróżnik województwa – gminne.

Zarządcy dróg kontrolują stan nawierzchni i pilnują, aby nie zagrażały bezpieczeństwu jeżdżących tam samochodów. Jako kierowca możesz poinformować właściwe jednostki o dziurach i wyrwach, które mijasz w trakcie jazdy. Zarządca sprawdzi to miejsce i zleci jego wyremontowanie, jeżeli nawierzchnia rzeczywiście zagraża bezpieczeństwu. 

Uszkodzone koło na dziurawej drodze – co robić?

Po uszkodzeniu samochodu, zbierz materiał dowodowy i wstrzymaj się z naprawą. Zarządca może skierować do Ciebie rzeczoznawcę, który wyceni szkodę. Jeżeli pojazd jest Twoim źródłem dochodu, wtedy oddaj go do mechanika, ale poproś o wystawienie faktury VAT ze szczegółowo opisanymi naprawami. W tym przypadku możesz też samodzielnie naprawić samochód, jednak zgromadź wszelkie rachunki i faktury za zakupione części (np. nowe felgi, amortyzatory lub opony). To jedyny sposób na potwierdzenie rozmiaru zniszczeń i wyliczenie kosztów naprawy. 

Odszkodowanie za samochód uszkodzony przez dziurę w jezdni

Wysokość odszkodowania, jakie Ci przysługuje, zależy od stanu uszkodzeń samochodu. Pieniędzmi od zarządcy zapłacisz za nowe części, lawetę i holowanie, jeżeli Twoje auto nie dojechało do domu na własnych kołach. 

To nie wszystko. Wyobraź sobie, że Twoje auto wjechało w dziurę w momencie, gdy np. jechałeś na rozmowę o pracę. Niespodziewane trudności na drodze sprawiły, że spotkanie się nie odbyło. W takim przypadku przysługuje Ci prawo do dodatkowego odszkodowania za utracone korzyści. Pieniądze otrzymasz, jeśli udowodnisz, że awaria była bezpośrednią przyczyną sytuacji. 

Odszkodowanie za uszkodzony amortyzator – dokumenty

Złożenie wniosku o odszkodowanie za uszkodzony amortyzator lub inną część samochodu trzeba udowodnić. Im dokładniejszy materiał dowodowy przedstawisz, tym szybciej dostaniesz swoje pieniądze. Zarządcę dróg przekonają:

 • zdjęcia – z uszkodzeniem pojazdu i ubytkiem w jezdni (możesz też dołączyć filmik z kamerki samochodowej); 
 • notatka policyjna – na miejsce zdarzenia wezwij policję lub straż miejską, ich opinia uwiarygodni Twoje roszczenie;
 • opis okoliczności zdarzenia – możesz tu podać głębokość i szerokość dziury, datę i godzinę zdarzenia oraz opisać czynniki, które sprawiły, że doszło do zdarzenia, np. przez padający deszcz ubytek wypełniła woda i był niewidoczny;
 • zeznania świadka – jeżeli w samochodzie jechał z Tobą pasażer, spiszcie oświadczenie, które potwierdzi Twoje stanowisko. Dokument powinien zawierać jego dane osobowe i czytelny podpis. 

Jak zgłosić uszkodzenie samochodu na dziurawej drodze?

Szkodę swojego samochodu zgłosisz pisemnie, osobiście lub elektronicznie w ciągu 3 lat od dnia zdarzenia. Dane do wysyłki znajdziesz na stronie internetowej właściwego zarządcy drogi. 

Wzór wniosku o odszkodowanie za pojazd uszkodzony na dziurawej drodze znajdziesz na stronie internetowej zarządcy dróg lub w siedzibie stacjonarnej. Szczegółowo opisz swoje zgłoszenie. Podaj lokalizację ubytku, opisz, jakie były warunki atmosferyczne w trakcie jazdy i z jaką prędkością jechał Twój samochód. Wnioski mają też miejsce na szkic z miejsca awarii i Twoją wycenę kosztów naprawy. 

Po zgłoszeniu szkody zarządca ma 30 dni na podjęcie decyzji o wypłacie lub odmowie przyznania odszkodowania. Jeżeli jego stanowisko będzie dla Ciebie niezadowalające, możesz się od niego odwołać.

Zobacz również:

Likwidacja szkód osobowych powstałych za granicą wskutek błędów medycznych lub zaniedbania obowiązków przez osoby trzecie

Roszczenia przysługujące poszkodowanym, którzy doznali uszkodzenia ciała lub rozstroju zdrowia

Trafiłeś na dziurę w jezdni? 95% firm ubezpieczeniowych zaniża odszkodowanie.
Umów się na bezpłatną konsultację