Loading...

nasze-historie

Jak uzyskać odszkodowanie za wypadek za granicą?

Miałeś wypadek podczas wyjazdu za granice i nie wiesz, co zrobić, żeby uzyskać odszkodowanie? Odzyskanie pieniędzy od zagranicznych zakładów ubezpieczeń często wymaga znajomości tamtejszego języka i przepisów danego kraju. Sprawdź, jak skrócić czas oczekiwania na swoje pieniądze i ułatwić proces wyjaśniania okoliczności zdarzenia.

Wypadek za granicą – jak się zachować i co robić?

Bez względu na to, czy odpowiadasz za spowodowanie wypadku czy jesteś poszkodowany, nie podpisuj żadnych dokumentów, których nie rozumiesz. Nie ma tu znaczenia, czy podsuwa Ci je drugi uczestnik zdarzenia czy policja. Twoja nieznajomość języka może sprawić, że podpiszesz oświadczenie o swojej wyłącznej winie i w związku z tym stracisz prawo do odszkodowania. 

Jadąc za granicę, zabierz ze sobą formularz zdarzenia drogowego (w języku polskim i angielskim). Dzięki niemu łatwiej wymienisz się danymi z uczestnikiem kolizji i będziesz wiedzieć, co podpisujesz. Wzór takiego dokumentu znajdziesz na stronie Polskiego Biura Ubezpieczycieli Komunikacyjnych.

Wypadek z Twojej winy

Jeżeli to z Twojej winy doszło do nieszczęśliwego zdarzenia, podobnie jak w Polsce, musisz wziąć winę na siebie i udostępnić swoje dane:

  • imię i nazwisko;
  • adres;
  • dane właściciela pojazdu (jeżeli auto, nie należy do Ciebie);
  • numer telefonu lub adres e-mail;
  • dane samochodu (marka, model, numer rejestracyjny);
  • kraj rejestracji pojazdu;
  • numer polisy ubezpieczeniowej i nazwę towarzystwa.

Sprawdź, czy w kraju, w którym się znajdujesz, nie ma obowiązku wzywania policji na miejsce zdarzenia. Niektóre państwa mają tzw. progi finansowe dla szkód. Oznacza to, że jeżeli uszkodzenia pojazdu są bardzo poważne, mimo braku osób poszkodowanych trzeba wezwać funkcjonariuszy. 

Jesteś stroną poszkodowaną w kolizji

Jeżeli to Ty jesteś stroną poszkodowaną, zbierz dane od kierowcy odpowiedzialnego za wypadek. Spiszcie wspólne oświadczenie, w którym sprawca przyzna się do winy lub poproś funkcjonariuszy o notatkę policyjną i zbierz solidny materiał dowodowy. Zrób zdjęcia i filmy z miejsca zdarzenia. Jeżeli przynajmniej trochę znasz język obcy, spróbuj zebrać zeznania od świadków. Pamiętaj, aby spisać też ich dane osobowe.

Odszkodowanie za wypadek za granicą 

Jeżeli nie znasz języka, nie uda Ci się od razu skontaktować z ubezpieczycielem sprawcy. Musisz wrócić do swojego kraju i na miejscu poszukać polskiego przedstawiciela, który działa w imieniu zagranicznego TU. W tym celu możesz złożyć zapytanie do Polskiego Biura Przedstawicieli Komunikacyjnych (PBUK). 

Jeżeli znajdziesz takiego doradcę, to on przeprowadzi Cię przez proces likwidacji i będzie informował Cię o wszystkim w języku polskim. W przeciwnym wypadku sprawę przejmie PBUK. Organizacja zakładów ubezpieczeń pomoże Ci, o ile sprawca zdarzenia nie ma wykupionego OC w kraju poza UE lub państwie, w którym nie obowiązuje Zielona Karta. 

Najwygodniejszym rozwiązaniem będzie jednak nawiązanie współpracy z kancelarią odszkodowawczą. Pełnomocnicy nalezysie.pl wraz z euco.pl bez żadnych opłat przeanalizują Twoją sprawę i pomogą odzyskać pieniądze. Będą reprezentować Cię od dnia złożenia wniosku aż po wypłatę należności, bez względu na to, w jakim kraju doszło do wypadku. 

Dokumenty w podróży – Zielona Karta, OC i AC

Jako kierowca podróżujący po Unii Europejskiej musisz mieć ze sobą aktualne ubezpieczenie OC. Jeżeli jedziesz do krajów takich, jak np. Rosja, Czarnogóra, Albania czy Mołdawia, potrzebujesz tzw. Zielonej Karty. To dokument, który potwierdza, że Twoja polisa OC jest aktualna. Dostaniesz go od swojego ubezpieczyciela. 

Przed wyjazdem ze swojego kraju możesz tymczasowo wykupić autocasco i pakiet assistance. Te dodatkowe polisy przydadzą się, kiedy to Ty będziesz sprawcą zdarzenia. Dzięki nim zyskasz dostęp np. do nieodpłatnej naprawy samochodu lub usługi holowania do warsztatu mechanicznego. Zakres takich ubezpieczeń u niektórych firm zapewni Ci też pomoc tłumacza i samochód zastępczy. 

Zobacz również:

Likwidacja szkód osobowych powstałych za granicą wskutek błędów medycznych lub zaniedbania obowiązków przez osoby trzecie

Odszkodowanie za opóźniony lub odwołany lot. Sprawdź, kiedy je dostaniesz.

 

Miałeś wypadek za granicą? Sprawdź jak możemy ci pomóc.
Umów się na bezpłatną konsultację