Loading...

nasze-historie

Odszkodowanie z OC sprawcy. Sprawdź, co zrobić, aby odzyskać swoje pieniądze

Wyobraź sobie, że wyruszasz na długo wyczekiwany urlop. Jedziesz ostrożnie i zgodnie z przepisami, a mimo to nieoczekiwanie stajesz się uczestnikiem wypadku. Czyjaś brawura, nieostrożność lub nieszczęśliwy splot wydarzeń sprawiły, że Twój samochód jest poważnie uszkodzony i nie nadaje się do dalszej jazdy. Co powinieneś zrobić, aby odzyskać odszkodowanie z OC sprawcy? Jak się zachować, gdy otrzymasz zaniżone odszkodowanie z OC sprawcy? I czy przysługuje Ci zadośćuczynienie?

Polisa OC jest ubezpieczeniem o podwójnym wymiarze. Chroni sprawcę, zabezpieczając jego majątek. Jest też gwarancją wypłaty odszkodowań osobom poszkodowanym.

Komu przysługuje odszkodowanie z OC sprawcy?

Odszkodowanie z OC wypłacane jest poszkodowanym i pasażerom, którzy nie byli wyłącznymi sprawcami nieszczęśliwego zdarzenia. Oznacza to, że nawet jeżeli w jakimś stopniu przyczynisz się do wypadku, np. kierując pojazdem pod wpływem alkoholu, nadal możesz walczyć o swoje pieniądze. Prawo do roszczeń odszkodowawczych tracisz dopiero wtedy, gdy jesteś całkowicie odpowiedzialny za kolizję lub wypadek. 

Sprawcę zdarzenia można ustalić bez wzywania policji, o ile w trakcie zderzenia pojazdów nikt nie ucierpiał i nie ma żadnych ofiar. Coraz częściej uczestnicy kolizji drogowych potrafią się porozumieć, a winni przyznają się do swojego błędu. W takiej sytuacji wystarczy, że napiszesz oświadczenie, w którym kierowca odpowiedzialny za stłuczkę przyzna się do wyłącznej i całkowitej winy. 

Oświadczenie z przebiegu kolizji drogowej to bardzo ważny dokument. Jest podstawą do ubiegania się o odszkodowanie z OC sprawcy. W jego treści powinny znaleźć się:

  • dane uczestników;
  • data i miejsce zdarzenia;
  • numery rejestracyjne pojazdów uczestniczących;
  • marki i modele pojazdów oraz numery polis ubezpieczeniowych;
  • szczegółowo opisane okoliczności zdarzenia;
  • materialne skutki wypadku (np. wgniecione drzwi kierowcy, pęknięta szyba). 

Jeżeli podczas zdarzenia ktoś został ranny, są ofiary śmiertelne lub zwyczajnie nie potrafisz dogadać się z drugim kierowcą, wezwij policję. 

Jak przebiega likwidacja szkody z OC sprawcy?

O swojej szkodzie możesz poinformować od razu lub w ciągu 3 lat od dnia wypadku. Zgłoszenie złożysz osobiście, przez telefon, listownie lub korzystając z rozwiązań elektronicznych (e-mailem lub przez formularz szkody na stronie internetowej towarzystwa ubezpieczeniowego). W trakcie pierwszego kontaktu z ubezpieczycielem podasz numer polisy i swoje dane kontaktowe. 

Pozostałe dokumenty przydadzą się kolejnych krokach. Przykładowo, jeżeli ubiegasz się o odszkodowanie z OC sprawcy wypadku, który spowodował obrażenia Twojego ciała, potrzebne będą też zaświadczenia lekarskie. To podstawa do sfinansowania kosztów leczenia i rehabilitacji. Zwrot pieniędzy dostaniesz nie tylko za zabiegi przeprowadzanie w placówkach refundowanych, ale też prywatnych klinikach. 

Zakład ubezpieczeń wypłaca odszkodowanie z OC sprawcy kolizji zwykle do 30 dni od chwili zgłoszenia. Wyjątki stanowią zawiłe sprawy, w których ustalenie odpowiedzialności i okoliczności zdarzenia w takim czasie nie jest możliwe. 

Zaniżone odszkodowanie z OC sprawcy – co możesz zrobić?

Po długim wyczekiwaniu przyszła decyzja z zakładu ubezpieczeniowego sprawcy, ale – ku Twojemu zaskoczeniu – przyznana kwota jest niższa niż Twoje założenia? To typowe zagranie ubezpieczycieli. Okazuje się, że blisko 90% wszystkich odszkodowań jest zaniżonych. Dlaczego? Głównie przez chęć wzbogacenia się. 

Pismo, które czytasz, nie jest decyzją ostateczną i możesz się od niego odwołać. Masz 30 dni na złożenie reklamacji i uzasadnienie, dlaczego nie zgadzasz się ze stanowiskiem TU. Jeżeli podasz skuteczne argumenty, Twoje odszkodowanie może wzrosnąć nawet o kilkadziesiąt procent. Wysokość świadczenia ustalana jest indywidualnie i zależy od tego, jak poważne są uszkodzenia Twojego ciała i pojazdu. Odwołanie od decyzji ubezpieczyciela możesz napisać samodzielnie lub skorzystać z pomocy specjalistów. Pełnomocnicy kancelarii odszkodowawczych doskonale znają “chwyty” i kruczki prawne wykorzystywane przez ubezpieczycieli, dzięki czemu ich wsparcie okaże się nieocenione w Twoim przypadku.

Jak otrzymać zadośćuczynienie z OC sprawcy?

Wypadek sprawił, że zmagasz się z bólem fizycznym lub psychicznym? W takim razie przysługuje Ci zadośćuczynienie. Jest to jednorazowe świadczenie pieniężne. Otrzymują je poszkodowani, którzy podczas wypadku doznali krzywdy niemajątkowej. Zadośćuczynienie z OC sprawcy ma złagodzić traumatyczne przeżycia i pomóc się z nich otrząsnąć. Kwota zadośćuczynienia ustalana jest indywidualnie. O jego wysokości będą decydować m.in. Twój wiek, czas leczenia, prognozy na przyszłość i trwałość skutków wypadku. Pieniądze z tytułu zadośćuczynienia możesz przeznaczyć np. na koszty:

  • przejazdów na rehabilitacje lub wizyty kontrolne;
  • leczenia;
  • ubrań zniszczonych podczas wypadku;
  • zmiany kwalifikacji zawodowych, jeżeli kontynuowanie dotychczasowej pracy nie jest już możliwe.

Im lepiej sprecyzujesz swoje roszczenia, tym wyższe świadczenie otrzymasz. Wniosek o zadośćuczynienie złóż pisemnie do zakładu ubezpieczeniowego, w którym sprawca ma aktualną polisę OC. Jeśli osoba odpowiedzialna za spowodowanie zdarzenia drogowego zbiegła z miejsca wypadku, możesz wnioskować o wypłatę zadośćuczynienia z Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego. 

Zobacz również:

Kancelaria odszkodowawcza – czym jest i czy warto ją zatrudnić?

Odwołanie od decyzji ubezpieczyciela – jak to zrobić?

Czy uważasz że przysługują ci pieniądze z OC sprawcy?
Umów się na bezpłatną konsultację