• 22 493 67 40
  • nalezysie@euco.pl
    unnamed-1unnamed-1unnamed-1unnamed-1
    • Nasze usługi
      • Odszkodowanie komunikacyjne po wypadku
      • Odszkodowanie za wypadek w pracy
      • Renty i odszkodowania
      • Odszkodowanie za szkodę rolniczą
      • Odszkodowanie za potknięcie / poślizgnięcie
      • Odszkodowanie za śmierć bliskiej osoby
      • Odszkodowanie za błąd lekarski
      • Świadczenie pielęgnacyjne
    • O nas
    • Poradnik Należy Się
    • Chcę pomóc
    • FAQ
    • Kontakt
    • Strona główna
    • Poradnik
    • Pogryzienie przez psa – odszkodowanie i zadośćuczynienie dla poszkodowanego
    Nieudany prezent – kiedy można go zwrócić i jakie prawa przysługują konsumentowi?
    22/12/2020
    Odszkodowanie z OC sprawcy. Sprawdź, co zrobić, aby odzyskać swoje pieniądze
    08/01/2021

    Pogryzienie przez psa – odszkodowanie i zadośćuczynienie dla poszkodowanego

    08/01/2021
    Kategorie
    • Poradnik
    • Wyższe renty i zadośćuczynienie
    Tagi
    • odszkodowanie po wypadku
    pogryzienie przez psa, kiedy należy się odszkodowanie?
    Każdy właściciel odpowiada za zachowanie swojego czworonoga. Jeżeli pogryzł Cię obcy pies, przysługuje Ci odszkodowanie. Nie ma znaczenia, czy w chwili ataku zwierzę znajdowało się przy posesji właściciela czy błąkało się samotnie bez opieki. Rekompensaty, które możesz otrzymać, to odszkodowanie za pogryzienie przez psa i zadośćuczynienie. Świadczenia mają pokryć m.in. koszty leczenia, operacji plastycznych, zniszczonych przedmiotów i doznanych krzywd niematerialnych. 
    Pamiętaj, że nawet bardzo łagodny pies pod wpływem nagłych emocji może stać się agresywną bestią. Przekonasz się o tym na własnej skórze, jeżeli znajdziesz się wtedy blisko rozdrażnionego zwierzęcia.

     

    Odpowiedzialność właściciela za pogryzienie przez psa

    Właściciel psa jest odpowiedzialny za swojego czworonoga i za jego zachowanie. Możesz o tym przeczytać w artykule 431 kodeksu cywilnego, co oznacza, że nie jest to tylko umowna zasada, ale powszechnie obowiązujący zapis prawny. Jeżeli czyjeś zwierzę wyrządziło Ci krzywdę, masz pełne prawo pociągnąć właściciela do odpowiedzialności. Nieważne, czy pies w trakcie ataku znajdował się na swojej posesji czy błąkał się ulicami pozostawiony bez opieki. 

    Właścicielem psa może być każda osoba fizyczna (Twój sąsiad, znajomy, przypadkowy przechodzień), ale też firma lub spółka, która nie jest zarejestrowanym posiadaczem czworonoga. W drugim przypadku psy najczęściej wykorzystywane są do ochrony terenu przedsiębiorstwa, a ich atak także uprawnia Cię do uzyskania roszczenia. 

    Odszkodowanie za pogryzienie przez psa

    Odszkodowanie za pogryzienie rekompensuje wartość szkód materialnych – porwanych ubrań, zniszczonego sprzętu lub stłuczonych okularów. Za otrzymane środki sfinansujesz koszty leczenia, rehabilitacji i operacji plastycznych, dzięki którym w pełni lub częściowo odzyskasz dawny wygląd i sprawność. Właściciel psa będzie zobowiązany wypłacić ekwiwalent za dojazdy na wizyty, zakup sprzętu rehabilitacyjnego czy opiekę medyczną. Ubiegając się o odszkodowanie, pamiętaj, że Twoje roszczenie może też objąć koszty ewentualnego przyszłego leczenia. Wypadki często negatywnie wpływają na przyszłość poszkodowanych. Przykładowo, uniemożliwiając dalszą naukę lub kontynuowanie pracy zawodowej. Sąd może wtedy włączyć do odszkodowania także koszty związane z organizacją nauczania zdalnego, korepetycji i uzyskania nowych kwalifikacji. 

    Ile wynosi odszkodowanie za pogryzienie przez psa? Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. Wysokość świadczenia zależy od okoliczności zdarzenia i rozmiaru szkód. W niektórych wypadkach grzywna za pogryzienie przez psa może być zwiększona. Są to np. sytuacje, w których właściciel nie użył smyczy i kagańca w miejscach do tego przeznaczonych.

    Odszkodowanie wypłaca właściciel zwierzęcia. Swoją szkodę możesz zgłosić również do ubezpieczyciela. Jeżeli masz polisę od odpowiedzialności w życiu prywatnym, a jej zakres obejmuje też pogryzienie przez psa, dostaniesz dodatkowe pieniądze ze swojego zakładu ubezpieczeń.

    Zadośćuczynienie za pogryzienie przez psa

    Atak zwierzęcia powoduje krzywdę niematerialną. Jest nią ból i cierpienie fizyczne i psychiczne, które dają Ci możliwość ubiegania się o wypłatę zadośćuczynienia. W odróżnieniu od odszkodowania, jest ono wypłacane dla złagodzenia doznanej traumy. Pieniądze mają ułatwić Ci odnalezienie się w nowej sytuacji i nie służą rekompensacie żadnych strat materialnych. 

    Kwota zadośćuczynienia ustalana jest indywidualnie i zależy od kilku czynników. Najważniejsze z nich to Twój wiek, trwałość obrażeń oraz szanse na powrót do pełnej sprawności w przyszłości. 

    Pogryzienie przez psa, jak się zachować i kogo wezwać?

    W przypadku pogryzienia przez psa, zareaguj natychmiast. Wezwij policję i pogotowie. Służby porządkowe ustalą okoliczności zdarzenia, a ratownicy udzielą Ci niezbędnej pomocy medycznej. Na miejscu zdarzenia powinien pojawić się także weterynarz. Jego opinia będzie istotna dla ustalenia, czy pies cierpi na choroby zagrażające Twojemu życiu i zdrowiu.

    Pogryzienie przez psa może mieć bardzo poważne skutki, takie jak trwałe kalectwo i uniemożliwienie dalszego wykonywania pracy zawodowej. Taki przypadek wymaga drastycznych kroków i może doprowadzić właściciela zwierzęcia nie tylko do obowiązku wypłaty kary finansowej, ale też do pozbawienia wolności. 

    Opinia eksperta

    Niejednokrotnie odnotowujemy przypadki, gdy pies ulega potrąceniu przez pojazd lub jest przewożony w pojeździe, który bierze udział w wypadku komunikacyjnym. Uraz jakiego doznaje takie zwierzę jest na tyle duży, że pomimo podjętego leczenia nie udaje się mu przeżyć. Rodzi się pytanie, czy w takich przypadkach właścicielowi takiego czworonoga przysługują jakieś roszczenia do sprawcy szkody?

    Bez wątpienia właścicielowi psa przysługuje żądanie zwrotu kosztów zakupu czworonoga, zwrot kosztów jego leczenia, w tym kosztów przeprowadzonych zabiegów medycznych i kosztów zakupu lekarstw. W zakres roszczeń mogą wpisywać się także tzw. utracone korzyści właściciela psa - w momencie kiedy pies był psem rasowym i posiadał status reproduktora, posiadał wyrobiony rodowód w Związku Kynologicznym w Polsce (ZKwP). Wartość poniesionych kosztów i wydatków oraz utraconych korzyści należy jednak udowodnić.

    Powyżej opisane roszczenia odnoszą się do zrekompensowania szkody majątkowej. Pytanie co z roszczeniem w zakresie szkody niemajątkowej, jakiej doznaje właściciel psa w powyżej opisanym stanie faktycznym?

    Podstawą prawną do żądania zadośćuczynienia stanowi treść art. 23 i 24 w zw. z art. 448 k.c. Zgodnie z art. 448 k.c. w razie naruszenia dobra osobistego sąd może przyznać temu, czyje dobro osobiste zostało naruszone, odpowiednią sumę tytułem zadośćuczynienia pieniężnego za doznaną krzywdę lub na jego żądanie zasądzić odpowiednią sumę pieniężną na wskazany przez niego cel społeczny, niezależnie od innych środków potrzebnych do usunięcia skutków naruszenia.

    Katalog dóbr osobistych podlegających ochronie prawnej, jaki określony jest w treści art. 23 k.c. jest katalogiem otwartym. Ustawodawca wskazuje, że dobra osobiste człowieka, jak w szczególności zdrowie, wolność, cześć, swoboda sumienia, nazwisko lub pseudonim, wizerunek, tajemnica korespondencji, nietykalność mieszkania, twórczość naukowa, artystyczna, wynalazcza i racjonalizatorska, pozostają pod ochroną prawa cywilnego, niezależnie od ochrony przewidzianej w innych przepisach. Zgodnie z orzecznictwem Sądu Najwyższego pojęcie dóbr osobistych należy odnosić do określonego poziomu rozwoju technologicznego i cywilizacyjnego, przyjętych w społeczeństwie zasad moralnych i prawnych, istniejącego rodzaju stosunków społecznych, gospodarczych, nawet politycznych. W tym miejscu warto także przywołać orzeczenie Sądu Okręgowego w Krakowie, II Wydział Cywilny Odwoławczy, który w wyroku z dnia 07 września 2017 roku, sygn. akt II Ca 1111/17 wskazał, iż „ W orzecznictwie przyjmuje się, że pojęcie dóbr osobistych należy odnosić do określonego poziomu rozwoju technologicznego i cywilizacyjnego, przyjętych w społeczeństwie zasad moralnych i prawnych, istniejącego rodzaju stosunków społecznych, gospodarczych, nawet politycznych (por. uchwała składu 7 sędziów Sądu Najwyższego z 16 lipca 1993 r., I PZP 28/93, OSNCP 1994, nr 1, poz. 2). Nie może ulegać wątpliwości, że pies uważany jest w społeczeństwie za zwierzę szczególne, które towarzyszy człowiekowi. W potocznym odbiorze pies jest symbolem wierności i bezinteresownej przyjaźni, a lojalność i oddanie, jakie okazuje człowiekowi, stanowią część jego naturalnego instynktu, ściśle związanego z ludzkim poczuciem miłości i przyjaźni. Dlatego też nie sposób kwestionować tego, że pomiędzy człowiekiem i psem mogą wytworzyć się szczególne relacje, oparte na wzajemnym przywiązaniu”.

    Wyjątkową rolę i funkcję jaką odgrywa zwierzę w naszym życiu dostrzegł także ustawodawca. Treścią zapisów ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 roku o ochronie zwierząt (Dz.U. z 2013 r., poz. 856), a w szczególności zapisem art. 1 ust. 1 oraz art. 5 i 7 ustawodawca określa zwierzę, jako istotę żyjącą, zdolną do odczuwania cierpienia, nie będącą rzeczą, której człowiek jest winien poszanowanie, ochronę i opiekę. Ustawodawca wskazuje także, że zwierzęta wymagają humanitarnego traktowania, wprowadza zakaz znęcania się nad nimi i wprowadza obowiązek zapewnienia im szerokiej ochrony przed działalnością człowieka.

    Mając na uwadze powyższe, nie może budzić wątpliwości, że więź człowieka ze zwierzęciem, w szczególności z psem jest tego rodzaju, że zerwanie tej więzi może wywoływać u człowieka poczucie, krzywdy, smutku, tęsknotę, osamotnienie, poczucie straty.

    Podsumowując, wskazać należy, iż więź emocjonalna pomiędzy człowiekiem, a zwierzęciem w sposób oczywisty należy do kategorii dóbr osobistych podlegających ochronie prawnej (podobnie: Sąd Okręgowy w Krakowie w wyroku z dnia 22 listopada 2016 roku o sygn.. akt II Ca 1883/16, Legalis 2049746). Śmierć czteronożnego przyjaciela zasługiwać winna na kompensatę w postaci zadośćuczynienia należnego jego właścicielowi od osoby odpowiedzialnej za zabicie zwierzęcia.

    Ze względu na odnotowywaną praktykę towarzystw ubezpieczeniowych polegającą na wydawaniu decyzji odmownych w zakresie roszczenia o zapłatę zadośćuczynienia pieniężnego w powyżej opisanym zakresie, jedynym rozwiązaniem jest dochodzenie tego roszczenia na drodze postępowania sądowego. W toku postępowania należy wykazać szczególne relacje, jakie łączyły danego właściciela z psem i jak strata psa wpłynęła na poczucie krzywdy. Niejednokrotnie po stronie osób uprawnionych będzie występować więcej osób. Jest to wynikiem tego, iż utrata psa może powodować poczucie krzywdy u pozostałych członków rodziny. Wszystko zależy od faktycznego układu stosunków między zwierzęciem i członkami rodziny, w której był obecny pies. Średnia wartość przyznawanych przez sądy powszechne kwot tytułem zadośćuczynienia to 5.000 zł (vide: orzeczenie Sądu Rejonowego dla Warszawy - Mokotowa w Warszawie z dnia 2015-02-06 o sygn. akt XVI C 241/14, orzeczenie Sądu Okręgowego w Krakowie z 2017-09-07 roku o sygn. akt II Ca 1111/17).

    Zobacz również:

    Roszczenia przysługujące poszkodowanym, którzy doznali uszkodzenia ciała lub rozstroju zdrowia

    Odszkodowanie z OC sprawcy. Sprawdź, co zrobić, aby odzyskać swoje pieniądze

    Zostałeś pogryziony przez psa? Sprawdź czy należy Ci się odszkodowanie.

    pogryzienie przez psa, kiedy należy się odszkodowanie?

    Umów się na rozmowę





      Share
      39

      Powiązane wpisy

      Kobieta pracuje zdalnie - nalezysie.pl
      07/07/2022

      Jak napisać wiarygodny i przekonujący opis zdarzenia do odszkodowania?


      Czytaj dalej
      18/03/2022

      Jak ustalana jest renta powypadkowa i kto może się o nią ubiegać?


      Czytaj dalej
      30/09/2021

      Co zrobić zaraz po wypadku, jak się zabezpieczyć i jak wpłynąć na wyższe odszkodowanie. Poradnik ABC po wypadku.


      Czytaj dalej
      10/09/2021

      Wypadek drogowy a odwołane wakacje – czy poszkodowany ma prawo do odszkodowania?


      Czytaj dalej
      12/08/2021

      Nieproszony gość wtargnął na posesję i został poszkodowany – konsekwencje dla napastnika i właściciela nieruchomości


      Czytaj dalej
      02/06/2021

      Nie wykryto sprawcy lub winny zbiegł z miejsca wypadku? Sprawdź, kiedy masz szansę na odszkodowanie


      Czytaj dalej

      O nas

      Newera Sp. z o.o. jest niezależną spółką, świadczącą usługi na rzecz wielu kancelarii prawnych, które pomagają w uzyskaniu odszkodowania lub świadczenia pielęgnacyjnego i renty powypadkowej.


      Poznaj inne nasze serwisy:


      www.swiadczeniapielegnacyjne.pl
      Poznaj naszą społeczność na Narencie.pl

      Kontakt

      Newera Sp. z o.o.

      ul. Sienna 72/6
      00-833 Warszawa
      tel. 22 493 67 40
      e-mail: pomoc@nalezysie.pl

      Zobacz więcej

      • Nasze usługi
      • O nas
      • FAQ
      • Poradnik poszkodowanego
      • Chcę pomóc
      • Kontakt
      • Program partnerski
      © NależySię, Grupa EuCO 2004 – 2021 22 493 67 42
          Zadzwoń
          Napisz
          Używamy plików cookie na naszej stronie internetowej, aby zapewnić Ci najbardziej odpowiednie wrażenia dzięki zapamiętywaniu Twoich preferencji i powtarzaniu wizyt. Klikając „Akceptuję”, wyrażasz zgodę na użycie WSZYSTKICH plików cookie.
          UstawieniaAkceptuję
          Manage consent

          O cookies

          Ta strona korzysta z plików cookie, aby poprawić Twoje wrażenia podczas przeglądania witryny. Z tych plików cookie, które są sklasyfikowane jako niezbędne, są przechowywane w przeglądarce, ponieważ są niezbędne do działania podstawowych funkcji strony internetowej. Używamy również plików cookie stron trzecich, które pomagają nam analizować i zrozumieć, w jaki sposób korzystasz z tej witryny. Te pliki cookie będą przechowywane w Twojej przeglądarce tylko za Twoją zgodą. Możesz również zrezygnować z tych plików cookie. Jednak rezygnacja z niektórych z tych plików cookie może mieć wpływ na wygodę przeglądania.
          Necessary
          Zawsze Dozwolone
          Necessary cookies are absolutely essential for the website to function properly. These cookies ensure basic functionalities and security features of the website, anonymously.
          CookieDurationDescription
          cookielawinfo-checbox-analytics11 monthsThis cookie is set by GDPR Cookie Consent plugin. The cookie is used to store the user consent for the cookies in the category "Analytics".
          cookielawinfo-checbox-functional11 monthsThe cookie is set by GDPR cookie consent to record the user consent for the cookies in the category "Functional".
          cookielawinfo-checbox-others11 monthsThis cookie is set by GDPR Cookie Consent plugin. The cookie is used to store the user consent for the cookies in the category "Other.
          cookielawinfo-checkbox-necessary11 monthsThis cookie is set by GDPR Cookie Consent plugin. The cookies is used to store the user consent for the cookies in the category "Necessary".
          cookielawinfo-checkbox-performance11 monthsThis cookie is set by GDPR Cookie Consent plugin. The cookie is used to store the user consent for the cookies in the category "Performance".
          viewed_cookie_policy11 monthsThe cookie is set by the GDPR Cookie Consent plugin and is used to store whether or not user has consented to the use of cookies. It does not store any personal data.
          Functional
          Functional cookies help to perform certain functionalities like sharing the content of the website on social media platforms, collect feedbacks, and other third-party features.
          Performance
          Performance cookies are used to understand and analyze the key performance indexes of the website which helps in delivering a better user experience for the visitors.
          Analytics
          Analytical cookies are used to understand how visitors interact with the website. These cookies help provide information on metrics the number of visitors, bounce rate, traffic source, etc.
          Advertisement
          Advertisement cookies are used to provide visitors with relevant ads and marketing campaigns. These cookies track visitors across websites and collect information to provide customized ads.
          Others
          Other uncategorized cookies are those that are being analyzed and have not been classified into a category as yet.
          SAVE & ACCEPT


          Zamów bezpłatną konsultację

          lub zadzwoń 22 493 67 40

          Pracujemy w godz. 8–18 (pn–pt) i 9–17 (sb)







            Zamów bezpłatną konsultację

            lub zadzwoń 22 493 67 40

            Pracujemy w godz. 8–18 (pn–pt) i 9–17 (sb)