• 22 493 67 40
  • nalezysie@euco.pl
    unnamed-1unnamed-1unnamed-1unnamed-1
    • Nasze usługi
      • Odszkodowanie komunikacyjne po wypadku
      • Odszkodowanie za wypadek w pracy
      • Renty i odszkodowania
      • Odszkodowanie za szkodę rolniczą
      • Odszkodowanie za potknięcie / poślizgnięcie
      • Odszkodowanie za śmierć bliskiej osoby
      • Odszkodowanie za błąd lekarski
      • Świadczenie pielęgnacyjne
    • O nas
    • Poradnik Należy Się
    • Chcę pomóc
    • FAQ
    • Kontakt
    • Strona główna
    • Śmierć bliskiej osoby
    • Odszkodowanie za pogorszenie się sytuacji życiowej po śmierci bliskiej osoby
    Rekompensata finansowa po śmierci osoby bliskiej – komu przysługuje i jak udowodnić emocjonalną więź?
    11/08/2021
    Pogorszenie sytuacji życiowej. Zobacz jak skutecznie ją udokumentować, żeby otrzymać należne pieniądze.
    27/09/2021

    Odszkodowanie za pogorszenie się sytuacji życiowej po śmierci bliskiej osoby

    13/08/2021
    Kategorie
    • Śmierć bliskiej osoby
    Tagi
    • Śmierć osoby bliskiej
    śmierć osoby bliskiej

    Strata najbliższego członka rodziny, osoby bliskiej – dziecka, rodziców, rodzeństwa, dziadków, wnuków, konkubenta – to bolesne doświadczenie. Kodeks cywilny zawiera regulacje służące naprawianiu szkody majątkowej powstałej z tego tytułu, a także krzywdy, bólu i cierpienia osób roszczących. Sprawdź, jakie świadczenia Ci przysługują i jak je udowodnić.

    Rodzaje rekompensat finansowych z tytułu utraty najbliższego członka rodziny, osoby bliskiej w wypadku

    Utrata osoby bliskiej w wypadku, daje Ci prawo do kilku świadczeń – odszkodowania za pogorszenie sytuacji życiowej, zadośćuczynienia pieniężnego z tytułu krzywdy, bólu i cierpienia, renty, zwrotu kosztów pochówku. Każde z nich wypłacane jest w innym celu i wymaga dostarczenia innych dokumentów. 

    Zadośćuczynienie za śmierć osoby bliskiej

    Jedną z form rekompensat finansowych jest zadośćuczynienie. Pomimo że jest ono często utożsamiane z odszkodowaniem, jest to zupełnie inny typ świadczenia. Są to środki wypłacane jednorazowo i mają wynagrodzić krzywdy niematerialne, jakich doświadczyłeś – ból oraz cierpienie fizyczne i psychiczne w związku ze stratą najbliższego członka rodziny, osoby bliskiej. Kwota zadośćuczynienia jest określana indywidualnie w odniesieniu do każdej osoby roszczącej. Na jej wysokość wpływają czynniki takie jak np.:

    • faktyczny układ stosunków rodzinnych,
    • trwałość i rozmiar doznanej krzywdy, bólu, cierpienia (np. zaburzenia emocjonalne, stany lękowe),
    • wiek wnioskującego, osoby zmarłej,
    • upływ czasu od zdarzenia rodzącego odpowiedzialność,
    • forma przeżywania żałoby,
    • widoki na poprawę w przyszłości.

    Odszkodowanie i zadośćuczynienie są od siebie niezależne – ich wypłatę możesz egzekwować w jednym powództwie lub w dwóch różnych (nawet jeśli otrzymałeś jedno ze świadczeń, nadal masz prawo do drugiego). Co więcej, Twoje szanse na uzyskanie świadczeń po wypadku nie maleją nawet po kilku latach od zdarzenia rodzącego odpowiedzialność odszkodowawczą.

    Z naszej praktyki odnotowujemy wypłaty z tego tytułu sięgające nawet kilkuset tysięcy złotych w odniesieniu do jednej osoby roszczącej. 

    Odszkodowanie za pogorszenie sytuacji życiowej

    Innym typem świadczenia jest odszkodowanie z tytułu znacznego pogorszenia się sytuacji życiowej po śmierci najbliższego członka rodziny. Jest ono wypłacane w celu poprawy sytuacji materialnej, która uległa znacznemu pogorszeniu w związku ze śmiercią członka rodziny.

    Należność z tego tytułu otrzyma na przykład żona po śmierci męża, który zginął w wypadku komunikacyjnym. Może ubiegać się o nie także matka z tytułu śmierci syna, która nie może liczyć na jego pomoc finansową ani osobiste wsparcie, jakiego mogłaby oczekiwać w kolejnych latach, gdyby syn żył. Odszkodowanie z tego tytułu otrzyma też dziecko, które w wypadku straciło ojca.

    Zwrot kosztów pogrzebu

    Po stracie bliskiej osoby ubezpieczyciel zwróci też koszty pochówku. Należność otrzyma osoba lub osoby, które zapłaciły za zorganizowanie pogrzebu z własnych środków – nie muszą to być wyłącznie członkowie najbliższego kręgu spadkobierców. Prawo do odzyskania zwrotu ma nawet matka chrzestna albo konkubina, jeśli rzeczywiście to one poniosły wydatki związane z uroczystością. 

    Koszty pogrzebu to wszelkie wydatki, jakie w naszym społeczeństwie uznawane są za konieczne do godnego pochówku, np. transport zwłok, koszt ceremonii pogrzebowej, organizacja stypy, zakup miejsca pochówku, kosztu nagrobka. Zakup zniczy i opłaty cmentarnej. Możesz wystąpić także o zwrot kosztów zakupu odzieży żałobnej dla osoby zmarłej i jej najbliższych członków rodziny. 

    Warto wiedzieć, że jeśli przez tragiczną śmierć najbliższej Ci osoby, podjąłeś odpłatną terapię u psychologa lub psychiatry, ponieważ były one niezbędne do powrotu Twojej stabilizacji emocjonalnej, możesz wnosić o zwrot od ubezpieczyciela poniesionych kosztów. Ponadto, jeśli otrzymałeś zasiłek pogrzebowy z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, Twój ubezpieczyciel nie może odejmować jego wartości od należnego Ci świadczenia. 

    Renta

    Odszkodowanie, zadośćuczynienie i zwrot kosztów pochówku to nie wszystkie przysługujące Ci świadczenia. Zależnie od indywidualnej sytuacji życiowej, w jakiej się znajdujesz, masz też możliwość wyegzekwowania świadczenia rentowego. To szczególny typ świadczenia, którego zadaniem jest zapewnienie osobie uprawnionej stałych środków utrzymania. Renta ta jest wypłacana okresowo. Jej wysokość zależy od potrzeb uprawnionego np. osieroconych dzieci, jak i możliwości zarobkowych i majątkowych zmarłego ojca, matki.

    Warto wskazać, iż o takie świadczenie mogą ubiegać się – oprócz osób, w stosunku do których zmarły miał obowiązek alimentacyjny – także ci, którym zmarły w sposób dobrowolny i stały dostarczał środków utrzymania. Przykładem może być ciocia zmarłego, która co miesiąc otrzymywała od zmarłego kwotę 650 zł na zakup leków. 

    Kiedy i komu przysługuje rekompensata po śmierci osoby bliskiej?

    Wniosek o wypłatę świadczeń odszkodowawczych z tytułu śmierci osoby bliskiej można formułować w odniesieniu do każdej osoby, podmiotu, którego działanie, zaniechanie rodzi odpowiedzialność odszkodowawczą. 

    Roszczenia te nie dotyczą tylko wypadków drogowych, ale także zdarzeń:

    • w pracy,
    • w gospodarstwie rolnym,
    • błędów medycznych.

    Prawo do otrzymania wyżej opisanych świadczeń od ubezpieczyciela sprawcy zdarzenia komunikacyjnego przysługuje osobie, która była najbliższym członkiem rodziny zmarłego, osobą bliską. Każda sytuacja wymaga odrębnej analizy i oceny. Determinujący jest bowiem faktyczny układ stosunków rodzinnych. Dlatego najważniejszym elementem uprawniającym do uzyskania zadośćuczynienia pieniężnego z tytułu śmierci jest wykazanie faktycznej, szczerej więzi łączącej osobę ubiegającą się o świadczenie z osobą zmarłą. Wykazanie poczucia doznanej krzywdy, bólu osamotnienia, nieporadzenia sobie z nową sytuacją życiową.  

    Doświadczenie naszych doradców pokazuje, że do zadośćuczynienia pieniężnego z tytułu śmierć mają prawo nie tylko rodzice i dzieci, ale też bliscy w dalszym stopniu pokrewieństwa (dziadkowie, wnuki, ciotki i wujkowie) lub osoby niespokrewnione – narzeczeni, przyrodnie rodzeństwo, a także partnerzy związku konkubenckiego. 

    Dokumenty stanowiące dowód relacji łączącej zmarłego i wnioskującego

    Ubiegając się o zadośćuczynienie za śmierć ojca, dziadka, partnera trzeba wystosować wniosek do podmiotu odpowiedzialnego za szkodę i dołączyć do niego niezbędne dokumenty. Wykazania wymaga zarówno odpowiedzialność konkretnego podmiotu, jak i rodzaj poszczególnych roszczeń. Dowodu wymagać będzie także wysokość zgłoszonych świadczeń. Bez wątpienia kluczowy jest opis relacji, więzi łączącej zmarłego i wnioskującego, poczucia krzywdy, bólu osamotnienia w związku z jego nagłym i niespodziewanym odejściem.

    Do takich rzetelnych materiałów dowodowych należą m.in. zdjęcia dokumentujące różne wydarzenia (w których razem uczestniczyliście) oraz potwierdzające wspólnie realizowane pasje i zainteresowania. Dobrym dowodem są też zeznania osób z Waszego kręgu, które mogą potwierdzić, że Twoja relacja z osobą zmarłą była trwała, uczuciowa i szczera oraz jak śmierć danej osoby wpłynęła na Twoje funkcjonowanie w życiu rodzinnym, społecznym, zawodowym. Zaświadczą o tym, jakak poradziłeś sobie z tą tragedią, czy upływ czasu wpłynął na poradzenie sobie z tragedią, czy też nie oraz czy poczucie krzywdy, bólu osamotnienia jest tak samo silne.

    Dochodzenie roszczeń z pomocą pełnomocnika

    Ubezpieczyciele nie mają obowiązku informowania potencjalnych osób roszczących, poszkodowanych o tym, że w związku z danym zdarzeniem komunikacyjnym przysługują im uprawnienia i jakiego są one rodzaju. 

    Zamiast rezygnować z możliwości wyegzekwowania przysługujących Ci świadczeń, skorzystaj z przysługujących Ci uprawnień. Rozważ powierzenie reprezentowania Twoich interesów prawnych profesjonalistom – wsparcie otrzymasz od doradców z kancelarii odszkodowawczej. Bezpłatnie przeanalizują Twoją sprawę i podpowiedzą, jakich świadczeń możesz oczekiwać. 

    Specjaliści NależySię poprowadzą kompletne doradztwo i pilotaż sprawy – od momentu złożenia formularza początkowego, aż po wypłatę przysługujących Ci środków. Pomogą w ustaleniu, jaki ubezpieczyciel odpowiedzialny jest za wypłatę należnych Ci świadczeń oraz będą reprezentować Twoje interesy na każdym etapie postępowania pozasądowego, sądowego i egzekucyjnego.

    Straciłeś członka rodziny w wypadku komunikacyjnym lub innym zdarzeniu rodzącym odpowiedzialność odszkodowawczą i nie możesz sobie poradzić z traumą? Czujesz się niesprawiedliwie potraktowany, bo ubezpieczyciel odmówił Ci wypłaty odszkodowania? A może nie wiesz, czy masz prawo do jakiejkolwiek rekompensaty? Skontaktuj się z nami już teraz. Wysłuchamy Cię bez żadnych opłat czy zobowiązań i podpowiemy, jak możemy Ci pomóc. 

    Zobacz również:

    Renta alimentacyjna po śmierci bliskiej osoby

    Rekompensata finansowa po śmierci osoby bliskiej

    Nie wiesz czy należy się Tobie odszkodowanie? Sprawdź jak możemy ci pomóc.

    śmierć osoby bliskiej

    Umów się na rozmowę





      Share
      5

      Powiązane wpisy

      08/03/2022

      Renta wyrównawcza z umowy OC dla pracującej żony po śmierci męża


      Czytaj dalej
      08/03/2022

      Renta po rodzicu i współmałżonku – ile wynosi i komu przysługuje?


      Czytaj dalej

      Jak zebrać dokumentacje potrzebną do uzyskania ubezpieczenia.

      27/09/2021

      Pogorszenie sytuacji życiowej. Zobacz jak skutecznie ją udokumentować, żeby otrzymać należne pieniądze.


      Czytaj dalej
      11/08/2021

      Rekompensata finansowa po śmierci osoby bliskiej – komu przysługuje i jak udowodnić emocjonalną więź?


      Czytaj dalej
      01/05/2021

      Renta alimentacyjna po śmierci bliskiej osoby


      Czytaj dalej
      24/09/2020

      Wypadek samochodowy i śmierć bliskiej osoby – kiedy przysługuje odszkodowanie?


      Czytaj dalej

      O nas

      Newera Sp. z o.o. jest niezależną spółką, świadczącą usługi na rzecz wielu kancelarii prawnych, które pomagają w uzyskaniu odszkodowania lub świadczenia pielęgnacyjnego i renty powypadkowej.


      Poznaj inne nasze serwisy:


      www.swiadczeniapielegnacyjne.pl
      Poznaj naszą społeczność na Narencie.pl

      Kontakt

      Newera Sp. z o.o.

      ul. Sienna 72/6
      00-833 Warszawa
      tel. 22 493 67 40
      e-mail: pomoc@nalezysie.pl

      Zobacz więcej

      • Nasze usługi
      • O nas
      • FAQ
      • Poradnik poszkodowanego
      • Chcę pomóc
      • Kontakt
      • Program partnerski
      © NależySię, Grupa EuCO 2004 – 2021 22 493 67 42
          Zadzwoń
          Napisz
          Używamy plików cookie na naszej stronie internetowej, aby zapewnić Ci najbardziej odpowiednie wrażenia dzięki zapamiętywaniu Twoich preferencji i powtarzaniu wizyt. Klikając „Akceptuję”, wyrażasz zgodę na użycie WSZYSTKICH plików cookie.
          UstawieniaAkceptuję
          Manage consent

          O cookies

          Ta strona korzysta z plików cookie, aby poprawić Twoje wrażenia podczas przeglądania witryny. Z tych plików cookie, które są sklasyfikowane jako niezbędne, są przechowywane w przeglądarce, ponieważ są niezbędne do działania podstawowych funkcji strony internetowej. Używamy również plików cookie stron trzecich, które pomagają nam analizować i zrozumieć, w jaki sposób korzystasz z tej witryny. Te pliki cookie będą przechowywane w Twojej przeglądarce tylko za Twoją zgodą. Możesz również zrezygnować z tych plików cookie. Jednak rezygnacja z niektórych z tych plików cookie może mieć wpływ na wygodę przeglądania.
          Necessary
          Zawsze Dozwolone
          Necessary cookies are absolutely essential for the website to function properly. These cookies ensure basic functionalities and security features of the website, anonymously.
          CookieDurationDescription
          cookielawinfo-checbox-analytics11 monthsThis cookie is set by GDPR Cookie Consent plugin. The cookie is used to store the user consent for the cookies in the category "Analytics".
          cookielawinfo-checbox-functional11 monthsThe cookie is set by GDPR cookie consent to record the user consent for the cookies in the category "Functional".
          cookielawinfo-checbox-others11 monthsThis cookie is set by GDPR Cookie Consent plugin. The cookie is used to store the user consent for the cookies in the category "Other.
          cookielawinfo-checkbox-necessary11 monthsThis cookie is set by GDPR Cookie Consent plugin. The cookies is used to store the user consent for the cookies in the category "Necessary".
          cookielawinfo-checkbox-performance11 monthsThis cookie is set by GDPR Cookie Consent plugin. The cookie is used to store the user consent for the cookies in the category "Performance".
          viewed_cookie_policy11 monthsThe cookie is set by the GDPR Cookie Consent plugin and is used to store whether or not user has consented to the use of cookies. It does not store any personal data.
          Functional
          Functional cookies help to perform certain functionalities like sharing the content of the website on social media platforms, collect feedbacks, and other third-party features.
          Performance
          Performance cookies are used to understand and analyze the key performance indexes of the website which helps in delivering a better user experience for the visitors.
          Analytics
          Analytical cookies are used to understand how visitors interact with the website. These cookies help provide information on metrics the number of visitors, bounce rate, traffic source, etc.
          Advertisement
          Advertisement cookies are used to provide visitors with relevant ads and marketing campaigns. These cookies track visitors across websites and collect information to provide customized ads.
          Others
          Other uncategorized cookies are those that are being analyzed and have not been classified into a category as yet.
          SAVE & ACCEPT


          Zamów bezpłatną konsultację

          lub zadzwoń 22 493 67 40

          Pracujemy w godz. 8–18 (pn–pt) i 9–17 (sb)







            Zamów bezpłatną konsultację

            lub zadzwoń 22 493 67 40

            Pracujemy w godz. 8–18 (pn–pt) i 9–17 (sb)