praca-2

Wypadek przy pracy

Bez względu na to, gdzie pracujesz i jaki rodzaj obowiązków wykonujesz, jesteś narażony na wypadek w miejscu pracy. Dotyczy to zarówno osób zatrudnionych w branży transportowej czy budowlanej, jak i mechaników, sprzedawców, nauczycieli i wszystkich innych zawodów.

Przyczyną wypadków w pracy i przy pracy są najczęściej:

 • nieodpowiednie zachowania osób zatrudnionych;
 • niewłaściwe użytkowanie maszyn, które znajdują się na terenie zakładu pracy;
 • zły stan techniczny sprzętów wykorzystywanych do realizacji zadań służbowych.

Osoba, która wskutek nieszczęśliwego zdarzenia w pracy doznała trwałego lub długotrwałego uszczerbku na zdrowiu, może ubiegać się o wypłatę jednorazowego odszkodowania z ZUS-u. Do otrzymania świadczenia konieczne jest złożenie wniosku i kilku załączników:

 • zaświadczenia o stanie zdrowia;
 • dokumentacji medycznej potwierdzającej obrażenia ciała;
 • karty wypadku;
 • protokołu powypadkowego.

Wniosek składa pracodawca w imieniu pracownika. Decyzja o przyznaniu lub odmowie wypłaty odszkodowania podejmowana jest w ciągu 14 dni od daty wpłynięcia kompletnych dokumentów. Środki wypłacane są w ciągu 30 dni od dnia wydania postanowienia w sprawie odszkodowania.

Jeśli jesteś ofiarą wypadku w pracy, możesz mieć prawo nie tylko do odszkodowania z ZUS, ale też do świadczenia od pracodawcy i stosownych rent. Wszystko zależy od okoliczności zdarzenia i materiału dowodowego, jaki udało Ci się zgromadzić.

Warunkiem uzyskania odszkodowania za wypadek w pracy jest zaistnienie 4 czynników:

 • zdarzenie na terenie firmy było nagłe i nieprzewidywalne;
 • doszło do niego przez jakąś przyczynę zewnętrzną (a nie dolegliwości pracownika);
 • wypadek spowodował zgon lub uraz u poszkodowanego (fizyczny lub psychiczny);
 • do wypadku doszło w momencie, gdy pracownik realizował swoje obowiązki zawodowe. 

Odszkodowanie za wypadek w pracy przysługuje każdemu pracownikowi etatowemu, osobom zatrudnionym na umowie zlecenie, przebywającym na stażu lub wykonującym zlecenia na podstawie umowy agencyjnej. Prawo do rekompensaty finansowej ma nie tylko pracownik, który w trakcie zdarzenia przebywał na terenie zakładu pracy, ale także osoba będąca w delegacji czy pełniąca obowiązki zawodowe zdalnie (w przestrzeni prywatnej).

Być może Należy Ci się renta po wypadku


Skontaktuj się z nami, a bezpłatnie przeanalizujemy Twoją sprawę

Umów się na bezpłatną konsultację

  Kim jesteśmy i co nas wyróżnia

  O nas

  Jesteśmy niezależnym podmiotem, współpracującym z najlepszymi kancelariami, świadczącymi usługi z zakresu odszkodowań, czy też pomocy w uzyskiwaniu świadczeń pielęgnacyjnym.

  Specjalizujemy się uzyskiwaniu świadczeń pielęgnacyjnych, rent oraz odszkodowań osobowych

  Nasza skuteczność

  • Odszkodowania komunikacyjne z OC sprawcy80%
  • Odszkodowania z tytułu wypadków w pracy69%
  • Odszkodowania z tytułu śmierci bliskiego60%
  • Odszkodowanie z tytułu błędu medycznego90%

  Poznaj nasz zespół

   
   

  FAQ

  1Czy należy mi się odszkodowanie?
  Jeśli w wypadku spowodowanym przez kogoś innego poniesiesz stratę materialną, doznasz obrażeń ciała lub uszczerbku na zdrowiu, prawdopodobnie należy Ci się:Zadośćuczynienie za doznaną krzywdę; Zwrot kosztów leczenia, rehabilitacji i opieki; Zwrot wartości rzeczy zniszczonych w wyniku wypadku; Wyrównanie utraconych dochodów i renta, jeśli całkowicie lub częściowo utracisz zdolność do pracy zarobkowej; Renta z tytułu zwiększonych potrzeb, jeżeli np. koszty leczenia będą ponoszone przez długi okres, co negatywnie wpłynie Twoją sytuację materialną.
  2Jak długo będę czekać na odszkodowanie?
  Z naszego doświadczenia, w 80% przypadków wypłata może nastąpić w czasie krótszym niż 3 miesiące. Wiele zależy od kompletności i poprawności dokumentacji. Pomożemy Ci dopełnić wszystkich formalności tak, aby uniemożliwić ubezpieczycielowi przeciąganie sprawy.
  3Jakie mam szanse na odszkodowanie?
  Występując samodzielnie z roszczeniem do firmy ubezpieczeniowej, w pojedynkę mierzysz się z potężną instytucją finansową. Kończy się to często odmową wypłaty lub zaniżeniem odszkodowania.Oddając sprawę sprawę nam, zyskujesz pomoc doświadczonych prawników, którzy w Twoim imieniu walczą o jak najwyższe odszkodowanie. Dla ubezpieczycieli jesteśmy trudnym przeciwnikiem. Twoje szanse rosną wielokrotnie.
  4Jaki jest koszt takiej sprawy?
  Nie wymagamy żadnych opłat wstępnych ani zaliczek. Bezpłatne są również weryfikacja dokumentów, analiza i prowadzenie sprawy. Rozliczamy się dopiero po wypłacie odszkodowania – na zasadzie prowizji za sukces. Zasada jest prosta: nie wygramy – nie płacisz.
  5Ile wynosi prowizja?
  Kwota prowizji zależy od złożoności konkretnego przypadku i nakładu pracy, jaką trzeba włożyć w prowadzenie sprawy. Jej wysokość określamy indywidualnie przed podpisaniem umowy.

  Chcesz dowiedzieć się więcej?

  Umów się na bezpłatną konsultację ››