• 22 493 67 40
  • nalezysie@euco.pl
    unnamed-1unnamed-1unnamed-1unnamed-1
    • Nasze usługi
      • Odszkodowanie komunikacyjne po wypadku
      • Odszkodowanie za wypadek w pracy
      • Renty i odszkodowania
      • Odszkodowanie za szkodę rolniczą
      • Odszkodowanie za potknięcie / poślizgnięcie
      • Odszkodowanie za śmierć bliskiej osoby
      • Odszkodowanie za błąd lekarski
      • Świadczenie pielęgnacyjne
    • O nas
    • Poradnik Należy Się
    • Chcę pomóc
    • FAQ
    • Kontakt
    • Strona główna
    • Śmierć bliskiej osoby
    • Renta po rodzicu i współmałżonku – ile wynosi i komu przysługuje?
    Kapitalizacja renty powypadkowej – sposób na szybką poprawę sytuacji finansowej poszkodowanego
    07/02/2022
    Renta wyrównawcza z umowy OC dla pracującej żony po śmierci męża
    08/03/2022

    Renta po rodzicu i współmałżonku – ile wynosi i komu przysługuje?

    08/03/2022
    Kategorie
    • Śmierć bliskiej osoby
    • Wyższe renty i zadośćuczynienie
    Tagi
    • Śmierć osoby bliskiej
    Śmierć bliskiej osoby renta rodzinna

    Renta po ojcu, matce, mężu lub żonie to środki wypłacane najbliższym zmarłego. Comiesięczne świadczenie ma ułatwić odnalezienie się w nowej rzeczywistości i zapewnienie środków niezbędnych do życia. Jak starać się o rentę rodzinną i komu ona przysługuje? Czytaj dalej.

    Zaktualizowano: 05.07.2023

    Z tego artykułu dowiesz się:

    1. Czym jest renta po ojcu, matce, żonie lub mężu?
    2. Kto ma prawo do renty rodzinnej?
    3. Komu przysługuje renta po ojcu lub matce?
    4. Od kiedy i jak wypłacana jest renta po mężu lub żonie?
    5. Ile wynosi renta po rodzicu lub współmałżonku?
    6. Jakie dokumenty potrzebne są do ubiegania się o rentę?
    7. Jakie inne świadczenia przysługują po śmierci bliskiego?
    8. Jak długo można pobierać rentę?

    Renta po ojcu, matce, żonie, mężu – co to takiego?

    Renta po rodzicach lub współmałżonkach to wypłacane cyklicznie świadczenie będące rekompensatą środków utraconych lub pomniejszonych wskutek śmierci żywiciela rodziny. Fundusze te mają zapewnić rodzinie, która często nie może utrzymać się samodzielnie, normalne funkcjonowanie i stabilną sytuację materialną.

    Podczas oceny prawa do renty przyjmuje się, że osoba zmarła była całkowicie niezdolna do pracy. Warunkiem pozwalającym na ubieganie się o rentę rodzinną jest zgon osoby, która w chwili zgonu miała prawo do: emerytury, emerytury pomostowej, renty z tytułu niezdolności do pracy (lub spełniała wymogi do ich uzyskania) bądź miała przyznany zasiłek przedemerytalny, świadczenie przedemerytalne lub nauczycielskie świadczenie kompensacyjne.

    Oznacza to, że można starać się o rentę po ojcu, matce, żonie lub mężu nawet wtedy, gdy osoba zmarła sama nie pobierała jeszcze renty. Jedynym wykluczeniem uzyskania świadczenia jest brak wymaganego okresu składkowego i nieskładkowego. W takiej sytuacji dochodzi też do ustania obowiązku wypłacania świadczeń alimentacyjnych wypłacanych z funduszu alimentacyjnego.

    Kto może otrzymać rentę po rodzicu lub współmałżonku?

    Rentę rodzinną mogą otrzymać najbliżsi z kręgu osoby zmarłej, a możliwość otrzymywania świadczenia zależy od kilku czynników. 

    Renta po ojcu lub matce – dla kogo?

    Renta po ojcu lub matce przysługuje dzieciom do ukończenia 16. roku życia. W przypadku osób, które mimo ukończenia 16 lat nadal się uczą, czas ten przedłużony jest do 25. roku życia. Warto wiedzieć, że jeśli student pobiera rentę rodzinną, 25 lat ukończy np. w styczniu, a rok akademicki trwa do lipca, świadczenie przysługuje mu aż do zakończenia edukacji. 

    Prawo do renty mają także wnuki, rodzeństwo i inne dzieci, o ile zostały przejęte na wychowanie i utrzymanie przez osobę zmarłą minimum rok przed śmiercią. Wyjątkiem są dzieci z rodzin zastępczych i rodzinnych domów dziecka. 

    Komu przysługuje renta po mężu lub żonie?

    Comiesięczna renta rodzinna przysługuje też wdowie lub wdowcowi, jeżeli w chwili śmierci pozostawali w małżeńskiej wspólności majątkowej oraz:

    • byli niezdolni do pracy lub ukończyli 50 lat;
    • zajmują się wychowaniem przynajmniej jednego dziecka, które ma prawo do renty po zmarłym i nie ukończyło jeszcze 16. roku życia (lub 18. r.ż. w przypadku dzieci uczących się);
    • opiekują się dzieckiem niezdolnym do pracy i do samodzielnej egzystencji lub całkowicie niezdolnym do pracy i posiadającym prawo do renty rodzinnej;
    • stali się niezdolni do pracy (nie później niż 5 lat od daty zgonu męża czy żony lub zakończenia wychowywania dzieci).

    Sposobem na poprawę sytuacji materialnej jest też okresowa renta rodzinna. Może ją otrzymać wdowa lub wdowiec, gdy nie spełnia wymienionych wyżej warunków i nie ma źródeł utrzymania. Takie świadczenie przysługuje przez rok od śmierci męża czy żony lub nie dłużej niż przez dwa lata, jeżeli bierze udział w szkoleniu pozwalającym na uzyskanie kwalifikacji potrzebnych do wykonywania pracy zarobkowej.

    Prawo do renty rodzinnej ma też były współmałżonek, który spełnia powyższe warunki i miał sądowo ustalone prawo do alimentów wypłacanych przez osobę zmarłą. 

    Od kiedy i jak wypłacana jest renta po mężu lub żonie?

    Rentę po zmarłej żonie lub mężu uprawniony otrzymuje od dnia powstania prawa do świadczenia, jednak nie wcześniej niż od miesiąca, w którym został złożony wniosek o rentę.

    Jeżeli więc w przypadku śmierci żony lub męża złożono dokumenty w tym samym miesiącu lub w miesiącu kolejnym od momentu zgonu, to renta rodzinna będzie wypłacona od dnia śmierci – pod warunkiem, że już wtedy wnioskodawca będzie spełniał warunki do przyznania świadczenia.

    Renta rodzinna wypłacana jest na dwa sposoby:

    • przekazem pocztowym,
    • przelewem na rachunek bankowy lub w spółdzielczej kasie oszczędnościowo-kredytowej.

    Ile wynosi renta po rodzicu lub współmałżonku?

    Kwota renty rodzinnej zależy od tego, jakiej wysokości emerytura lub renta z tytułu całkowitej niezdolności do pracy przysługiwałaby osobie zmarłej, oraz od liczby uprawnionych do pobierania świadczenia. Jedna osoba uprawniona otrzyma 85 proc. świadczenia, jakie otrzymywałby zmarły. Dwie osoby uprawnione otrzymają 90 proc., a trzy i więcej – 95 proc.

    Kwota świadczenia każdego roku jest waloryzowana. W przypadku kilku osób uprawnionych przyznawana jest jedna łączna renta rodzinna i dzieli się ją równo pomiędzy wszystkimi osobami. 

    Dokumenty do renty rodzinnej – co będzie potrzebne?

    Podstawowym dokumentem jest wniosek o rentę rodzinną. Dodatkowe formalności zależą od tego, kto ubiega się o świadczenie. Zależnie od sytuacji mogą to być załączniki:

    • potwierdzające datę urodzenia wnioskodawcy oraz datę urodzenia i datę zgonu ubezpieczonego, po którym będzie przyznana renta;
    • wskazujące na stopień pokrewieństwa lub powinowactwa ze zmarłym;
    • odpis skróconego aktu małżeństwa;
    • zaświadczenia o stanie zdrowia (w przypadku, gdy przyznanie świadczenia zależy od ustalenia niezdolności do pracy);
    • zaświadczenia o uczęszczaniu do szkoły (dla dzieci powyżej 16 lat);
    • wyrok lub ugoda sądowa potwierdzające prawo do alimentów.

    Inne świadczenia przysługujące po śmierci bliskiego

    Renta dla sierot i wdów to nie jedyna należność, jaka im przysługuje po stracie bliskiej osoby. Śmierć w wypadku drogowym wskutek błędu medycznego lub nieszczęśliwego zdarzenia w pracy otwiera też możliwość uzyskania innych świadczeń rekompensacyjnych.

    Zadośćuczynienie

    Zadośćuczynienie za krzywdę to jednorazowe świadczenie pieniężne, które ma pokryć doznane szkody niemajątkowe (ból fizyczny i cierpienie psychiczne). Na wysokość zadośćuczynienia wpływa np. stopień cierpienia psychicznego, krzywdy wynikające z utraty pomocy i opieki osoby bliskiej, uczucia osamotnienia, bezsilność wobec trudności życiowych, szczególna więź łącząca osobę uprawnioną do uzyskania zadośćuczynienia i zmarłego. W oparciu o powyższe czynniki sąd indywidualnie bada każdy przypadek i określa wysokość świadczenia.

    Odszkodowanie

    Odszkodowanie to forma świadczenia pieniężnego wypłacanego w celu wyrównania szkody materialnej. Kwota odszkodowania za szkodę materialną kalkulowana jest na podstawie cen rynkowych oraz rachunków za zakupione sprzęty medyczne, leki, koszty dojazdu do szpitali czy przychodni.

    Zasiłek pogrzebowy

    Zasiłek pogrzebowy to środki, jakie zakład ubezpieczeń powinien wypłacić w celu pokrycia m.in.: opłaty za przewóz zwłok, zakup odzieży żałobnej i trumny, opłaty za miejsce na cmentarzu i zorganizowanie ceremonii pogrzebu. Wartość tej należności w żaden sposób nie wpływa ani na wysokość kwoty odszkodowania, ani zasiłku wypłacanego przez ZUS.

    Zasiłek pogrzebowy wypłacany jest osobie, która faktycznie poniosła koszty pogrzebu, niezależnie od tego, czy jest spadkobiercą czy członkiem najbliższej rodziny.

    Warunkiem wypłaty zwrotu jest udokumentowanie faktu poniesionych kosztów, jednak bez udowadniania, że uiszczone stawki mieszczą się w zakresie obowiązującym w danym środowisku. Najlepszym potwierdzeniem są rachunki i faktury, choć ich brak nie wyłącza możliwości uzyskania zasiłku pogrzebowego. Opłaty objęte zakresem refundacji to koszty:

    • zorganizowania ceremonii,
    • transportu zwłok,
    • zakupu miejsca na cmentarzu,
    • zakupu odzieży żałobnej i kwiatów,
    • zakupu pomnika,
    • opłata za stypę.

    Renta alimentacyjna

    Renta alimentacyjna jest przyznawana osobom, którym zmarły przed śmiercią regularnie dostarczał środki do życia. O świadczenie mogą wystąpić przede wszystkim dzieci zmarłego oraz – w niektórych wypadkach – jego małżonek czy konkubent, rodzice, a także inni bliscy będący na utrzymaniu zmarłego. Środki wypłaca zakład ubezpieczeń sprawcy wypadku. 

    Renta wyrównawcza

    Renta wyrównawcza to kwota wypłacana z tytułu umowy ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej. Jej celem jest naprawienie szkód majątkowych powstałych po śmierci poszkodowanego oraz zrekompensowanie utraconych dochodów.

    Dostęp do takiego świadczenia daje szansę na złożenie wniosku i przedstawienie merytorycznych argumentów pozwalających stwierdzić, że dana osoba rzeczywiście powinna otrzymać środki. Próby pobierania emerytur wyrównawczych „na własną rękę” nie zawsze kończą się sukcesem, ponieważ towarzystwa ubezpieczeniowe działają wyłącznie we własnym interesie i często odmawiają prawa do renty. Współpraca z ekspertami NależySię zwiększy Twoje szanse na otrzymanie emerytury wyrównawczej, ponieważ nasi specjaliści znają zasady i kryteria prawne, którymi należy się kierować przy składaniu takiego wniosku. Dobrze udokumentowane i uzasadnione roszczenia są gwarancją korzyści.

    Prawie 50% osób ubezpieczonych zapomina o tych świadczeniach, a ubezpieczyciele, skoncentrowani na chęci zysku, celowo nie przypominają o możliwości uzyskania dodatkowych środków. Utrata bliskiej osoby jest traumatycznym doświadczeniem, które destabilizuje i dezorganizuje całą rzeczywistość. Pod wpływem emocji, przygnębienia i zagubienia w nowych okolicznościach łatwo też popełnić błąd w dokumentacji i nieodwracalnie stracić szansę na rentę rodzinną i inne świadczenia.

    Jak długo można pobierać rentę?

    Renta po ojcu, matce, mężu lub żonie jest wypłacana na stałe (jeśli wnioskodawca ma orzeczenie o trwałej niezdolności do pracy) lub przez czas określony (w przypadku czasowej niezdolności do pracy). Renta szkoleniowa natomiast jest przydzielana na okres: 

    • do 36 miesięcy – zależnie od czasu trwania szkolenia lub kursu, który pozwoli na zmianę pracy,
    • do 6 miesięcy – jeśli wnioskodawca nie bierze udziału w szkoleniach lub nie ma odpowiednich dla niego kursów.

    Osoba pobierająca rentę może też wystąpić z wnioskiem o kapitalizację renty. To zamiana comiesięcznych wypłat na jednorazową, całkowitą wypłatę odszkodowania. Otrzymując dużą sumę pieniędzy, od razu zapewniasz sobie odpowiednie zaplecze finansowe.

    Jesteś wdową lub wdowcem? Straciłeś matkę lub ojca? Czujesz samotność i bezradność wobec systemu ubezpieczeń i nie wiesz, czy masz szansę na rekompensatę po śmierci bliskiej osoby? Daj sobie pomóc! Skontaktuj się z ekspertami NależySię i sprawdź, za co jeszcze możesz otrzymać odszkodowanie i jak ubiegać się o sprawiedliwe pieniądze po nieszczęśliwym zdarzeniu. 

    Doświadczenie naszych specjalistów niejednokrotnie pokazało, że poszkodowani uzyskują większe środki nawet po wielu latach od zdarzenia i pomimo podpisanej ugody lub zatwierdzenia wypłaty. Wiemy, że wracanie do tych spraw jest trudne i bolesne, ale zrób pierwszy krok i skontaktuj się z nami. Razem poprawimy jakość Twojego życia. 

    Co warto wiedzieć?

    1. Renta to comiesięczne świadczenie wypłacane najbliższym zmarłego. Ma ułatwić odnalezienie się w nowej rzeczywistości i zapewnić środki niezbędne do życia.
    2. O rentę po ojcu, matce, żonie lub mężu można starać się nawet wtedy, gdy osoba zmarła sama nie pobierała jeszcze renty.
    3. Rentę rodzinną otrzymują najbliżsi z kręgu osoby zmarłej i jest to uzależnione od kilku czynników. 
    4. Kwota renty rodzinnej zależy od tego, jakiej wysokości emerytura lub renta z tytułu całkowitej niezdolności do pracy przysługiwałaby osobie zmarłej, oraz od liczby uprawnionych do pobierania świadczenia. 
    5. Po śmierci bliskiego członka rodziny z polisy ubezpieczeniowej wypłacana jest nie tylko renta rodzinna, ale także np.: zadośćuczynienie za krzywdę, odszkodowanie, renta wyrównawcza, renta alimentacyjna i zasiłek pogrzebowy.

    Zobacz też:

    Pogorszenie sytuacji życiowej. Zobacz jak skutecznie ją udokumentować, żeby otrzymać należne pieniądze.

    Rekompensata finansowa po śmierci osoby bliskiej – komu przysługuje i jak udowodnić emocjonalną więź?

    Odszkodowanie za pogorszenie się sytuacji życiowej po śmierci bliskiej osoby

    Nie wiesz czy należy się Tobie odszkodowanie? Sprawdź jak możemy ci pomóc.

    Śmierć bliskiej osoby renta rodzinna

    Umów się na rozmowę





      Share
      3

      Powiązane wpisy

      08/03/2022

      Renta wyrównawcza z umowy OC dla pracującej żony po śmierci męża


      Czytaj dalej

      Jak zebrać dokumentacje potrzebną do uzyskania ubezpieczenia.

      27/09/2021

      Pogorszenie sytuacji życiowej. Zobacz jak skutecznie ją udokumentować, żeby otrzymać należne pieniądze.


      Czytaj dalej
      13/08/2021

      Odszkodowanie za pogorszenie się sytuacji życiowej po śmierci bliskiej osoby


      Czytaj dalej
      11/08/2021

      Rekompensata finansowa po śmierci osoby bliskiej – komu przysługuje i jak udowodnić emocjonalną więź?


      Czytaj dalej
      01/05/2021

      Renta alimentacyjna po śmierci bliskiej osoby


      Czytaj dalej
      24/09/2020

      Wypadek samochodowy i śmierć bliskiej osoby – kiedy przysługuje odszkodowanie?


      Czytaj dalej

      O nas

      Newera Sp. z o.o. jest niezależną spółką, świadczącą usługi na rzecz wielu kancelarii prawnych, które pomagają w uzyskaniu odszkodowania lub świadczenia pielęgnacyjnego i renty powypadkowej.


      Poznaj inne nasze serwisy:


      www.swiadczeniapielegnacyjne.pl
      Poznaj naszą społeczność na Narencie.pl

      Kontakt

      Newera Sp. z o.o.

      ul. Sienna 72/6
      00-833 Warszawa
      tel. 22 493 67 40
      e-mail: pomoc@nalezysie.pl

      Zobacz więcej

      • Nasze usługi
      • O nas
      • FAQ
      • Poradnik poszkodowanego
      • Chcę pomóc
      • Kontakt
      • Program partnerski
      © NależySię, Newera Sp. z o.o. 2004 – 2021 22 493 67 42
          Zadzwoń
          Napisz
          Używamy plików cookie na naszej stronie internetowej, aby zapewnić Ci najbardziej odpowiednie wrażenia dzięki zapamiętywaniu Twoich preferencji i powtarzaniu wizyt. Klikając „Akceptuję”, wyrażasz zgodę na użycie WSZYSTKICH plików cookie.
          UstawieniaAkceptuję
          Manage consent

          O cookies

          Ta strona korzysta z plików cookie, aby poprawić Twoje wrażenia podczas przeglądania witryny. Z tych plików cookie, które są sklasyfikowane jako niezbędne, są przechowywane w przeglądarce, ponieważ są niezbędne do działania podstawowych funkcji strony internetowej. Używamy również plików cookie stron trzecich, które pomagają nam analizować i zrozumieć, w jaki sposób korzystasz z tej witryny. Te pliki cookie będą przechowywane w Twojej przeglądarce tylko za Twoją zgodą. Możesz również zrezygnować z tych plików cookie. Jednak rezygnacja z niektórych z tych plików cookie może mieć wpływ na wygodę przeglądania.
          Necessary
          Zawsze Dozwolone
          Necessary cookies are absolutely essential for the website to function properly. These cookies ensure basic functionalities and security features of the website, anonymously.
          CookieDurationDescription
          cookielawinfo-checbox-analytics11 monthsThis cookie is set by GDPR Cookie Consent plugin. The cookie is used to store the user consent for the cookies in the category "Analytics".
          cookielawinfo-checbox-functional11 monthsThe cookie is set by GDPR cookie consent to record the user consent for the cookies in the category "Functional".
          cookielawinfo-checbox-others11 monthsThis cookie is set by GDPR Cookie Consent plugin. The cookie is used to store the user consent for the cookies in the category "Other.
          cookielawinfo-checkbox-necessary11 monthsThis cookie is set by GDPR Cookie Consent plugin. The cookies is used to store the user consent for the cookies in the category "Necessary".
          cookielawinfo-checkbox-performance11 monthsThis cookie is set by GDPR Cookie Consent plugin. The cookie is used to store the user consent for the cookies in the category "Performance".
          viewed_cookie_policy11 monthsThe cookie is set by the GDPR Cookie Consent plugin and is used to store whether or not user has consented to the use of cookies. It does not store any personal data.
          Functional
          Functional cookies help to perform certain functionalities like sharing the content of the website on social media platforms, collect feedbacks, and other third-party features.
          Performance
          Performance cookies are used to understand and analyze the key performance indexes of the website which helps in delivering a better user experience for the visitors.
          Analytics
          Analytical cookies are used to understand how visitors interact with the website. These cookies help provide information on metrics the number of visitors, bounce rate, traffic source, etc.
          Advertisement
          Advertisement cookies are used to provide visitors with relevant ads and marketing campaigns. These cookies track visitors across websites and collect information to provide customized ads.
          Others
          Other uncategorized cookies are those that are being analyzed and have not been classified into a category as yet.
          SAVE & ACCEPT


          Zamów bezpłatną konsultację

          lub zadzwoń 22 493 67 40

          Pracujemy w godz. 8–18 (pn–pt) i 9–17 (sb)







            Zamów bezpłatną konsultację

            lub zadzwoń 22 493 67 40

            Pracujemy w godz. 8–18 (pn–pt) i 9–17 (sb)