Loading...

nasze-historie

Zaniżone odszkodowanie OC, czyli w jaki sposób ubezpieczyciele oszukują klientów?

Zasady likwidacji szkód są jasno określone przez KNF, ale mimo to firmy ubezpieczeniowe zaniżają nawet 90% kwot odszkodowań. Chęć zdobycia jak największych zysków przez ubezpieczyciela skutkuje wypłatą niższych świadczeń. Towarzystwa ubezpieczeniowe wykorzystują niewiedzę swoich klientów i nie zwracają kosztów wynajętych fachowców lub zaniżają wartość rynkową pojazdów.

Niektóre firmy ubezpieczeniowe zaniżają odszkodowania z OC samochodów wieloletnich i długo używanych. Twierdzą, że części pojazdu były zużyte i w złym stanie technicznym. Skutkuje to obniżeniem odszkodowania o amortyzację, chociaż kalkulacja powinna być wykonana w oparciu o ceny nowych części.

Niezwracanie kosztów za wynajęcie fachowców lub holowanie pojazdu

Zaniżanie odszkodowania z OC często dotyczy opłaty za wynajęcie fachowców oraz za usługę holowania pojazdu. Pierwszy przypadek to najczęściej zaangażowanie  rzeczoznawców, prawników i mechaników na własną rękę. Wyliczenia dokonywane przez towarzystwa ubezpieczeniowe biorą pod uwagę uśrednione koszty usług. Zdarzają się więc sytuacje, w których wypłacone odszkodowanie jest niższe niż koszt naprawy. Odmowa zwrotu pieniędzy za holowanie argumentowana jest przez ubezpieczycieli np. zbyt wysoką stawką holowania. Warto w takiej sytuacji odwoływać się od decyzji. Zrozumiałe jest bowiem, że w trakcie szkody, jako osoby poszkodowane, nie kierujemy się konkurencyjnością cen. Zależy nam wtedy na jak najszybszym załatwieniu sprawy i odstawieniu samochodu na bezpieczny parking. 

Problemy z wypłatą odszkodowania OC – zaniżanie cen części samochodu

Wycena naprawy szkody kalkulowana jest najczęściej w oparciu o kosztorys elementów zamiennych, a nie oryginalnych. Są one znacznie tańsze, ale też mniej trwałe i wykonane z materiałów gorszej jakości. Nie każdy wie, że w samochodzie, który ma ważną gwarancję lub wszystkie jego dotychczasowe naprawy wykonywane były z użyciem części oryginalnych (od producenta), likwidacja szkody po wypadku również powinna być przeprowadzona firmowymi elementami.

Zaniżanie wartości rynkowej uszkodzonego pojazdu

Chcąc się wzbogacić kosztem klienta, ubezpieczyciele zaniżają wartość rynkową samochodu. W tym celu nie biorą do kalkulacji czynników świadczących o wyższej wartości pojazdu. Do takich wskaźników należą chociażby niski przebieg lub instalacja gazowa. Ubiegając się o wyższe odszkodowanie, warto wymienić wszystkie cechy samochodu, które zostały pominięte przez firmę, a podnoszą jego wartość rynkową.

Niewypłacanie pieniędzy za wynajem samochodu zastępczego

Zwrot kosztów najmu samochodu zastępczego na czas likwidacji szkody często jest kwestią sporną pomiędzy towarzystwem ubezpieczeniowym a klientami. Najczęstsze sposoby na unikanie takich zobowiązań to:

– wycena wynajmu auta obliczana zgodnie z najniższymi stawkami na rynku;

– udzielanie krótkiego okresu, w którym poszkodowanym przysługuje prawo do wynajmu auta zastępczego.

Odmowa zwrotu kosztów za wynajem auta zastępczego dla osób prywatnych bywa argumentowana także możliwością korzystania np. ze środków komunikacji publicznej. Niektóre firmy ubezpieczeniowe twierdzą, że osoby, które nie prowadzą działalności gospodarczej, nie potrzebują pojazdu zastępczego na czas naprawy szkody. 

Ubezpieczyciele stosują różne metody, aby obniżyć sumę odszkodowania po wypadku. Zawsze jednak warto odwołać się od decyzji towarzystwa. Ułatwieniem w przygotowaniu dokumentacji, formułowaniu skutecznych argumentów i przejściu przez złożony proces ubiegania się o wyższe odszkodowanie będzie kancelaria odszkodowawcza. Jej specjaliści mają opanowany Kodeks Cywilny do perfekcji i wiedzą, jak bronić praw osób poszkodowanych.

Zobacz również:

Alkohol, brak prawa jazdy lub polisy OC pojazdu a prawo do wypłaty odszkodowania

Likwidacja szkód osobowych powstałych wskutek wypadków komunikacyjnych, rolniczych i przy pracy

Twoje ubezpieczenie zostało zaniżone? Sprawdź jak możemy ci pomóc.
Umów się na bezpłatną konsultację