Loading...

nasze-historie

Złamałeś nogę na oblodzonym chodniku? Przysługuje Ci odszkodowanie za złamanie nogi

Wyobraź sobie, że wracasz z pracy, wokół mróz i wiatr, a Ty chcesz jak najszybciej znaleźć się w swoim domu. Nagle z hukiem upadasz na oblodzony chodnik i łamiesz nogę. Jedna chwila decyduje o Twoich najbliższych dniach, tygodniach, a nawet miesiącach. Przez czyjeś zaniedbanie cierpisz fizycznie i psychicznie, a Twoje plany legły w gruzach. Masz prawo żądać odszkodowania. Pieniędzmi od właściciela nieodśnieżonej posesji zapłacisz za leczenie i rehabilitację.

Masz 3 lata od dnia wypadku na złożenie pozwu o odszkodowanie za złamanie nogi. W jego treści podaj, czego oczekujesz od właściciela posesji: odszkodowania, zadośćuczynienia czy renty.

Jak dostać odszkodowanie za wypadek na nieodśnieżonym chodniku?

Właściciele nieruchomości – np. osoby fizyczne i urzędy gminy – mają prawny obowiązek dbać o swoje posesje i usuwać z nich zalegający śnieg i lód. Zgodnie z ustawą o porządku i czystości w gminach, chodnik powinien być oczyszczony także z błota i innych nieczystości. Jeżeli więc Twój wypadek spowodowało czyjeś zaniedbanie, należy Ci się odszkodowanie. Pieniądze otrzymasz, o ile udowodnisz winę właściciela. W związku z tym:

  • wezwij policję, która spisze protokół zdarzenia i wyjaśni w nim okoliczności zajścia;
  • zbierz zeznania świadków;
  • ustal, kto jest właścicielem nieodśnieżonej posesji (jeżeli posesja w dzierżawie, odpowiedzialność za wypadek spada na aktualnego dzierżawcę);
  • zrób zdjęcia i filmy z miejsca wypadku.

Po wypadku gromadź dokumentację medyczną. Historia choroby, opinie lekarzy, zdjęcia obrażeń ciała, rachunki za leczenie, zlecenia na transport sanitarny. To dowody, które potwierdzą uszkodzenia ciała i koszty leczenia, jakimi Cię obciążono.

Jakie odszkodowanie możesz dostać za złamanie nogi na oblodzonym chodniku?

Odszkodowanie za wypadek na śliskim chodniku dostaniesz przy złamaniu otwartym i zamkniętym. Wysokość świadczenia zależy od tego, jak poważny jest Twój uraz i czy ma on wpływ na Twoje dalsze życie. Jako poszkodowany możesz oczekiwać wypłaty:

– odszkodowania z tytułu ubezpieczenia w ZUS lub indywidualnej polisy NNW (jego wysokość zależy od tego, jak poważne są obrażenia twojego ciała); 

– zadośćuczynienia za cierpienie fizyczne i psychiczne (to pieniężna rekompensata za Twoją krzywdę);

– zwrotu kosztów leczenia i rehabilitacji; 

– zwrotu zakupionego sprzętu rehabilitacyjnego, protez i dojazdu do szpitali.

Jeżeli Twoje leczenie musi być opłacone z góry, a nie stać Cię na to, żeby pokryć je z własnej kieszeni, wnioskuj o zaliczki na badania, operacje i inne usługi medyczne. 

Renta za wypadek na oblodzonym chodniku 

Zwykłe złamanie nogi może okazać się trwałym uszczerbkiem na zdrowiu. Oznacza to, że wypadek ograniczy Twoją sprawność i niewątpliwie zmieni dotychczasowe życie. W takim przypadku przysługuje Ci renta:

– z tytułu całkowitej lub częściowej niezdolności do pracy – otrzymasz ją, gdy po wypadku stracisz możliwość wykonywania swojego zawodu;

– na zwiększone potrzeby życiowe – uzyskasz ją, jeżeli przez złamanie wzrosną Twoje koszty utrzymania (np. będziesz jeździć na regularne wizyty lekarskie);

– z tytułu zmniejszonych widoków na przyszłość – dostaniesz ją, jeśli wypadek obniżył Twoje szanse na rozwój zawodowy. 

Kiedy właściciel posesji nie zapłaci odszkodowania?

Oczywiście nie w każdym przypadku Twoje odszkodowanie wypłaci właściciel lub użytkownik działki. Zwolnieniem z odpowiedzialności będzie np. zlecenie odśnieżania firmie zewnętrznej. Jeżeli fakt ten potwierdza spisana wcześniej umowa, kosztami leczenia obciążysz przedsiębiorstwo. 

Właściciel uniknie wypłacenia pieniędzy ze swojej kieszeni także wtedy, gdy ma aktualną polisę OC, a jej Ogólne Warunki Ubezpieczenia obejmują skutki poślizgnięć i upadków. Wtedy wniosek kierujesz do Zakładu Ubezpieczeń. TU może odmówić wypłaty odszkodowania, jeżeli podczas analizowania sprawy okaże się, że szkoda powstała przez celowe działanie lub rażące niedbalstwo właściciela.  

Zobacz również:

Odszkodowanie za złamanie – kiedy należy się poszkodowanemu?

Pomoc w uzyskaniu odszkodowania: gdzie jej szukać i na czym polega?

Złamałeś rękę lub nogę na lodzie? Daj sobie pomóc i odzyskaj często zaniżone odszkodowanie.
Umów się na bezpłatną konsultację