Loading...

nasze-historie

Kolizja ze zwierzęciem – jak powinien zachować się kierowca?

Istnieje zagrożenie, że zderzenie z sarną, dzikiem lub innym zwierzęciem poważnie uszkodzi Twój samochód. Każdego roku do takich wypadków dochodzi nawet 20 tysięcy razy. Czy wiesz, że jako kierowca masz obowiązek zgłosić zdarzenie? Sprawdź, kogo trzeba powiadomić, gdy wydarzył się wypadek z udziałem zwierzęcia leśnego i czy masz prawo do odszkodowania za zniszczony samochód.

Najwięcej kolizji z dzikimi zwierzętami zdarza się jesienią i wiosną w godzinach od 17.00 do 22.00. Zachowaj wtedy szczególną ostrożność. Zmniejsz prędkość i obserwuj pobocze, gdy przemierzasz trasę wśród pól i lasów.

Kolizja ze zwierzęciem – jak się zachować i kogo poinformować?

Załóżmy, że w trakcie Twojej podróży na jezdnię wyszedł jeleń, łoś, dzik lub inne zwierzę leśne. Jak należy się wtedy zachować? Przede wszystkim nie reaguj impulsywnie. Nie używaj klaksonu ani długich świateł. W takich sytuacjach zwierzęta często stają w bezruchu. Dlatego zatrzymaj się, poczekaj chwilę i daj im szansę bezpiecznie zejść z drogi. Nie odjeżdżaj od razu, rozejrzyj się wokół i sprawdź, czy w pobliżu nie widać innych zwierząt.

Jeżeli lis czy sarna wybiegną na jezdnię tak szybko, że nie uda Ci się uniknąć stłuczki, po prostu naciśnij hamulec i nie puszczaj go aż do chwili, gdy pojazd się zatrzyma. Wielu kierowców próbuje uciec na inny pas lub pobocze, przez co nieraz tracą panowanie nad kierownicą i wpadają w rowy lub uderzają w drzewa. 

Jako kierowca masz obowiązek wezwania pomocy po zderzeniu z sarną lub dzikiem. Mówi o tym art. 25 Ustawy o ochronie zwierząt. Za ucieczkę z miejsca zdarzenia grozi Ci kara grzywny lub areszt. Co wtedy zrobić? Przede wszystkim nie zbliżaj się do leżącego zwierzęcia. Może się okazać, że choć dzik na drodze wygląda na martwego, jest w szoku, a gdy do niego pojedziesz, zaatakuje. Włącz światła awaryjne w swoim samochodzie, zadzwoń po policję i ustaw trójkąt ostrzegawczy. Policja wezwie na miejsce weterynarza, który zajmie się poszkodowaną zwierzyną. 

Poczekaj na przyjazd funkcjonariuszy, ponieważ notatka policyjna będzie Ci potrzebna do uzyskania odszkodowania. Sprawdź uszkodzenia w swoim samochodzie i oceń, czy nadaje się on do dalszej jazdy. Zrób zdjęcia, które udokumentują szkody i będą dowodem w sprawie ubiegania się o odszkodowanie. Niestety w przypadku jazdy z dużą prędkością i zderzenia z ciężkim zwierzęciem, uszkodzenia mogą być na tyle poważne, że trzeba będzie wezwać pomoc drogową, która odholuje pojazd do warsztatu. 

Odszkodowanie za zderzenie z sarną, dzikiem lub innym zwierzęciem

Kolizja ze zwierzęciem daje Ci prawo do ubiegania się o odszkodowanie. Kto je wypłaci? To zależy od tego, w jakim miejscu doszło do wypadku. Pieniądze za auto po zderzeniu z dzikiem lub innym leśnym zwierzęciem dostaniesz od zarządcy drogi, koła łowieckiego lub ubezpieczyciela, u którego masz aktualną polisę swojego samochodu. Jeżeli nie wiesz, jak złożyć wniosek o odszkodowanie lub czy poza nim przysługują Ci inne świadczenia, np. zadośćuczynienie i odszkodowanie za koszty leczenia, skorzystaj z pomocy profesjonalistów. Specjaliści z nalezysie.pl i euco.pl bezpłatnie zweryfikują Twoją sprawę i podpowiedzą, jak argumentować swoje roszczenia.

Odszkodowanie od zarządcy drogi

Jeżeli kolizja wydarzyła się na drodze publicznej, za zajście odpowie zarządca drogi (np. wójt, burmistrz, zarząd miasta lub Generalny Dyrektor Dróg Krajowych i Autostrad). Najłatwiej będzie Ci otrzymać odszkodowanie w sytuacji, gdy w pobliżu miejsca zdarzenia nie było znaku ostrzegawczego A-18b, który informuje o możliwości napotkania zwierząt leśnych. W tej sytuacji winne może okazać się też nadleśnictwo. Instytucja ta ma obowiązek informować zarządców dróg o wędrówkach dzikich zwierząt. 

Odszkodowanie od koła łowieckiego

Jeśli potrąciłeś jelenia, sarnę czy lisa, które wybiegły na jezdnię spłoszone strzałami myśliwych w trakcie polowania, odszkodowanie powinien wypłacić zarządca koła łowieckiego. Musisz jednak udowodnić, że nie jesteś odpowiedzialny za zdarzenie. Materiałem dowodowym są np.:

  • zeznania świadków (m.in. innych kierowców);
  • notatka policyjna;
  • własne oświadczenie;
  • zdjęcia z miejsca zdarzenia (jeżeli w pobliżu nie ma znaków, zrób też zdjęcia, które to potwierdzą);
  • statystyki wypadków z dzikimi zwierzętami na danym odcinku jezdni (dostaniesz je od koła łowieckiego, policji lub nadleśnictwa).

Odszkodowanie z AC i NNW

Odszkodowanie za kolizję z dzikim zwierzęciem wypłaci też Twój ubezpieczyciel. Jeżeli masz autocasco, a Ogólne Warunki Ubezpieczenia (OWU) nie wykluczają takiego zdarzenia, otrzymasz zwrot kosztów naprawy. Wystarczy, że zgłosisz szkodę, podasz numer swojej polisy i przedstawisz zdjęcia uszkodzonego pojazdu.

Jeśli w trakcie zdarzenia Ty lub Twoi pasażerowie doznaliście obrażeń ciała, dostaniesz dodatkowe pieniądze, o ile poza OC i AC masz też wykupiony pakiet NNW, czyli ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków.

Zobacz również:

Pogryzienie przez psa – odszkodowanie i zadośćuczynienie dla poszkodowanego

Pęknięta szyba w aucie. Czy można jeździć z rozbitą szybą w samochodzie?

Miałeś kolizje ze zwierzęciem? Sprawdź jak możemy ci pomóc.
Umów się na bezpłatną konsultację