• 22 493 67 40
  • nalezysie@euco.pl
    unnamed-1unnamed-1unnamed-1unnamed-1
    • Nasze usługi
      • Odszkodowanie komunikacyjne po wypadku
      • Odszkodowanie za wypadek w pracy
      • Renty i odszkodowania
      • Odszkodowanie za szkodę rolniczą
      • Odszkodowanie za potknięcie / poślizgnięcie
      • Odszkodowanie za śmierć bliskiej osoby
      • Odszkodowanie za błąd lekarski
      • Świadczenie pielęgnacyjne
    • O nas
    • Poradnik Należy Się
    • Chcę pomóc
    • FAQ
    • Kontakt
    • Strona główna
    • Poradnik
    • Jak ubiegać się o odszkodowanie za złamanie podczas wypadku w pracy?
    Likwidacja szkód osobowych powstałych za granicą wskutek błędów medycznych lub zaniedbania obowiązków przez osoby trzecie
    18/10/2020
    Jak uzyskać odszkodowanie za wypadek w rolnictwie lub uszkodzony budynek gospodarczy?
    20/10/2020

    Jak ubiegać się o odszkodowanie za złamanie podczas wypadku w pracy?

    19/10/2020
    Kategorie
    • Poradnik
    • Wypadki w pracy i rolnictwie
    • Wyższe renty i zadośćuczynienie
    Tagi
    • odszkodowanie po wypadku
    • Potknięcie / poślizgnięcie

    Złamanie

    Poślizgnięcie potknięcie

    Poślizgnięcia, potknięcia i upadki to jedne z najczęstszych przyczyn złamań. Bez względu na to, czy były to urazy otwarte, czy zamknięte, poszkodowani mają możliwość ubiegać się o wypłatę rekompensaty. Odszkodowanie za złamaną rękę, palec, obojczyk czy nogę powinno pokryć wydatki na leczenie i codzienne funkcjonowanie.

    Kto może dostać odszkodowanie za złamanie kości?

    Odszkodowanie za złamanie należy się osobom, które posiadają ubezpieczenie na życie. Okoliczności sprzyjające wpłacie roszczenia to np.: doznanie urazu w efekcie błędu medycznego, wypadek w pracy, wypadek drogowy lub rolniczy. Do najczęstszych urazów należą:

    Złamane żebro

    Może powodować duszności, ból i trudności w trakcie oddychania, kaszel lub chodzenie w nienaturalnej pozycji. Tego urazu często doznają osoby, które uczestniczyły w wypadku komunikacyjnym. Są to bowiem okoliczności sprzyjające dużym przeciążeniom ciała. Do pęknięcia może też dojść np. w trakcie masażu serca. Leczenie i rehabilitacja złamanego żebra bywają kosztowne, szczególnie gdy w trakcie pęknięcia doszło też do uszkodzenia narządów wewnętrznych, np. płuc lub wątroby. Warto więc dochodzić swoich praw i ubiegać się o odszkodowanie za złamane żebro jako rekompensatę za cierpienie fizyczne i psychiczne.

    Złamany obojczyk

    Uraz kości obojczykowej, poza opuchlizną, bólem i problemami z poruszaniem kończyną może objawiać się także mdłościami i zamroczeniem. Kontuzja tego obszaru ciała wymaga rehabilitacji, ponieważ obojczyk pełni funkcję gorsetu, który usztywnia i chroni delikatny pęczek naczyniowo-nerwowy. Większość złamań tego typu wymaga leczenia bezoperacyjnego i ogranicza się do unieruchomienia miejsca złamania na 4-6 tygodni. Zabieg chirurgiczny przeprowadzany jest wyłącznie w przypadku skomplikowanych złamań. Odszkodowanie za złamany obojczyk należy się poszkodowanemu w okresie do 3 lat od chwili wypadku. 

    Złamany nos

    Uraz nosa jest poważną kontuzją, która może przyczynić się do utraty węchu, niewłaściwego zrostu przegrody nosowej lub uszkodzeń zatok bądź jamy ustnej. Do złamania może dojść m.in. w trakcie wypadków rolniczych, komunikacyjnych lub uprawiania sportów. Obrażenia zlokalizowane w okolicy nosa wymagają jak najszybszej konsultacji z lekarzem. Do czasu wizyty u specjalisty zaleca się chłodzenie miejsca urazu okładami z lodu. Odszkodowanie za złamany nos należy się każdemu poszkodowanemu, który ma niezbędną do wypłaty świadczenia dokumentację. 

    Złamana noga

    Obszary najbardziej narażone na kontuzję to kość piszczelowa oraz udowa. Kontuzja uniemożliwia wykonywanie codziennych obowiązków domowych i zawodowych. Kwota odszkodowania za złamaną nogę zależy od kilku czynników, m.in. od stopnia zaburzeń czynnościowych i objawów. 

    Złamana ręka

    Miejsca urazów to przeważnie nadgarstek, palce i śródręcze. Unieruchomiona kończyna może pozbawić poszkodowanego możliwości zarobkowej i komplikuje zwykłe czynności, takie jak jedzenie czy mycie. W niektórych sytuacjach niezbędna okazuje się pomoc osób trzecich i konsultacje z wybitnymi specjalistami służby zdrowia. Koszty związane z wyższymi wydatkami na życie oraz dojazdy do placówek medycznych może pokryć odszkodowanie za złamanie ręki. Jeżeli ubezpieczyciel zaniżył lub odmówił wypłaty świadczenia, warto odwołać się od jego decyzji i ponownie negocjować warunki.

    Złamania wskutek poślizgnięcia i potknięcia przy pracy 

    Do złamań często dochodzi przez potknięcia i poślizgnięcia w pracy. Jest to zdecydowanie największa liczba nieszczęśliwych zdarzeń, do jakich dochodzi w trakcie wykonywania obowiązków służbowych – bez względu na branżę i rodzaj pracy. 

    Poślizgnięcie jest zwykle spowodowane przez znajdującą się na podłodze ciecz. Dochodzi do niego, gdy stopy tracą kontakt z podłożem i poruszają się szybciej niż pozostałe części ciała. Działania, które mogą pomóc zmniejszyć ryzyko takiego wypadku w pracy to pokrycie podłóg materiałami nienasiąkliwymi i zapobiegającymi poślizgom oraz częste kontrolowanie podłoża i doprowadzenie go do bezpiecznego, niezagrażającego poślizgnięciem stanu. 

    Kolejną przyczyną złamań są wypadki w pracy wywołane przez potknięcie. Do takich zdarzeń dochodzi, gdy pracownik w trakcie przemieszczania się napotka przeszkodę (np. zagłębienie w podłożu lub wystający element). W kontakcie z nieruchomą barierą napędzane siłą bezwładności ciało porusza się dalej i upada, często powodując nieprzyjemne konsekwencje (złamania, skręcenia, wstrząśnienia mózgu). Ponad 30% takich upadków kończy się niezdolnością do pracy, której trwanie przekracza miesiąc. 

    Chodzenie po nierównych lub uszkodzonych podłogach, potykanie się o wystające progi między pomieszczeniami, w drzwiach wejściowych i korytarzach oraz noszenie nieodpowiedniego obuwia roboczego to tylko część sytuacji sprzyjających potknięciom i uszkodzeniom ciała. Sposobem na zapobieganie takim nieszczęśliwym zdarzeniom na terenie zakładu pracy jest:

    • zapewnienie równej powierzchni podłogi, 
    • usunięcie progów przy drzwiach wejściowych i między pomieszczeniami lub ograniczenie ich wysokości,
    • bieżące wyrównywanie nierówności i ubytków,
    • używanie dobrze dobranego obuwia ochronnego i roboczego.

    Poza poślizgnięciami, potknięciami i upadkami częste wypadki w pracy to porażenia prądem i rany (cięte, kłute i szarpane), do których dochodzi np. podczas obsługi niesprawnych sprzętów lub przez nieuwagę pracownika.

    Złamania kończyn nie zawsze są nieskomplikowaną kontuzją. Często okazuje się, że uraz jest na tyle poważny, że wyklucza pracownika z możliwości zarobkowania na długi czas. Wiąże się to z obowiązkiem przeprowadzenia długotrwałego leczenia i rehabilitacji. Rekonwalescencja jest kosztowna, a środki na jej opłacenie można pozyskać z odszkodowania za wypadek w pracy. 

    Jakie odszkodowania należą się po złamaniu?

    Kwoty odszkodowania za złamanie różnią się zależnie od tego, która kończyna uległa uszkodzeniu, jaki jest stopień zniekształcenia oraz czy uraz przyczynił się do powstania uszkodzeń wewnętrznych innych organów. Poszkodowany, który w następstwie wypadku doznał złamania, może wnosić o wypłatę m.in.:

    - jednorazowego odszkodowania; 

    - zadośćuczynienia za starty niematerialne (cierpienie fizyczne i psychiczne);

    - należności z tytułu opłat za leczenie i rehabilitację; 

    - zwrotu kosztów zakupu niezbędnego sprzętu rehabilitacyjnego;

    - zwrotu kosztów dojazdu do placówek medycznych; 

    - zaliczki za zabiegi operacyjne, badania i inne usługi medyczne, jeśli wymagają one opłaty z góry, a pokrzywdzony nie ma możliwości pokryć ich z własnej kieszeni.

    Poważne złamanie to często trwały uszczerbek na zdrowiu. Zależnie od okoliczności, poszkodowany może ubiegać się także o świadczenia rentowe z tytułu:

    - całkowitej lub częściowej niezdolności do pracy – jeżeli wskutek kontuzji nie może kontynuować pracy zarobkowej lub wykonywać jej w pełnym wymiarze czasu;

    - zwiększonych potrzeb życiowych – gdy w następstwie złamania poszkodowany ponosi wyższe koszty utrzymania niż przed wypadkiem (np. dodatkowa opieka osób trzecich lub konsultacji lekarskich);

    - zmniejszenia się widoków na przyszłość – jeśli złamanie przyczyniło się do obniżenia szans na progres zawodowy. 

    Roszczenie odszkodowawcze za złamanie wymaga zgromadzenia odpowiedniej dokumentacji. Materiał dowodowy powinien zawierać np.: historię choroby, rachunki za poniesione koszty leczenia, opinie psychologa (do wypłaty zadośćuczynienia), zdjęcia uszkodzeń ciała, informacje potwierdzające wydatki związane z dojazdami do placówek medycznych. 

    Wypadek w pracy, kiedy można dostać odszkodowanie?

    Wypadek w pracy jest nieszczęśliwym zdarzeniem, do którego doszło przez działanie jakiejś zewnętrznej przyczyny. Pracownik ma prawo do ubiegania się o odszkodowanie za wypadek przy pracy bez względu to, czy doznał uszczerbku na zdrowiu realizując obowiązki służbowe, czy będąc w delegacji.

    Wypłata rekompensaty przysługuje pracownikom etatowym, zatrudnionym na umowę zlecenie, staż lub umowę agencyjną, którzy posiadają aktywną polisę  ubezpieczeniową.

    Prawo do ubiegania się o odszkodowanie za wypadek w pracy daje sytuacja, w której poszkodowany wykaże, że nieszczęśliwe zdarzenie spełnia 4 warunki:

    1. do zajścia doszło nagle i nie można było go przewidzieć,
    2. sytuacja została spowodowana przez przyczynę zewnętrzną,
    3. wskutek zdarzenia pracownik doznał urazu lub zmarł,
    4. poszkodowany doznał urazu w trakcie realizowania obowiązków służbowych.

    Jeśli Ty albo ktoś z Twoich bliskich doznał kontuzji podczas wypadku w pracy, macie prawo do odszkodowania. Czujesz się niesprawiedliwe potraktowany? Ubezpieczyciel i pracodawca odmawiają Ci prawa uzyskania sprawiedliwego odszkodowania? Nie rezygnuj ze swoich należności. Skontaktuj się z nami teraz, a bezpłatnie sprawdzimy, jak możesz zawalczyć o wyższe odszkodowanie.

    Zobacz również:

    Złamałeś nogę na oblodzonym chodniku? Przysługuje Ci odszkodowanie

    Odszkodowanie za urazy kręgosłupa. Jakich roszczeń można dochodzić po wypadku?

    Skręcenie lub naderwanie stawu skokowego - odszkodowanie

    Miałeś wypadek? Sprawdź jak możemy ci pomóc.

    Poślizgnięcie potknięcie

    Umów się na rozmowę





      Share
      55

      Powiązane wpisy

      Kobieta pracuje zdalnie - nalezysie.pl
      07/07/2022

      Jak napisać wiarygodny i przekonujący opis zdarzenia do odszkodowania?


      Czytaj dalej
      18/03/2022

      Jak ustalana jest renta powypadkowa i kto może się o nią ubiegać?


      Czytaj dalej
      30/09/2021

      Co zrobić zaraz po wypadku, jak się zabezpieczyć i jak wpłynąć na wyższe odszkodowanie. Poradnik ABC po wypadku.


      Czytaj dalej
      10/09/2021

      Wypadek drogowy a odwołane wakacje – czy poszkodowany ma prawo do odszkodowania?


      Czytaj dalej
      12/08/2021

      Nieproszony gość wtargnął na posesję i został poszkodowany – konsekwencje dla napastnika i właściciela nieruchomości


      Czytaj dalej
      02/06/2021

      Nie wykryto sprawcy lub winny zbiegł z miejsca wypadku? Sprawdź, kiedy masz szansę na odszkodowanie


      Czytaj dalej

      O nas

      Newera Sp. z o.o. jest niezależną spółką, świadczącą usługi na rzecz wielu kancelarii prawnych, które pomagają w uzyskaniu odszkodowania lub świadczenia pielęgnacyjnego i renty powypadkowej.


      Poznaj inne nasze serwisy:


      www.swiadczeniapielegnacyjne.pl
      Poznaj naszą społeczność na Narencie.pl

      Kontakt

      Newera Sp. z o.o.

      ul. Sienna 72/6
      00-833 Warszawa
      tel. 22 493 67 40
      e-mail: pomoc@nalezysie.pl

      Zobacz więcej

      • Nasze usługi
      • O nas
      • FAQ
      • Poradnik poszkodowanego
      • Chcę pomóc
      • Kontakt
      • Program partnerski
      © NależySię, Grupa EuCO 2004 – 2021 22 493 67 42
          Zadzwoń
          Napisz
          Używamy plików cookie na naszej stronie internetowej, aby zapewnić Ci najbardziej odpowiednie wrażenia dzięki zapamiętywaniu Twoich preferencji i powtarzaniu wizyt. Klikając „Akceptuję”, wyrażasz zgodę na użycie WSZYSTKICH plików cookie.
          UstawieniaAkceptuję
          Manage consent

          O cookies

          Ta strona korzysta z plików cookie, aby poprawić Twoje wrażenia podczas przeglądania witryny. Z tych plików cookie, które są sklasyfikowane jako niezbędne, są przechowywane w przeglądarce, ponieważ są niezbędne do działania podstawowych funkcji strony internetowej. Używamy również plików cookie stron trzecich, które pomagają nam analizować i zrozumieć, w jaki sposób korzystasz z tej witryny. Te pliki cookie będą przechowywane w Twojej przeglądarce tylko za Twoją zgodą. Możesz również zrezygnować z tych plików cookie. Jednak rezygnacja z niektórych z tych plików cookie może mieć wpływ na wygodę przeglądania.
          Necessary
          Zawsze Dozwolone
          Necessary cookies are absolutely essential for the website to function properly. These cookies ensure basic functionalities and security features of the website, anonymously.
          CookieDurationDescription
          cookielawinfo-checbox-analytics11 monthsThis cookie is set by GDPR Cookie Consent plugin. The cookie is used to store the user consent for the cookies in the category "Analytics".
          cookielawinfo-checbox-functional11 monthsThe cookie is set by GDPR cookie consent to record the user consent for the cookies in the category "Functional".
          cookielawinfo-checbox-others11 monthsThis cookie is set by GDPR Cookie Consent plugin. The cookie is used to store the user consent for the cookies in the category "Other.
          cookielawinfo-checkbox-necessary11 monthsThis cookie is set by GDPR Cookie Consent plugin. The cookies is used to store the user consent for the cookies in the category "Necessary".
          cookielawinfo-checkbox-performance11 monthsThis cookie is set by GDPR Cookie Consent plugin. The cookie is used to store the user consent for the cookies in the category "Performance".
          viewed_cookie_policy11 monthsThe cookie is set by the GDPR Cookie Consent plugin and is used to store whether or not user has consented to the use of cookies. It does not store any personal data.
          Functional
          Functional cookies help to perform certain functionalities like sharing the content of the website on social media platforms, collect feedbacks, and other third-party features.
          Performance
          Performance cookies are used to understand and analyze the key performance indexes of the website which helps in delivering a better user experience for the visitors.
          Analytics
          Analytical cookies are used to understand how visitors interact with the website. These cookies help provide information on metrics the number of visitors, bounce rate, traffic source, etc.
          Advertisement
          Advertisement cookies are used to provide visitors with relevant ads and marketing campaigns. These cookies track visitors across websites and collect information to provide customized ads.
          Others
          Other uncategorized cookies are those that are being analyzed and have not been classified into a category as yet.
          SAVE & ACCEPT


          Zamów bezpłatną konsultację

          lub zadzwoń 22 493 67 40

          Pracujemy w godz. 8–18 (pn–pt) i 9–17 (sb)







            Zamów bezpłatną konsultację

            lub zadzwoń 22 493 67 40

            Pracujemy w godz. 8–18 (pn–pt) i 9–17 (sb)