Loading...

nasze-historie

Na czym polega Bezpośrednia Likwidacja Szkody (BLS)?

Zdarzenia drogowe to często drobne kolizje, które są nieuwagą kierowców, lekceważeniem przepisów lub nieszczęśliwym splotem wydarzeń. Poszkodowanemu za uszkodzony pojazd przysługuje odszkodowanie, a dzięki Bezpośredniej Likwidacji Szkody (BLS), po pieniądze może zgłosić się do swojego ubezpieczyciela OC, a nie do firmy, u której sprawca płaci składkę.

System BLS w Polsce został wprowadzony 1 kwietnia 2015 roku. To dobrowolna usługa uproszczenia i ułatwienia likwidacji szkody.

BLS – na czym polega i jakie ma zalety?

Bezpośrednia Likwidacja Szkody to program, który w przypadku kolizji umożliwia zgłoszenie się po odszkodowanie do swojego ubezpieczyciela, a nie do firmy ubezpieczeniowej sprawcy. Załóżmy, że przez nieuwagę pana Kowalskiego został uszkodzony samochód pana Nowaka. Dzięki BLS pan Nowak może zgłosić się w sprawie wypłaty należnych pieniędzy do swojego ubezpieczyciela. 

System ma zastosowanie tylko w przypadku odszkodowania z OC sprawcy. Limit kwotowy BLS w Polsce to 30 tys. zł. Inicjatorem programu jest Polska Izba Ubezpieczeń. 

Bezpośrednia Likwidacja Szkody – kiedy można z niej skorzystać?

BLS nie obejmuje każdej szkody i każdego zdarzenia. Polska Izba Ubezpieczeń we współpracy z zakładami ubezpieczeniowymi opracowała warunki i granice okoliczności umożliwiających otrzymanie odszkodowania u swojego ubezpieczyciela. Są to szkody:

 • powstałe wyłącznie na terytorium Polski;
 • spowodowane przez dwa pojazdy;
 • o wartości nieprzekraczającej limitu kwotowego 30 tys.zł;
 • które dotyczyły pojazdów zarejestrowanych w Polsce (kolizja z samochodem na zagranicznych tablicach rejestracyjnych wyklucza możliwość skorzystania z BLS);
 • materialne – BLS nie obejmuje szkód osobowych, czyli żaden z uczestników zdarzenia nie może doznać uszczerbku na zdrowiu. 

Bezpośrednia Likwidacja Szkody – jakie zakłady podpiszą umowę BLS? 

System BLS to rozwiązanie atrakcyjne dla wielu klientów i szansa na zbudowanie długoterminowej relacji pomiędzy ubezpieczonym a ubezpieczycielem. Do systemu Bezpośredniej Likwidacji Szkody przystąpiła większa część ubezpieczycieli, którzy działają na naszym roku. Są to:

 • PZU SA,
 • TUiR Warta SA,
 • STU Ergo Hestia SA, 
 • Uniqa TU SA., 
 • Concordia Ubezpieczenia, 
 • Aviva, 
 • Liberty Ubezpieczenia, 
 • Axa Direct, 
 • Gothaer Towarzystwo Ubezpieczeń SA. 

Co jeśli zakład ubezpieczeń sprawcy nie wprowadził systemu BLS? Poszkodowany może skontaktować się wtedy ze swoim ubezpieczycielem i zapytać o możliwość skorzystania z BLS. Coraz więcej firm ułatwia swoim klientom odzyskiwanie pieniędzy i stara się pomagać nawet wtedy, gdy w zdarzeniu uczestniczył pojazd ubezpieczony w firmie, która nie oferuje usługi BLS.

Bezpośrednia Likwidacja Szkody – czy warto z niej skorzystać?

Decyzja o skorzystaniu z BLS zależy od poszkodowanego. Celem programu jest odciążenie osób ubezpieczonych i skrócenie czasu oczekiwania na pieniądze. System ma zmniejszać ilość obowiązków, które leżą po stronie uczestnika zdarzenia i przenosić je na same towarzystwa ubezpieczeń. Wybór tego rozwiązania oznacza rzetelną wycenę szkody i prowadzenie procesu wyjaśniającego przez własnego ubezpieczyciela. 

W przypadku otrzymania zaniżonego odszkodowania lub odmowy wypłaty pieniędzy, odwołanie od decyzji wydanej w programie BLS jest takie samo, jak w przypadku tradycyjnej reklamacji. W tym przypadku należy ją jednak złożyć do ubezpieczyciela sprawcy. Warto w tym zakresie skorzystać z bezpłatnej analizy specjalistów z nalezysie.pl lub euco.pl. Nasi pełnomocnicy doradzą, jakie stawki można wyegzekwować i jak sformułować skuteczne argumenty. 

mec. Joanna Smereczańska-Smulczyk Radca Prawny, Komplementariusz Kancelarii Radców Prawnych EuCO. S.A.

Opinia eksperta

BLS to skrót od bezpośredniej likwidacji szkody polegającej na tym, że wypłatą odszkodowania lub naprawą zniszczonego w wyniku wypadku samochodu zajmuje się towarzystwo ubezpieczeń, w którym poszkodowany wykupił ubezpieczenie OC, a nie w towarzystwie ubezpieczeniowym sprawcy zdarzenia. Celem wprowadzenia BLS było między innymi ułatwienie i przyspieszenie procesu likwidacji szkody. Ubezpieczyciel poszkodowanego rozlicza się z Ubezpieczycielem sprawcy z wysokości wypłaconego odszkodowania. Poszkodowany ma prawo wyboru czy chce likwidować szkodę w sposób „tradycyjny” – w ramach OC sprawcy zdarzenia czy też w ramach BLS.

Skorzystanie z formy likwidacji BLS będzie możliwe jedynie w przypadku, gdy w zdarzeniu 2 pojazdów nie wystąpiła szkoda na osobie, a jedynie szkoda w mieniu, oraz gdy do zdarzenia doszło na terenie Polski. BLS ma zastosowanie do szkód o wartości maksymalnie 30 000 zł. System likwidacji szkody BLS stosuje już: PZU SA, TUiR Warta SA, STU Ergo Hestia SA, Uniqa TU SA, Concordia Ubezpieczenia, Aviva, Liberty Ubezpieczenia, Axa Direct, Gothaer Towarzystwo Ubezpieczeń SA. 

Szczegółowe dane odnośnie do etapu wprowadzenia BLS można znaleźć na stronie Polskiej Izby Ubezpieczeń.

Masz więcej pytań? Sprawdź jak możemy ci pomóc.
Umów się na bezpłatną konsultację