• 22 493 67 40
  • nalezysie@euco.pl
    unnamed-1unnamed-1unnamed-1unnamed-1
    • Nasze usługi
      • Odszkodowanie komunikacyjne po wypadku
      • Odszkodowanie za wypadek w pracy
      • Renty i odszkodowania
      • Odszkodowanie za szkodę rolniczą
      • Odszkodowanie za potknięcie / poślizgnięcie
      • Odszkodowanie za śmierć bliskiej osoby
      • Odszkodowanie za błąd lekarski
      • Świadczenie pielęgnacyjne
    • O nas
    • Poradnik Należy Się
    • Chcę pomóc
    • FAQ
    • Kontakt
    • Strona główna
    • Poradnik
    • Samotny powrót ze szkoły, wyzwanie dla rodzica i dziecka. Jak możemy poprawić bezpieczeństwo?
    Wypadek drogowy a odwołane wakacje – czy poszkodowany ma prawo do odszkodowania?
    10/09/2021
    Ranking najlepszych ubezpieczeń dla dzieci i młodzieży szkolnej. Wskazujemy, na co zwrócić uwagę
    16/09/2021

    Samotny powrót ze szkoły, wyzwanie dla rodzica i dziecka. Jak możemy poprawić bezpieczeństwo?

    13/09/2021
    Kategorie
    • Poradnik
    Tagi
    • poradnik
    • Wypadek komunikacyjny
    Droga do szkoły

    W życiu każdego rodzica nadchodzi ten dzień, gdy dziecko pierwszy raz ma wracać samodzielnie ze szkoły. Ta sytuacja jest wyzwaniem dla obu stron i wymaga odpowiedniego nastawienia. Przygotowując dziecko do samodzielnych powrotów, pokaż mu nie najkrótszą, a najbezpieczniejszą drogę. Sprawdź, jakie zasady mają wpływ na bezpieczny powrót dziecka do domu i co zrobić, aby odpowiednio przygotować się do tego wydarzenia.Na kwestię samodzielnego powrotu ze szkoły wpływa wiek dziecka oraz długość trasy i ewentualne zagrożenia, z jakimi mały uczeń będzie mieć do czynienia.

    Kiedy dziecko może samodzielnie wracać do domu?

    Decyzja o samotnym powrocie ze szkoły najczęściej podejmowana jest w chwili, gdy dziecko nie chce już zostawać w szkolnej świetlicy, a rodzice nie mogą odbierać go od razu po zakończonych lekcjach. Zgodnie z przepisami prawa samodzielnie po drodze (poza miejscem zamieszkania i bez opieki osoby, która ma co najmniej 10 lat) mogą poruszać się dzieci od 7 roku życia. 

    Mimo że prawo wskazuje granicę wieku to Ty jako rodzic lub opiekun decydujesz o tym, czy dziecko jest gotowe, by podjąć wyzwanie i wrócić samotnie do domu. Każdy maluch emocjonalnie rozwija się w inny sposób i moment ukończenia 7 lat wcale nie musi oznaczać, że jest on już gotów, by samodzielnie wrócić ze szkoły. 

    Znaczącym etapem przygotowań jest zapewnienie wsparcia małemu pieszemu. Traktuj go z zaufaniem i pozwól na samodzielność, o ile jest on na nią naprawdę gotowy. Jeśli maluch jest skryty, zagubiony i pozostawiony sam nie czuje się pewnie, poczekaj z decyzją o samotnych powrotach. Jednak, jeżeli siedmiolatek jest asertywny, zachowuje się dojrzale, dobrze radzi sobie z niespodziewanymi sytuacjami, a droga do domu nie jest długa i niebezpieczna, możesz zacząć naukę samodzielnych powrotów ze szkoły.

    Bezpieczny powrót dziecka ze szkoły – najważniejsze zasady

    Nawet jeśli zdecydujesz, że dziecko jest na tyle dojrzałe, by wejść w nowy etap swojego życia, masz obowiązek zadbać o jego bezpieczeństwo podczas drogi powrotnej. Jest to możliwe dzięki zastosowaniu się do kilku zasad. Przede wszystkim nie wdrażaj samodzielnych powrotów już w pierwszym dniu roku szkolnego. Jest to czas intensywnych zmian, więc nie warto dodawać wtedy dziecku dodatkowego stresu. 

    Wspólne przemierzenie trasy

    Mały uczeń, który będzie wracać ze szkoły samodzielnie, powinien wiedzieć, w jakich miejscach trzeba zachować szczególną ostrożność. Najlepszym sposobem, aby opanować tę umiejętność, jest kilkukrotne przemierzenie z nim trasy pomiędzy domem a szkołą. 

    Kilka dni przed planowanym samotnym powrotem, przejdź z dzieckiem drogę i zwróć jego uwagę na wszelkie ewentualne zagrożenia (np. szczekający za ogrodzeniem pies) oraz miejsca wymagające zachowania czujności (przydrożny sklep lub kiosk). Maluch zyska w ten sposób pewność i orientację, dzięki którym nie pomyli trasy w trakcie wędrówki. 

    Omówienie zasad ruchu drogowego

    Samotnie wędrujące dziecko powinno znać zasady ruchu drogowego, jest ono bowiem jego uczestnikiem i ma obowiązek poruszać się przepisowo. Wytłumacz mu, w jakich miejscach można przechodzić przez ulicę i z której strony drogi powinno się znajdować, idąc w danym kierunku. Upewnij się, że mały pieszy wie, że zanim wejdzie na jezdnię, powinien sprawdzić, czy z obydwu stron nie nadjeżdża żaden pojazd.

    Cenną lekcją jest dawanie dobrego przykładu na co dzień – przechodzenie przez jezdnię wyłącznie w miejscach do tego przeznaczonych i oczekiwanie na zielone światło, nawet jeśli jezdnia jest pusta. Dzieci bacznie obserwują zachowania swoich opiekunów i powielają je – pamiętaj o tym, zwłaszcza jeśli chodzi o czynności, które mogą mieć wpływ na bezpieczeństwo. 

    Unikanie rozmów z nieznajomymi

    Wśród zasad dotyczących bezpiecznego powrotu do domu znajdują się nie tylko te ściśle dotyczące pieszej wędrówki, ale także kontaktu z innymi osobami. Uczul dziecko na to, aby unikało rozmów z obcymi. Maluch powinien wiedzieć, że nie każdy dorosły jest osobą godną zaufania i nie można zgadzać się na oferty podwózki do domu czy poczęstowania się przekąską. Naucz je, że gdyby ktoś próbował je nagabywać, może reagować krzykiem, aby zwrócić na siebie uwagę innych pieszych i spłoszyć nieznajomego. 

    Skutecznym sposobem radzenia sobie z takimi potencjalnie niebezpiecznymi sytuacjami jest odegranie w domu kilku scenek sytuacyjnych. Dzięki nim dziecko dowie się, z jakimi zachowaniami może się spotkać i jak na nie odpowiadać. W trakcie tych rozmów najważniejszy jest spokój i opanowanie. Nie strasz dziecka i nie informuj o najgorszych scenariuszach, jakie przywodzi Ci na myśl wyobraźnia. W tym zadaniu chodzi bardziej o dawanie prostych komunikatów i nauczenie malucha radzenia sobie w różnych sytuacjach.

    Warto też przypominać, że jeśli dziecko zauważy coś podejrzanego albo w jakimś momencie poczuje się niekomfortowo, powinno niezwłocznie poinformować o tym rodziców lub opiekunów. 

    Widoczność

    O konieczności noszenia odblasków słychać w wielu miejscach i na pewno nie jest to informacja powtarzana na wyrost. Badania dowodzą, że osobę, która ma na sobie kamizelkę odblaskową widać nawet z ponad 100 m. Elementy odbijające światło są skuteczne zarówno w dzień, jak i w nocy, dlatego wyposaż małego pieszego, np. w plecak z odblaskami, zawieszki lub opaski na ręce i nogi. 

    Wsparcie i zaufanie

    Jeśli maluch przyjdzie do domu później, niż planowałeś, nie pokazuj mu swojego zdenerwowania. Dziecko mogło zabawić się na szkolnym placu zabaw albo spotkać po drodze kolegów. Lepiej od krzyków sprawdzi się prosty komunikat „Jesteś później, niepokoiłem się, bo bardzo Cię kocham”. Dzięki niemu maluch dostanie informację, że następnym razem musi się bardziej postarać albo poinformować Cię o ewentualnym spóźnieniu. W tej roli znakomicie sprawdzą się zegarki z funkcją wykonywania połączeń. Nowoczesne smartwatche mają też specjalny przycisk SOS, który automatycznie wykona połączenie z zapisanym w pamięci urządzenia numerem, gdy dziecko wciśnie go, będąc w niebezpieczeństwie. 

    Jeśli maluch będzie chciał zabierać do kieszeni amulet lub ulubioną zabawkę, pozwól mu na to. Przedmiot sprawi, że dziecko poczuje się bezpieczniej, a kiedy dotrze do domu możesz wzmocnić w nim poczucie pewności siebie mówiąc „miałeś przy sobie swój ukochany talizman, ale to Ty dzielnie pokonałeś drogę do domu”. 

    Samodzielny powrót dziecka ze szkoły na rowerze

    Wielu małych uczniów chce wracać do domu nie pieszo, a na rowerze. Przepisy prawa ruchu drogowego informują, że dzieci poniżej 10 roku życia, które jadą na rowerze, mogą być traktowane jako piesi. Oznacza to, że mogą jeździć po chodniku. Zapis ten nie dotyczy starszaków (powyżej 10 lat) – ta grupa wiekowa ma już obowiązek posiadania karty rowerowej i korzystania z drogi publicznej. 

    Jeśli pozwolisz dziecku na jeżdżenie rowerem, wyposaż go w kask, który znacznie wpłynie na bezpieczeństwo oraz światła (przednie białe lub żółte selektywne oraz tylne czerwone pozycyjne i odblask). 

    Wszystkie wspomniane powyżej zasady bezpieczeństwa trzeba ciągle przypominać i omawiać z dzieckiem. Mimo że maluchy słyszą o nich już od czasów przedszkola, jest to niezbędna wiedza, którą dla dobra ogółu warto utrwalać. Dzieci są beztroskie, nie zważają na konsekwencje i nie wiedzą, czym jest związek przyczynowo-skutkowy. Trzeba im nieustannie podkreślać, że ulica, chodnik i pobocze to nie miejsca do zabaw i że podczas samotnych wędrówek do domu powinny iść uważnie i w pełnym skupieniu.

    Masz więcej pytań? Sprawdź jak możemy ci pomóc.

    Droga do szkoły

    Umów się na rozmowę





      Share
      2

      Powiązane wpisy

      Kobieta pracuje zdalnie - nalezysie.pl
      07/07/2022

      Jak napisać wiarygodny i przekonujący opis zdarzenia do odszkodowania?


      Czytaj dalej
      04/07/2022

      Wypadek w drodze do lub z pracy – procedura powypadkowa i przysługujące świadczenia


      Czytaj dalej
      06/05/2022

      Gigantyczne kolejki do urzędów. Skąd się biorą i czy można je ominąć, żeby szybko załatwić swoje sprawy?


      Czytaj dalej
      18/03/2022

      Jak ustalana jest renta powypadkowa i kto może się o nią ubiegać?


      Czytaj dalej
      18/09/2021

      7 zasad bezpiecznego przebywania w szkole


      Czytaj dalej
      16/09/2021

      Ranking najlepszych ubezpieczeń dla dzieci i młodzieży szkolnej. Wskazujemy, na co zwrócić uwagę


      Czytaj dalej

      O nas

      Newera Sp. z o.o. jest niezależną spółką, świadczącą usługi na rzecz wielu kancelarii prawnych, które pomagają w uzyskaniu odszkodowania lub świadczenia pielęgnacyjnego i renty powypadkowej.


      Poznaj inne nasze serwisy:


      www.swiadczeniapielegnacyjne.pl
      Poznaj naszą społeczność na Narencie.pl

      Kontakt

      Newera Sp. z o.o.

      ul. Sienna 72/6
      00-833 Warszawa
      tel. 22 493 67 40
      e-mail: pomoc@nalezysie.pl

      Zobacz więcej

      • Nasze usługi
      • O nas
      • FAQ
      • Poradnik poszkodowanego
      • Chcę pomóc
      • Kontakt
      • Program partnerski
      © NależySię, Grupa EuCO 2004 – 2021 22 493 67 42
          Zadzwoń
          Napisz
          Używamy plików cookie na naszej stronie internetowej, aby zapewnić Ci najbardziej odpowiednie wrażenia dzięki zapamiętywaniu Twoich preferencji i powtarzaniu wizyt. Klikając „Akceptuję”, wyrażasz zgodę na użycie WSZYSTKICH plików cookie.
          UstawieniaAkceptuję
          Manage consent

          O cookies

          Ta strona korzysta z plików cookie, aby poprawić Twoje wrażenia podczas przeglądania witryny. Z tych plików cookie, które są sklasyfikowane jako niezbędne, są przechowywane w przeglądarce, ponieważ są niezbędne do działania podstawowych funkcji strony internetowej. Używamy również plików cookie stron trzecich, które pomagają nam analizować i zrozumieć, w jaki sposób korzystasz z tej witryny. Te pliki cookie będą przechowywane w Twojej przeglądarce tylko za Twoją zgodą. Możesz również zrezygnować z tych plików cookie. Jednak rezygnacja z niektórych z tych plików cookie może mieć wpływ na wygodę przeglądania.
          Necessary
          Zawsze Dozwolone
          Necessary cookies are absolutely essential for the website to function properly. These cookies ensure basic functionalities and security features of the website, anonymously.
          CookieDurationDescription
          cookielawinfo-checbox-analytics11 monthsThis cookie is set by GDPR Cookie Consent plugin. The cookie is used to store the user consent for the cookies in the category "Analytics".
          cookielawinfo-checbox-functional11 monthsThe cookie is set by GDPR cookie consent to record the user consent for the cookies in the category "Functional".
          cookielawinfo-checbox-others11 monthsThis cookie is set by GDPR Cookie Consent plugin. The cookie is used to store the user consent for the cookies in the category "Other.
          cookielawinfo-checkbox-necessary11 monthsThis cookie is set by GDPR Cookie Consent plugin. The cookies is used to store the user consent for the cookies in the category "Necessary".
          cookielawinfo-checkbox-performance11 monthsThis cookie is set by GDPR Cookie Consent plugin. The cookie is used to store the user consent for the cookies in the category "Performance".
          viewed_cookie_policy11 monthsThe cookie is set by the GDPR Cookie Consent plugin and is used to store whether or not user has consented to the use of cookies. It does not store any personal data.
          Functional
          Functional cookies help to perform certain functionalities like sharing the content of the website on social media platforms, collect feedbacks, and other third-party features.
          Performance
          Performance cookies are used to understand and analyze the key performance indexes of the website which helps in delivering a better user experience for the visitors.
          Analytics
          Analytical cookies are used to understand how visitors interact with the website. These cookies help provide information on metrics the number of visitors, bounce rate, traffic source, etc.
          Advertisement
          Advertisement cookies are used to provide visitors with relevant ads and marketing campaigns. These cookies track visitors across websites and collect information to provide customized ads.
          Others
          Other uncategorized cookies are those that are being analyzed and have not been classified into a category as yet.
          SAVE & ACCEPT


          Zamów bezpłatną konsultację

          lub zadzwoń 22 493 67 40

          Pracujemy w godz. 8–18 (pn–pt) i 9–17 (sb)







            Zamów bezpłatną konsultację

            lub zadzwoń 22 493 67 40

            Pracujemy w godz. 8–18 (pn–pt) i 9–17 (sb)