• 22 493 67 40
  • nalezysie@euco.pl
    unnamed-1unnamed-1unnamed-1unnamed-1
    • Nasze usługi
      • Odszkodowanie komunikacyjne po wypadku
      • Odszkodowanie za wypadek w pracy
      • Renty i odszkodowania
      • Odszkodowanie za szkodę rolniczą
      • Odszkodowanie za potknięcie / poślizgnięcie
      • Odszkodowanie za śmierć bliskiej osoby
      • Odszkodowanie za błąd lekarski
      • Świadczenie pielęgnacyjne
    • O nas
    • Poradnik Należy Się
    • Chcę pomóc
    • FAQ
    • Kontakt
    • Strona główna
    • Wypadki w pracy i rolnictwie
    • Wypadki w rolnictwie – jakie formalności będą potrzebne?
    Wypadki rolnicze w polu i gospodarstwie – najczęstsze przyczyny
    23/07/2021
    Wypadek przy pracy zdalnej. Czy pracownik ma szanse na odszkodowanie?
    27/12/2021

    Wypadki w rolnictwie – jakie formalności będą potrzebne?

    27/07/2021
    Kategorie
    • Wypadki w pracy i rolnictwie
    Tagi
    • Wypadek w rolnictwie
    Wypadek w rolnictwie

    Wypadki w rolnictwie to nieodłączny element prowadzenia gospodarstwa rolnego. Może do nich dojść między innymi w budynku mieszkalnym, gospodarczym lub na polu. W takiej sytuacji jako rolnik lub osoba zaangażowana do prac w gospodarstwie masz prawo ubiegać się o odszkodowanie. Sprawdź, czym jest wypadek w rolnictwie i jak możesz ubiegać się o odszkodowania za wypadek w rolnictwie.

    Wypadki rolnicze to duża część wszystkich zdarzeń, do jakich dochodzi w Polsce. W pierwszej połowie 2020 roku odnotowano ich aż 5032. Najczęstsze przyczyny to upadki, przygniecenia i uderzenia przez ruchome części maszyn.

    Kiedy szkoda będzie uznana za związaną z posiadaniem gospodarstwa rolnego?


    Odpowiedzialność za szkody związane z posiadaniem gospodarstwa rolnego oznacza, że ubezpieczyciel nie będzie odpowiadał za szkody związane z inną sferą aktywności życiowej osoby ubezpieczonej. W szczególności chodzi tu o szkody związane z prowadzeniem przez ubezpieczonego innej działalności gospodarczej niż działalność rolnicza czy też ze sferą jego życia prywatnego.

    Najczęstsze występujące wypadki w gospodarstwie rolnym to: upadek z uszkodzonej drabiny, uszkodzenia palców podczas cięcia piłą, szkody podczas podpinania maszyn do ciągnika, pogryzienie przez psa, kopnięcie konia, poślizgnięcie się, wypadki podczas żniw i zbiorów.

    Każda osoba poszkodowana  ma prawo ubiegać się o: zadośćuczynienie pieniężne  z  tytułu doznanego uszczerbku na zdrowiu, rozstroju zdrowia, zwrot kosztów  leczenia,  rehabilitacji, kosztów dojazdów do placówek medycznych,  renty z tytułu zwiększonych potrzeb,  renty wyrównawczej.

    W przypadku gdy w wyniku wypadku związanego  z posiadaniem gospodarstwa rolnego następuje zgon,  osoby roszczące mają prawo do zadośćuczynienia pieniężnego z tytułu  krzywdy,  bólu i cierpienia, odszkodowania z tytułu  znacznego pogorszenia się sytuacji życiowej,  renty alimentacyjnej,  a także zwrotu kosztów pochówku szeroko rozumianych. 

    Odszkodowania za wypadek w rolnictwie – formalności

    Najważniejsze dokumenty niezbędne do rozpoczęcia procesu likwidacji szkody to materiał dowodowy umożliwiający ustalenie okoliczności zdarzenia:

    • zdjęcia z miejsca zdarzenia,
    • zeznania świadków,
    • notatka policyjna, jeśli funkcjonariusze byli wzywani na miejsce zdarzenia,
    • rachunki i faktury dokumentujące fakt poniesienia kosztów,
    • dokumentacja medyczna z przebiegu leczenia i rehabilitacji po wypadku,

    Jesteś ofiarą wypadku w rolnictwie? Czujesz się niesprawiedliwie potraktowany, bo Twoje odszkodowanie było za niskie? A może nie otrzymałeś żadnych środków od swojego ubezpieczyciela? Nie czekaj, skontaktuj się z nami już teraz. Bezpłatnie sprawdzimy, jak możemy Ci pomóc i czy masz szansę na wyższe świadczenie.

    Opinia eksperta

    Zgodnie z treścią art. 4 ust. 2 ustawy z dnia 22 maja 2003 roku o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych (Dz.U. 2003 Nr 124 poz. 1152) jednym z obowiązkowych ubezpieczeń jest ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej rolników z tytułu posiadania gospodarstwa rolnego, zwane dalej „ubezpieczeniem OC rolników”. 

    Jednocześnie zgodnie z treścią art. 44 ustawy z dnia 22 maja 2003 roku o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych rolnik jest obowiązany do zawarcia umowy ubezpieczenia OC rolników z tytułu posiadania gospodarstwa rolnego.

    Zgodnie natomiast z treścią z art. 50 i 51 powołanej ustawy z ubezpieczenia OC rolników przysługuje odszkodowanie, jeżeli rolnik, osoba pozostająca z nim we wspólnym gospodarstwie domowym lub osoba pracująca w jego gospodarstwie rolnym są obowiązani do odszkodowania za wyrządzoną, w związku z posiadaniem przez rolnika tego gospodarstwa rolnego, szkodę będącą następstwem śmierci, uszkodzenia ciała, rozstroju zdrowia bądź też utraty, zniszczenia lub uszkodzenia mienia (art. 50 ust. 1). Przepis art. 50 ust. 1 stosuje się również, jeżeli szkoda powstała w związku z ruchem pojazdów wolnobieżnych w rozumieniu przepisów prawa o ruchu drogowym, będących w posiadaniu rolników posiadających gospodarstwo rolne i użytkowanych w związku z posiadaniem tego gospodarstwa rolnego (art. 50 ust. 2). Ubezpieczeniem OC rolników jest objęta odpowiedzialność cywilna rolnika oraz każdej osoby, która pracując w gospodarstwie rolnym w okresie trwania ochrony ubezpieczeniowej, wyrządziła szkodę w związku z posiadaniem przez rolnika tego gospodarstwa rolnego (art. 51). Przepis art. 9 ust. 2 cytowanej ustawy stanowi, iż umowa ubezpieczenia obowiązkowego odpowiedzialności cywilnej rolników z tytułu posiadania gospodarstwa rolnego, obejmuje również szkody wyrządzone umyślnie lub w wyniku rażącego niedbalstwa ubezpieczającego lub osób, za które ponosi on odpowiedzialność.

    Warunkiem odpowiedzialności zakładu ubezpieczeń w ramach  ubezpieczenia OC jest to, by szkoda miała związek z posiadaniem gospodarstwa rolnego. Nie jest istotne, gdzie doszło do zdarzenia – w domu, w budynkach gospodarczych, na polu. Warunkiem jest jedynie to, aby powstała szkoda pozostawała w związku z prowadzeniem gospodarstwa. Niejednokrotnie  wykazanie tego łącznika – powstania szkody w związku z posiadaniem gospodarstwa rolnego - wymaga dużego zaangażowania ukierunkowanego na zebranie materiału dowodowego to potwierdzającego. Nie każda bowiem szkoda powstaje w związku z posiadaniem gospodarstwa. Niekiedy są one związane po prostu z codziennym życiem rolnika, działalnością rolnika, która nie dotyczy prowadzonego przez niego gospodarstwa. Poniżej przedstawiamy orzeczenia sądów powszechnych, celem pełniejszego zobrazowania wskazanego zagadnienia. 

    Wyrok Sądu Rejonowego w Bielsku Podlaskim, Wydział I Cywilny z dnia
    12 grudnia 2014 roku,  sygn. akt I C 682/13 

    Cyt. W związku z powyższym, zdaniem Sądu pomimo iż staw, w którym powód poławiał z ojcem ryby, znajdował się na terenie gospodarstwa rolnego, to jednak nie mógł stanowić, w ujęciu funkcjonalnym, części składowej gospodarstwa. Powód wskazywał, iż w dacie zdarzenia rodzice zajmowali się hodowlą krów oraz uprawiali zboże i ziemniaki, zaś „stawy były tak jakby dla siebie” (k. 360v – 361v wyjaśnienia powoda). W ocenie Sądu poławianie ryb przez powoda i jego ojca nie pozostawało w związku z prowadzeniem gospodarstwa rolnego. Z wyjaśnień powoda wynika, iż głównym przedmiotem działalności rolnej jego rodziców była produkcja roślinna oraz związana z posiadaniem krów (…). W oparciu o powyższe nie istnieją przesłanki uzasadniające wnioskowanie, że ojciec powoda zajmował się hodowlą ryb w zakresie prowadzonej produkcji rolnej (…). 

    Zdaniem Sądu z samej okoliczności, że stawy znajdowały się na terenie gospodarstwa, nie wynika, że stanowiły wraz z nim zorganizowaną całość gospodarczą w rozumieniu art. 553 k.c. Odpowiedzialność gwarancyjna ubezpieczyciela nie oznacza tym samym, że odpowiedzialność ta jest uruchamiana w każdym przypadku, gdy szkoda została wyrządzona przez jakikolwiek składnik mienia wchodzący w skład gospodarstwa, niezależnie od sposobu wykorzystania go w tym czasie. Nie każdy rodzaj korzystania z poszczególnych składników majątkowych wchodzących w skład gospodarstwa może być uznany za równoznaczny z jego posiadaniem, a tylko taki, który jest związany z funkcjonowaniem gospodarstwa jako zorganizowanego kompleksu gospodarczego (por. wyrok Sądu Apelacyjnego w Białymstoku z dnia 30 kwietnia 2012 roku, I ACa 730/11, LEX nr 1213901). 

    W konsekwencji szkoda wyrządzona podczas połowu ryb hodowanych w celach hobbystycznych i niezwiązanych z prowadzeniem działalności rolniczej, nie jest objęta odpowiedzialnością gwarancyjną pozwanego na podstawie art. 50 ust. 1 cytowanej ustawy (…). 

    Mając na uwadze powyższe rozważania, Sąd przychylił się do stanowiska strony pozwanej, że ubezpieczenie OC rolników nie obejmuje całej odpowiedzialności cywilnej osoby objętej ubezpieczeniem, a odpowiedzialność za szkody związane z posiadaniem gospodarstwa rolnego nie obejmuje szkód związanych z inną sferą aktywności życiowej osoby ubezpieczonej. Z faktu, że ryby były hodowane w stawie na terenie gospodarstwa rolnego jako działalność hobbystyczna rolnika, nie wynika, że stanowiły wraz z nim zorganizowaną całość gospodarczą.

    Orzeczenie Sądu Rejonowego w Turku z dnia 11 stycznia 2019 roku  o sygn. akt I C 536/18.

    Cyt. W uzasadnieniu podniósł, że w dn. 04.09.2016 r. doszło do zdarzenia, podczas którego pies będący jego własnością, uwolnił się z uwięzi i wbiegł pod pojazd, którym kierowała J. K., powodując w nim uszkodzenia. 

    (…) Nie zgodził się z twierdzeniem powoda, że należący do niego pies był psem stróżującym i pełnił funkcję użytkową.

    (…) Zdaniem ubezpieczyciela szkoda nie miała związku z posiadaniem gospodarstwa, gdyż w jego ocenie pies nie jest zwierzęciem gospodarskim a jego rola w gospodarstwie jest związana wyłącznie ze sferą życia prywatnego rolnika co oznacza brak związku funkcjonalnego z posiadaniem gospodarstwa rolnego (…)

    W ocenie sądu powód wykazał w niniejszej sprawie, iż chowany przez niego pies nie był psem „kanapowym”, ale stróżującym. 

    W świetle zgromadzonych dowodów i przedstawionej argumentacji sprawy sąd uznał roszczenie powoda za uprawnione (…)

    Nawet jeśli mimo obowiązku rolnik nie posiada ubezpieczenia OC, to osobie poszkodowanej należy się odszkodowanie z Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego.

    Zobacz też:

    Jak zapobiegać wypadkom w rolnictwie?

    Najczęstsze przyczyny wypadków w rolnictwie. Jakie zagrożenia towarzyszą prowadzeniu gospodarstwa?

    Wypadek w rolnictwie - jakie odszkodowanie może dostać poszkodowany?

    Nie wiesz czy należy się Tobie odszkodowanie? Sprawdź jak możemy ci pomóc.

    Wypadek w rolnictwie

    Umów się na rozmowę





      Share
      1

      Powiązane wpisy

      06/05/2022

      Uwaga na dzieci w gospodarstwie rolnym. Sprawdź, jak uniknąć wypadków rolniczych z najmłodszymi


      Czytaj dalej
      06/05/2022

      Co piąty wypadek ma miejsce w rolnictwie. Jak do nich dochodzi i jak im zapobiegać?


      Czytaj dalej
      06/05/2022

      Wypadki w gospodarstwie rolnym związane z obsługą kombajnu – jak im zapobiegać?


      Czytaj dalej
      12/03/2022

      OC rolnika – co obejmuje i jak ubiegać się o odszkodowanie za wypadek na roli?


      Czytaj dalej
      08/03/2022

      Wypadek przy pracy rolniczej. Kto dostanie odszkodowanie i inne świadczenia powypadkowe?


      Czytaj dalej
      23/07/2021

      Wypadki rolnicze w polu i gospodarstwie – najczęstsze przyczyny


      Czytaj dalej

      O nas

      Newera Sp. z o.o. jest niezależną spółką, świadczącą usługi na rzecz wielu kancelarii prawnych, które pomagają w uzyskaniu odszkodowania lub świadczenia pielęgnacyjnego i renty powypadkowej.


      Poznaj inne nasze serwisy:


      www.swiadczeniapielegnacyjne.pl
      Poznaj naszą społeczność na Narencie.pl

      Kontakt

      Newera Sp. z o.o.

      ul. Sienna 72/6
      00-833 Warszawa
      tel. 22 493 67 40
      e-mail: pomoc@nalezysie.pl

      Zobacz więcej

      • Nasze usługi
      • O nas
      • FAQ
      • Poradnik poszkodowanego
      • Chcę pomóc
      • Kontakt
      • Program partnerski
      © NależySię, Grupa EuCO 2004 – 2021 22 493 67 42
          Zadzwoń
          Napisz
          Używamy plików cookie na naszej stronie internetowej, aby zapewnić Ci najbardziej odpowiednie wrażenia dzięki zapamiętywaniu Twoich preferencji i powtarzaniu wizyt. Klikając „Akceptuję”, wyrażasz zgodę na użycie WSZYSTKICH plików cookie.
          UstawieniaAkceptuję
          Manage consent

          O cookies

          Ta strona korzysta z plików cookie, aby poprawić Twoje wrażenia podczas przeglądania witryny. Z tych plików cookie, które są sklasyfikowane jako niezbędne, są przechowywane w przeglądarce, ponieważ są niezbędne do działania podstawowych funkcji strony internetowej. Używamy również plików cookie stron trzecich, które pomagają nam analizować i zrozumieć, w jaki sposób korzystasz z tej witryny. Te pliki cookie będą przechowywane w Twojej przeglądarce tylko za Twoją zgodą. Możesz również zrezygnować z tych plików cookie. Jednak rezygnacja z niektórych z tych plików cookie może mieć wpływ na wygodę przeglądania.
          Necessary
          Zawsze Dozwolone
          Necessary cookies are absolutely essential for the website to function properly. These cookies ensure basic functionalities and security features of the website, anonymously.
          CookieDurationDescription
          cookielawinfo-checbox-analytics11 monthsThis cookie is set by GDPR Cookie Consent plugin. The cookie is used to store the user consent for the cookies in the category "Analytics".
          cookielawinfo-checbox-functional11 monthsThe cookie is set by GDPR cookie consent to record the user consent for the cookies in the category "Functional".
          cookielawinfo-checbox-others11 monthsThis cookie is set by GDPR Cookie Consent plugin. The cookie is used to store the user consent for the cookies in the category "Other.
          cookielawinfo-checkbox-necessary11 monthsThis cookie is set by GDPR Cookie Consent plugin. The cookies is used to store the user consent for the cookies in the category "Necessary".
          cookielawinfo-checkbox-performance11 monthsThis cookie is set by GDPR Cookie Consent plugin. The cookie is used to store the user consent for the cookies in the category "Performance".
          viewed_cookie_policy11 monthsThe cookie is set by the GDPR Cookie Consent plugin and is used to store whether or not user has consented to the use of cookies. It does not store any personal data.
          Functional
          Functional cookies help to perform certain functionalities like sharing the content of the website on social media platforms, collect feedbacks, and other third-party features.
          Performance
          Performance cookies are used to understand and analyze the key performance indexes of the website which helps in delivering a better user experience for the visitors.
          Analytics
          Analytical cookies are used to understand how visitors interact with the website. These cookies help provide information on metrics the number of visitors, bounce rate, traffic source, etc.
          Advertisement
          Advertisement cookies are used to provide visitors with relevant ads and marketing campaigns. These cookies track visitors across websites and collect information to provide customized ads.
          Others
          Other uncategorized cookies are those that are being analyzed and have not been classified into a category as yet.
          SAVE & ACCEPT


          Zamów bezpłatną konsultację

          lub zadzwoń 22 493 67 40

          Pracujemy w godz. 8–18 (pn–pt) i 9–17 (sb)







            Zamów bezpłatną konsultację

            lub zadzwoń 22 493 67 40

            Pracujemy w godz. 8–18 (pn–pt) i 9–17 (sb)