Loading...

nasze-historie

Odmowa wypłaty odszkodowania z AC – najczęstsze powody

Uczestniczyłeś w kolizji, w której nikomu nic się nie stało, a uszkodzone są tylko pojazdy? Masz dodatkowe ubezpieczenie samochodu, więc liczysz na wysokie odszkodowanie? Niestety nie zawsze jest to tak oczywiste. Nawet jako posiadacz autocasco możesz spotkać się z odmową wypłaty odszkodowania lub zaniżeniem należności z AC. Zobacz, kiedy ubezpieczyciel ma prawo odrzucić Twoje roszczenie. 

Ubezpieczenie AC to dobrowolny i dodatkowy pakiet ochronny dla Twojego samochodu. Autocasco umożliwi Ci odzyskanie pieniędzy np. w sytuacji, gdy będziesz sprawcą wypadku albo ktoś ukradnie Twój samochód.

Odmowa wypłaty odszkodowania z AC 

Wszelkie szczegółowe informacje dotyczące warunków i wyłączeń ubezpieczenia swojego samochodu znajdziesz w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia (OWU). Są tam opisane wszystkie sytuacje, w których zakład ubezpieczeń może odmówić Ci wypłaty pieniędzy za szkodę. W każdej firmie zapisy w OWU mogą być inne, ponieważ autocasco to szczególny typ polisy, której warunki odpowiedzialności za zdarzenie określa sam ubezpieczyciel. Najczęstsze przyczyny odmowy wypłaty pieniędzy z AC to:

  • stłuczka pojazdem, który był użytkowany niezgodnie z danymi z umowy (np. prywatne auto wykorzystywane jako taksówka);
  • podczas wypadku samochodem kierowała osoba bez uprawnień;
  • przyczyną kolizji były zamieszki lub rozruchy na drodze;
  • celowe uszkodzenie auta;
  • jazda samochodem niedopuszczonym do ruchu;
  • rzeczywiste okoliczności zdarzenia były inne niż te podane we wniosku;
  • szkody są efektem źle wykonanej naprawy pojazdu;
  • wartość szkody jest niższa niż minimalna kwota określona w umowie ubezpieczenia AC. 

Odmowa wypłaty odszkodowania czeka Cię także wtedy, gdy ubiegasz się o pieniądze za zdarzenie, którego nie obejmuje zakres Twojej polisy. Wyobraź sobie pana Michała. Jest on posiadaczem najmniejszego pakietu AC i właśnie jedzie na stację benzynową, ponieważ kończy mu się paliwo. Po zatankowaniu samochodu Pan Michał orientuje się, że przez pomyłkę, zamiast oleju napędowego, wlał do baku benzynę. Czy w tej sytuacji ma prawo zgłosić szkodę do ubezpieczyciela i domagać się pieniędzy na naprawę pojazdu? Niestety nie. TU słusznie odmówi wypłaty odszkodowania, powołując się na brak zapisu o nieprawidłowym tankowaniu w OWU. 

Miejsce powstania szkody a odrzucone odszkodowanie z autocasco

Wiele zakładów ubezpieczeniowych w ramach AC oferuje kierowcom dodatkowe usługi, np. ubezpieczenia opon lub szyb. Jest to ochrona ograniczona czasowo (okres obowiązywania określony jest w umowie) oraz terytorialnie. Przykładowo, Link4 może odmówić wypłaty odszkodowania z AC, jeśli do zdarzenia dojdzie na drodze niepublicznej i nieutwardzonej. 

Wyłączenia terenowe dotyczą też kradzieży samochodu. Proama nie wypłaci Ci pieniędzy, jeśli skradziono Twój samochód w Rosji, na Ukrainie lub Białorusi. Concordia do tej trójki dodaje jeszcze Albanię i Mołdawię. 

Zaniedbania właściciela a odmowa wypłaty odszkodowania AC

Ubezpieczyciel odrzuci roszczenie również przez Twoje zaniedbania. Jako kierowca masz obowiązek wykonywania okresowych badań technicznych swojego samochodu. Jeśli w trakcie zdarzenia okaże się, że jechałeś pojazdem bez aktualnego przeglądu, Twoje szanse na odszkodowanie zmaleją. 

Mimo wykupionego autocasco może Cię spotkać także odmowa wypłaty odszkodowania za kradzież pojazdu. Podczas kalkulacji wysokości składki pracownik zakładu poprosi Cię o podanie liczby kluczyków lub kart umożliwiających otwarcie samochodu. Jeżeli przy zgłaszaniu kradzieży okaże się, że zestaw nie jest kompletny, możesz nie dostać żadnych pieniędzy.  

Zanim złożysz wniosek o odszkodowanie, sprawdź, czy OWU nie wyłącza Twojej sytuacji z odpowiedzialności ubezpieczyciela. Wskazówkę tę wykorzystaj jako podpowiedź, jak wybrać najlepsze AC – szukaj takich ofert, które mają jak najmniej wykluczeń. Pamiętaj też, że większość ubezpieczycieli oferuje zaniżone odszkodowanie z AC, dlatego zanim zgodzisz się na zaproponowaną stawkę, skonsultuj się z naszymi prawnikami. Specjaliści z nalezysie.pl i euco.pl bezpłatnie sprawdzą Twoją sytuację i podpowiedzą, ile jeszcze uda Ci się wynegocjować. 

Zobacz również:

Na czym polega Bezpośrednia Likwidacja Szkody (BLS)?

Spotkałeś się z odmową wypłaty odszkodowania? Sprawdź jak możemy ci pomóc.
Umów się na bezpłatną konsultację