Loading...

nasze-historie

Odszkodowanie za Covid-19. Sprawdź, czy dostaniesz zwrot kosztów za odwołaną wycieczkę

Wybuch pandemii sprawił, że zastanawiasz się nad rezygnacją z wycieczki? Zamiast wypoczywać na plaży, wolisz zostać w Polsce ze względów bezpieczeństwa? Reżim sanitarny i szybko rozprzestrzeniający się wirus bardzo zaszkodził branży turystycznej. Sprawdź, czy przysługuje Ci zwrot za bilety lotnicze albo odszkodowanie za wycieczkę.

Pandemia koronawirusa sprawia, że linie lotnicze wstrzymują loty, a biura podróży odwołały większość wycieczek. Ty też, jako podróżny, masz prawo odstąpić od umowy o udział w wycieczce ze względów epidemiologicznych. Nie poniesiesz za to żadnych konsekwencji finansowych i dostaniesz zwrot zaliczki za wakacje.

Rozwój epidemii a zwrot za wakacje

W przypadku, gdy celem Twojej podróży miał być kraj, w którym pandemia szczególnie mocno się rozwinęła i istnieje duże ryzyko zakażenia, możesz:

  • zrezygnować z uczestnictwa w wycieczce;
  • otrzymać zwrot zaliczki za wakacje;
  • uzyskać zwrot za bilety lotnicze (jeżeli przewoźnik odwołał lot);
  • dostać zwrot kosztów biletu lotniczego (o ile biuro turystyczne zapewniło taką możliwość w regulaminie wycieczki).

Zwrot zaliczki za wakacje – jak można go dostać?

Zgodnie z ustawą o imprezach turystycznych i powiązanych usługach turystycznych, masz prawo ubiegać się o pełny zwrot za wakacje. Chodzi tu jednak o wypłatę równowartości dla wpłaconej przez Ciebie sumy, a nie możliwości uzyskania dodatkowej rekompensaty w postaci zadośćuczynienia lub odszkodowania.

W przypadku pandemii rezygnacja z wycieczki i zwrot kosztów przebiega etapami. Najpierw podpisujesz umowę o uczestnictwo w wyprawie, a potem występują nadzwyczajne okoliczności (w tym przypadku szybki przyrost zachorowań na Covid-19). W związku z niebezpieczną sytuacją podejmujesz decyzję o rezygnacji z wycieczki i składasz oświadczenie o odstąpieniu od umowy. Biuro podróży oddaje Ci wpłaconą wcześniej zaliczkę, a Ty nie ponosisz żadnych formalnych konsekwencji swojej decyzji.

Koronawirusa a niedogodności w trakcie wycieczki – czy masz prawo do odszkodowania?

Jeżeli zdecydujesz się nie polecieć na wycieczkę, biuro podróży odda Ci zaliczkę. Co jednak, jeśli  zdecydujesz się wyjechać, ale warunki nie będą takie, jak te przedstawione w umowie?

Załóżmy, że lecisz na Wyspy Kanaryjskie. Umowa gwarantuje Ci noclegi w przestronnym hotelu tuż przy plaży z widokiem na ocean. Na miejscu okazuje się jednak, że przez błąd w komunikacji dostajesz zupełnie inny pokój. Jego wnętrze jest mniejsze, skromniej urządzone, a jedyny widok, jaki możesz obserwować przez okno, to balkony sąsiedniego budynku. W tym przypadku odpowiedzialność ponosi organizator wycieczki, który powinien usunąć wszelkie niedogodności, a jeśli nie jest to możliwe, zaproponować Ci rozwiązania porównywalne do tych znajdujących się w umowie. Brak alternatyw jest równoznaczny z obniżką ceny za każdy dzień przebywania w warunkach gorszych niż wstępnie ustalone.

Dodatkowo możesz ubiegać się o odszkodowanie za wycieczkę i zadośćuczynienie od biura podróży. Twój wniosek będzie zasadny, o ile wykażesz, że doznana krzywda i lub szkoda materialna są efektem niezgodności, z jakimi zmagałeś się w trakcie wyjazdu. W czasach pandemii organizator turystyki z pewnością będzie argumentować zaistniały stan rzeczy tym, że niezgodność spowodowały nieuniknione i nadzwyczajne okoliczności. Dlatego warto od razu oddać sprawę w ręce profesjonalistów. Prawnicy z nalezysie.pl i euco.pl bez żadnych opłat przeanalizują Twoją sytuację i podpowiedzą, czy przysługuje Ci odszkodowanie za wycieczkę.

Zwrot za bilety lotnicze kupione samodzielnie

W sytuacji, gdy Twoja podróż nie była organizowana przez biuro podróży, a Ty chcesz zrezygnować z lotu, zwrot za bilety lotnicze zależy od decyzji linii lotniczych. Całkowity zwrot biletów, np. od Ryanair lub WizzAir, dostaniesz wtedy, gdy rejs odwołał sam przewoźnik. Środki są zwracane wszystkim pasażerom (indywidualnym, grupowym i na wszystkich rynkach zagranicznych obsługiwanych przez daną linię).

Należy się tobie zwrot pieniędzy? Sprawdź jak możemy Ci pomóc.
Umów się na bezpłatną konsultację

Dowiedz się więcej w naszym poradniku