• 22 493 67 40
  • nalezysie@euco.pl
    unnamed-1unnamed-1unnamed-1unnamed-1
    • Nasze usługi
      • Odszkodowanie komunikacyjne po wypadku
      • Odszkodowanie za wypadek w pracy
      • Renty i odszkodowania
      • Odszkodowanie za szkodę rolniczą
      • Odszkodowanie za potknięcie / poślizgnięcie
      • Odszkodowanie za śmierć bliskiej osoby
      • Odszkodowanie za błąd lekarski
      • Świadczenie pielęgnacyjne
    • O nas
    • Poradnik Należy Się
    • Chcę pomóc
    • FAQ
    • Kontakt
    • Strona główna
    • Poradnik
    • Poznaj 10 sytuacji, które dają Ci prawo do ubiegania się o odszkodowanie
    Podatek dochodowy a odszkodowanie. Czy odszkodowanie jest opodatkowane?
    10/03/2021
    Karta Praw Pacjenta – co zawiera? Jakie prawa i obowiązki pacjenta są w niej zawarte?
    10/03/2021

    Poznaj 10 sytuacji, które dają Ci prawo do ubiegania się o odszkodowanie

    10/03/2021
    Kategorie
    • Poradnik
    • Za niskie odszkodowanie
    Tagi
    • zaniżone odszkodowanie

    Miałeś wypadek w pracy lub podczas jazdy samochodem? A może pracownik służby medycznej nie udzielił Ci pomocy albo zbagatelizował objawy choroby? Przysługuje Ci odszkodowanie powypadkowe i za błędy medyczne. Sprawdź, jakie jeszcze nieszczęśliwe sytuacje losowe dają Ci prawo do odzyskania pieniędzy od ubezpieczyciela.

    Nie zdążyłeś zgłosić szkody we właściwym terminie? Nie zniechęcaj się. Praktyka specjalistów do spraw odzyskiwania odszkodowań niejednokrotnie dowiodła, że mimo upływu obowiązujących okresów, poszkodowani i tak odzyskiwali swoje pieniądze, nawet po 20 latach od zdarzenia.

    1. Odszkodowanie za opóźniony lot

    Wymarzony urlop nie udał się, ponieważ utknąłeś na lotnisku? Jeśli czekałeś dłużej niż 3 godziny, dostaniesz odszkodowanie za opóźniony lot. Masz rok na wystąpienie z reklamacją do linii lotniczych. Warunkiem wypłaty pieniędzy są np. opóźnienia spowodowane przez błędy techniczne lub strajki pracowników na lotnisku. Odszkodowanie za wycieczkę nie będzie Ci przysługiwać, jeśli Twój rejs nie odbył się o czasie przez złe warunki pogodowe albo zagrożenie bezpieczeństwa pasażerów. 

    2. Odszkodowanie powypadkowe

    Przez czyjąś nieuwagę albo nieszczęśliwy splot wydarzeń stałeś się ofiarą wypadku komunikacyjnego? Jeśli doznałeś obrażeń ciała, dostaniesz odszkodowanie powypadkowe. W przypadku zgonu, pieniądze z polisy OC sprawcy otrzymuje rodzina ofiary. Odszkodowanie komunikacyjne finansuje nie tylko wydatki związane ze szkodą materialną (np. naprawę uszkodzonego pojazdu), ale też niematerialną (ból i cierpienie fizyczne i psychiczne). Świadczenie, które ma złagodzić doznaną krzywdę, to zadośćuczynienie. O jego wysokości decyduje m.in. wiek poszkodowanego, bolesność leczenia i trwałość obrażeń. 

    3. Odszkodowanie za wypadek w pracy

    Wypadki w pracy często są spowodowane niewłaściwym zachowaniem pracowników oraz złym stanem narzędzi i niewłaściwą organizacją miejsca pracy. Jeśli doznałeś obrażeń ciała podczas wykonywania obowiązków służbowych, Zakład Ubezpieczeń Społecznych wypłaci Ci odszkodowanie za wypadek w pracy. Pieniądze dostaniesz, jeśli jesteś pracownikiem etatowym, działasz na umowie zlecenie, stażu lub umowie agencyjnej i masz ubezpieczenie wypadkowe w ZUS. Dodatkowo, jeżeli udowodnisz, że do wypadku doszło przez zaniedbanie pracodawcy, możesz też wystąpić o wypłatę pieniędzy z firmy. Odszkodowanie za wypadek przy pracy będzie przyznane na podstawie protokołu powypadkowego, który powinieneś spisać razem z pracodawcą. 

    4. Odszkodowanie za błędy medyczne

    Podczas pobytu w szpitalu lekarz zbyt długo czekał z postawieniem diagnozy? A może pielęgniarka podała Ci niewłaściwe leki? To zaniechanie lub zaniedbanie obowiązków, które przyczynia się do szkody pacjenta. Jeśli udowodnisz winę pracowników służby zdrowia, dostaniesz odszkodowanie za błąd medyczny lub błąd lekarski. Twoje roszczenie będzie zasadne, jeśli jednocześnie:

    • poniosłeś szkodę majątkową;
    • do sytuacji doszło przez błąd pracowników medycznych;
    • pomiędzy Twoją szkodą a niewłaściwym działaniem pracowników szpitala zachodzi związek przyczynowo-skutkowy.

    Masz 3 lata na wystąpienie o odszkodowanie za błąd medyczny. Czas ten liczony jest od dnia nieszczęśliwego zdarzenia. 

    5. Odszkodowanie za złamanie 

    Złamania najczęściej powstają przez poślizgnięcia, potknięcia i upadki. Odszkodowanie za złamanie dostaniesz bez względu na to, czy jest to uraz otwarty czy zamknięty. Mimo że kontuzja początkowo wydaje się niegroźna, lepiej jej nie bagatelizuj. Może się bowiem okazać, że uraz ujawni się dopiero po jakimś czasie, a Ty zostaniesz bez pieniędzy na pokrycie leczenia. Wysokość świadczenia zależy m.in. od stopnia zniekształcenia kończyny i tego, czy uraz spowodował też obrażenia innych narządów. Odszkodowanie za złamanie paliczka palca, kostki bocznej lub nadgarstka będzie wypłacone na podstawie dokumentacji medycznej skompletowanej od chwili zdarzenia. Przygotuj zaświadczenia, historię choroby oraz rachunki za leczenie. Przydatnymi dowodami będą też zdjęcia uszkodzeń ciała.

    6. Odszkodowanie za zalanie mieszkania 

    Masz mokre ściany i podłogi, bo sąsiad zapomniał o wodzie lejącej się do wanny? Złóż wniosek o odszkodowanie za zalanie mieszkanie. Pieniądze dostaniesz z polisy lokatora mieszkającego nad Tobą i opłacisz nimi np. koszty usługi osuszania pomieszczenia, malowania ścian oraz wymiany podłóg. Odszkodowanie za zalany sufit ma też większy zasięg. Jeśli w trakcie zalania woda uszkodziła Twoje meble, lampy, obrazy i inne elementy wyposażenia wnętrza, dostaniesz wyższe świadczenie. Warunkiem będzie jednak okazanie rachunków potwierdzających wcześniejszy zakup uszkodzonych przedmiotów. Podstawą wypłaty pieniędzy z odszkodowania za zalanie mieszkania jest spisanie oświadczenia z sąsiadem. W treści dokumentu powinny znaleźć się dane sprawcy i poszkodowanego, data zdarzenia, szczegółowy opis szkód oraz nazwa towarzystwa ubezpieczeniowego i numer polisy.

    7. Odszkodowanie za śmierć bliskiego w wypadku

    W wypadku drogowym zginął ktoś z twoich bliskich? Przysługuje Ci zwrot kosztów pogrzebu i leczenia oraz zadośćuczynienie, a w niektórych przypadkach także renta alimentacyjna i odszkodowanie z tytułu utraconego dochodu. Pieniądze ułatwią Ci odnalezienie się w nowej sytuacji i zapewnią stabilizację na najbliższą przyszłość. O takie świadczenia możesz ubiegać się jako dziecko, małżonek, rodzic, dziadek i wnuk, ale też jako partner związku konkubenckiego. 

    8. Odszkodowanie za wypadek w rolnictwie

    Ponad 25% wszystkich nieszczęśliwych zdarzeń w Polsce to wypadki w gospodarstwie rolnym. Uszkodzone budynki gospodarcze, obrażenia ciała powstałe w trakcie obsługi maszyn, kontuzje związane z hodowlą zwierząt – to tylko niektóre z typowych sytuacji. Jeśli jesteś rolnikiem, nie tylko Ty masz prawo do odszkodowania, ale też osoby mieszkające na terenie gospodarstwa i pracownicy – także Ci sezonowi. Wypadek rolniczy to okazja do otrzymania: 

    • jednorazowego świadczenia z tytułu doznanej krzywdy;
    • renty na zwiększone potrzeby;
    • zwrotu utraconych dochodów;
    • kapitalizacji renty.

    A w przypadku zgonu poszkodowanego: zwrotu kosztów pogrzebu, zadośćuczynienia, renty alimentacyjnej i odszkodowanie za utracony dochód. 

    9. Odszkodowanie za skręcenie kostki lub kolana

    Potknąłeś się na śliskiej nawierzchni i doznałeś urazu stawu skokowego lub kolanowego? Nie ignoruj tej kontuzji. Skręcenie może przyczynić się do poważnych zwyrodnień i niestabilności nogi. Rehabilitacja pozwoli Ci wrócić do codziennych obowiązków, a potrzebne na nią pieniądze uzyskasz z ubezpieczenia. Wysokość odszkodowania za skręcenie zależy m.in. od stopnia urazu. O tym, kto wypłaci pieniądze, zadecydują okoliczności zdarzenia. Przykładowo, jeśli do wypadku doszło na mokrej podłodze w sklepie, świadczenie opłaci zakład ubezpieczeniowy sklepu. Jeżeli potknąłeś się dziurawej wykładzinie w pracy, odpowiedzialność leży po stronie pracodawcy. Świadczenia przysługujące po skręceniu to m.in.:

    – jednorazowe odszkodowanie,

    – zadośćuczynienie,

    – zwrot kosztów leczenia;

    – zwrot kosztów za opiekę i pielęgnację;

    – pokrycie kosztów rehabilitacji i zakupu sprzętu.

    10. Odszkodowanie za zderzenie z dzikim zwierzęciem

    W trakcie jazdy samochodem zderzyłeś się z dzikiem, jeleniem lub sarną? Nie wiesz, czy należy Ci się odszkodowanie za takie zdarzenie? Zgodnie z prawem możesz dostać pieniądze za kolizję ze zwierzęciem. Zależnie od tego, jaką drogą jechałeś, świadczenie wypłaca zarządca drogi, koło łowieckie lub Twój ubezpieczyciel [jeśli masz polisę AC dla swojego samochodu, a Ogólne Warunki Ubezpieczenia (OWU) tego nie wykluczają]. 

    To tylko kilka okoliczności, które dają Ci prawo do odszkodowania. Jeśli Twoja sytuacja jest skomplikowana lub potrzebujesz fachowej porady w swojej sprawie, skontaktuj się z naszymi pełnomocnikami. Eksperci nalezysie.pl od lat zajmują się odzyskiwaniem pieniędzy dla swoich klientów. Bez żadnych opłat przeanalizują Twoją sprawę i podpowiedzą, czy należy Ci się odszkodowanie. 

    Nie wiesz czy należy się Tobie odszkodowanie? Sprawdź jak możemy ci pomóc.

    Umów się na rozmowę





      Share
      3

      Powiązane wpisy

      06/05/2022

      Kancelaria odszkodowawcza – co warto o niej wiedzieć?


      Czytaj dalej
      05/01/2022

      Czy ubezpieczenie turystyczne obejmuje jazdę poza wyznaczoną trasą narciarską?


      Czytaj dalej
      02/06/2021

      Nie wykryto sprawcy lub winny zbiegł z miejsca wypadku? Sprawdź, kiedy masz szansę na odszkodowanie


      Czytaj dalej
      02/06/2021

      Opinia rzeczoznawcy a możliwość uzyskania odszkodowania. Jak uzyskać większe pieniądze po wypadku?


      Czytaj dalej
      02/06/2021

      Dochodzenie roszczeń od ubezpieczyciela z pełnomocnikiem to szansa na wyższe wartości świadczeń odszkodowawczych.


      Czytaj dalej
      08/05/2021

      Przedawnienie roszczeń odszkodowawczych. Jaki jest okres przedawnienia?


      Czytaj dalej

      O nas

      Newera Sp. z o.o. jest niezależną spółką, świadczącą usługi na rzecz wielu kancelarii prawnych, które pomagają w uzyskaniu odszkodowania lub świadczenia pielęgnacyjnego i renty powypadkowej.


      Poznaj inne nasze serwisy:


      www.swiadczeniapielegnacyjne.pl
      Poznaj naszą społeczność na Narencie.pl

      Kontakt

      Newera Sp. z o.o.

      ul. Sienna 72/6
      00-833 Warszawa
      tel. 22 493 67 40
      e-mail: pomoc@nalezysie.pl

      Zobacz więcej

      • Nasze usługi
      • O nas
      • FAQ
      • Poradnik poszkodowanego
      • Chcę pomóc
      • Kontakt
      • Program partnerski
      © NależySię, Grupa EuCO 2004 – 2021 22 493 67 42
          Zadzwoń
          Napisz
          Używamy plików cookie na naszej stronie internetowej, aby zapewnić Ci najbardziej odpowiednie wrażenia dzięki zapamiętywaniu Twoich preferencji i powtarzaniu wizyt. Klikając „Akceptuję”, wyrażasz zgodę na użycie WSZYSTKICH plików cookie.
          UstawieniaAkceptuję
          Manage consent

          O cookies

          Ta strona korzysta z plików cookie, aby poprawić Twoje wrażenia podczas przeglądania witryny. Z tych plików cookie, które są sklasyfikowane jako niezbędne, są przechowywane w przeglądarce, ponieważ są niezbędne do działania podstawowych funkcji strony internetowej. Używamy również plików cookie stron trzecich, które pomagają nam analizować i zrozumieć, w jaki sposób korzystasz z tej witryny. Te pliki cookie będą przechowywane w Twojej przeglądarce tylko za Twoją zgodą. Możesz również zrezygnować z tych plików cookie. Jednak rezygnacja z niektórych z tych plików cookie może mieć wpływ na wygodę przeglądania.
          Necessary
          Zawsze Dozwolone
          Necessary cookies are absolutely essential for the website to function properly. These cookies ensure basic functionalities and security features of the website, anonymously.
          CookieDurationDescription
          cookielawinfo-checbox-analytics11 monthsThis cookie is set by GDPR Cookie Consent plugin. The cookie is used to store the user consent for the cookies in the category "Analytics".
          cookielawinfo-checbox-functional11 monthsThe cookie is set by GDPR cookie consent to record the user consent for the cookies in the category "Functional".
          cookielawinfo-checbox-others11 monthsThis cookie is set by GDPR Cookie Consent plugin. The cookie is used to store the user consent for the cookies in the category "Other.
          cookielawinfo-checkbox-necessary11 monthsThis cookie is set by GDPR Cookie Consent plugin. The cookies is used to store the user consent for the cookies in the category "Necessary".
          cookielawinfo-checkbox-performance11 monthsThis cookie is set by GDPR Cookie Consent plugin. The cookie is used to store the user consent for the cookies in the category "Performance".
          viewed_cookie_policy11 monthsThe cookie is set by the GDPR Cookie Consent plugin and is used to store whether or not user has consented to the use of cookies. It does not store any personal data.
          Functional
          Functional cookies help to perform certain functionalities like sharing the content of the website on social media platforms, collect feedbacks, and other third-party features.
          Performance
          Performance cookies are used to understand and analyze the key performance indexes of the website which helps in delivering a better user experience for the visitors.
          Analytics
          Analytical cookies are used to understand how visitors interact with the website. These cookies help provide information on metrics the number of visitors, bounce rate, traffic source, etc.
          Advertisement
          Advertisement cookies are used to provide visitors with relevant ads and marketing campaigns. These cookies track visitors across websites and collect information to provide customized ads.
          Others
          Other uncategorized cookies are those that are being analyzed and have not been classified into a category as yet.
          SAVE & ACCEPT


          Zamów bezpłatną konsultację

          lub zadzwoń 22 493 67 40

          Pracujemy w godz. 8–18 (pn–pt) i 9–17 (sb)







            Zamów bezpłatną konsultację

            lub zadzwoń 22 493 67 40

            Pracujemy w godz. 8–18 (pn–pt) i 9–17 (sb)