• 22 493 67 40
  • nalezysie@euco.pl
    unnamed-1unnamed-1unnamed-1unnamed-1
    • Nasze usługi
      • Odszkodowanie komunikacyjne po wypadku
      • Odszkodowanie za wypadek w pracy
      • Renty i odszkodowania
      • Odszkodowanie za szkodę rolniczą
      • Odszkodowanie za potknięcie / poślizgnięcie
      • Odszkodowanie za śmierć bliskiej osoby
      • Odszkodowanie za błąd lekarski
      • Świadczenie pielęgnacyjne
    • O nas
    • Poradnik Należy Się
    • Chcę pomóc
    • FAQ
    • Kontakt
    • Strona główna
    • Wyższe renty i zadośćuczynienie
    • Renty po wypadku – jakie świadczenia przysługują poszkodowanemu?
    Renta wyrównawcza z umowy OC dla pracującej żony po śmierci męża
    08/03/2022
    Czy można połączyć emeryturę z rentą i otrzymywać dwa świadczenia jednocześnie?
    08/03/2022

    Renty po wypadku – jakie świadczenia przysługują poszkodowanemu?

    08/03/2022
    Kategorie
    • Wyższe renty i zadośćuczynienie
    Tagi
    • zadośćuczynienie i renta
    Renta po wypadku

    Poszkodowany po wypadku może liczyć nie tylko na odszkodowanie z OC, ale także na inne świadczenia. Wiele osób zapomina lub nie wie, że często przysługuje im także renta z OC sprawcy zdarzenia. Sprawdź, jakie rodzaje renty należą się poszkodowanemu i jakie są warunki ich otrzymania.

    Z tego artykułu dowiesz się:

    1. W jakim celu wypłacane jest odszkodowanie z OC sprawcy?
    2. Jakie renty po wypadku może uzyskać osoba poszkodowana?
    3. Na czym polega renta na zwiększone potrzeby?
    4. Komu przysługuje renta z tytułu zmniejszenia widoków powodzenia na przyszłość?
    5. Czym jest renta powypadkowa?
    6. Kiedy wypłacana jest renta wyrównawcza?
    7. Czy warto kapitalizować rentę powypadkową?

    Odszkodowanie po wypadku – najczęściej wypłacany typ świadczenia

    Po wypadku poszkodowany najczęściej występuje z roszczeniem o wypłatę odszkodowania za zniszczenia materialne i doznane obrażenia ciała. Jest to jednorazowe świadczenie pieniężne przyznawane poszkodowanym i pasażerom, którzy nie byli wyłącznymi sprawcami nieszczęśliwego zdarzenia. Oznacza to, że nawet jeżeli w jakimś stopniu przyczynisz się do wypadku, np. kierując pojazdem pod wpływem alkoholu, nadal możesz walczyć o swoje pieniądze. Prawo do roszczeń odszkodowawczych tracisz dopiero wtedy, gdy jesteś całkowicie odpowiedzialny za zdarzenie.

    Ubezpieczyciel wypłaca odszkodowanie z OC sprawcy, aby poszkodowany mógł naprawić pojazd uszkodzony podczas wypadku oraz zapłacić za leczenie i rehabilitacje. Kwota należności jest łatwa do wyliczenia, a do kalkulacji wykorzystuje się ceny rynkowe części wymiennych i usług mechanicznych oraz rachunki za zakupione sprzęty medyczne, leki, koszty dojazdu do szpitali czy przychodni. Warto wiedzieć, że środkami z odszkodowania powypadkowego zapłacisz za leczenie w placówkach refundowanych oraz w prywatnych zakładach opieki zdrowotnej i gabinetach rehabilitacyjnych.

    Renty po wypadku – dodatkowe źródło dofinansowania dla poszkodowanych

    Mimo że odszkodowanie jest najbardziej popularnym typem świadczenia, nie jest jedynym. Wielu poszkodowanych ma też prawo ubiegać się o stosowne renty z OC sprawcy wypadku. Możliwość uzyskania konkretnego wsparcia zależy od okoliczności zdarzenia. 

    Wysokość renty ustalana jest indywidualnie i zależy od kilku czynników. Najważniejsze z nich to m.in. koszty związane z dojazdem do placówek medycznych, zakupem leków, sprawowaną opieką i prowadzoną rehabilitacją. Na wysokość wpływają także m.in. posiadane wykształcenie i plany zawodowe poszkodowanego.

    Ubezpieczyciele niechętnie wypłacają świadczenia rentowe i nie udzielają pomocy przy uzupełnianiu ani kompletowaniu dokumentacji umożliwiającej wyegzekwowanie należności. Najłatwiejszym sposobem na skrócenie czasu oczekiwania na środki z polisy OC sprawcy, ograniczenie spotkań negocjacyjnych z zakładem ubezpieczeń i wikłaniem się w formalności jest nawiązanie współpracy z pełnomocnikami NależySię. Wiedza i doświadczenie naszych doradców oraz znajomość technik wykorzystywanych przez ubezpieczyciela sprawią, że przejście przez proces egzekwowania roszczenia będzie sprawniejszy, a szanse na odrzucenie wniosku bez zaistnienia faktycznej przyczyny niemożliwe. 

    Renta na zwiększone potrzeby

    Jeśli wskutek doznanych w wypadku obrażeń ciała zwiększyły się Twoje potrzeby życiowe – musisz odbywać kosztowną rehabilitację, kupować leki lub wynajmować osobę, która będzie się Tobą opiekować, masz prawo ubiegać się o rentę na zwiększone potrzeby. 

    W przypadku tego świadczenia kluczowe jest, że na możliwość uzyskania renty wpływa już sam fakt zaistnienia większych potrzeb. Oznacza to, że poszkodowany nie musi w żaden szczególny sposób wskazywać ani potwierdzać swoich potrzeb – wystarczy, że one zaistnieją. 

    Ubezpieczyciele podkreślają, że warunkiem przyznania renty z tytułu zwiększonych potrzeb jest wykazanie, że poszkodowany ponosi wydatki cyklicznie. Nasi specjaliści znajdą jednak sposoby, aby uzyskać refundację także w przypadku kosztów jednorazowych, np. zakupu protezy. 

    Renta z tytułu zmniejszenia widoków powodzenia na przyszłość

    Renta z tytułu zmniejszenia widoków powodzenia na przyszłość to środki, które mają zrekompensować poszkodowanemu skutki wypadku komunikacyjnego, pogarszające perspektywy na przyszłość. Ten typ świadczenia często otrzymują nastolatkowie, którzy przez kalectwo po wypadku muszą przerwać dalszą naukę.

    Przykład – wyobraź sobie Marcina, który jest aktywnym fizycznie 19 latkiem i obiecującym siatkarzem. W wyniku nieszczęśliwego wypadku chłopak doznał trwałego urazu prawej ręki. Mimo przebytych operacji i długiej rehabilitacji, nastolatek nie ma szans na powrót do dawnego życia i profesjonalne uprawianie sportu. Marcin stracił możliwość zrobienia kariery sportowca i w związku z tym ma prawo ubiegać się o rentę.

    Renta z tytułu całkowitej lub częściowej utraty możliwości pracy zarobkowej (tzw. renta powypadkowa) 

    Renta powypadkowa przysługuje wtedy, gdy wskutek nieszczęśliwego zdarzenia poszkodowany doznał obrażeń ciała, które uniemożliwiają mu pracę zawodową, ma większe potrzeby życiowe lub zmalały jego możliwości finansowe. 

    Świadczenie jest przyznawane osobom niezdolnym do kontynuowania lub podjęcia aktywności zawodowej. Zależnie od stopnia obrażeń i okoliczności poszkodowany otrzyma:

    • rentę z tytułu częściowej niezdolności do pracy w sytuacji – jeśli nie może kontynuować pracy w swoim zawodzie i będzie musiał zdobyć nowe kwalifikacje, aby podjąć pracę na innym stanowisku;
    • rentę z tytułu całkowitej niezdolności do pracy – jeżeli wypadek uniemożliwił podjęcie pracy w jakimkolwiek zawodzie.

    Wniosek o rentę za utracony dochód jest zasadny, gdy poszkodowany udowodni, że zostały spełnione dwie przesłanki – częściowa lub całkowita utrata zdolności do pracy oraz doszło do zmniejszenia dochodów. Wówczas zakład ubezpieczeniowy sprawcy zdarzenia jest zobowiązany do wypłaty roszczenia w kwocie odpowiadającej części utraconego dochodu, jaka jest następstwem obrażeń powypadkowych.

    Renta wyrównawcza po wypadku

    Renta wyrównawcza znana jest też jako renta uzupełniająca. Jest świadczeniem wypłacanym przez ubezpieczyciela sprawcy wypadku i ma naprawić szkodę, jaka powstała w wyniku nieszczęśliwego zdarzenia. Roszczenie otrzymują osoby, które wykażą, że zaszedł związek przyczynowy pomiędzy wypadkiem a np. utratą ich zdolności do pracy zarobkowej. 

    Renta wyrównawcza przyznawana jest na okres niezdolności do pracy osoby poszkodowanej. W przypadku stałej niezdolności do pracy poszkodowany może uzyskać prawo do renty wyrównawczej do końca życia. Jeżeli niezdolność do pracy jest czasowa, to renta wyrównawcza powinna być zasądzona od dnia wypadku do dnia powrotu do pracy.

    Wymiar renty z tytułu utraconego dochodu może podlegać zmianom. Kwota świadczenia będzie może się zmniejszać się lub zwiększać, zależnie od sytuacji i perspektyw osoby poszkodowanej. 

    Kapitalizacja renty powypadkowej – na czym polega i czy warto?

    Poszkodowany, który doznał obrażeń wskutek wypadku drogowego, błędu medycznego lub wypadku w pracy, ma możliwość dokonać kapitalizacji uzyskiwanej renty. Jest to proces polegający na zsumowaniu całej kwoty wypłacanych miesięcznie świadczeń i wypłaty jej jednorazowo. Kapitalizacja może obejmować cały okres, w którym poszkodowany ma prawo do renty, lub tylko jego część. 

    To wygodne rozwiązanie, które daje poczucie stabilizacji. Poszkodowany, zamiast pasywnie czekać na comiesięczną rentę, ma szansę wzbudzić w sobie nadzieję, że przyszłość może być bardziej optymistyczna, niż początkowo zakładał. Jednorazowe wysokie odszkodowanie jest bowiem szansą, by otworzyć się na nowe możliwości i zapewnić sobie realizację potrzeb bytowych. 

    Miałeś wypadek i zostałeś niesprawiedliwie potraktowany? Czujesz, że Twoje odszkodowanie było za niskie lub nie otrzymałeś stosownej renty? Nie czekaj, skontaktuj się z nami i daj sobie pomóc. Bezpłatnie sprawdzimy, czy Tobie również, tak jak wielu innym naszym klientom, należy się znacznie wyższe świadczenie, niż to pierwotnie zasądzone. 

    Zobacz też:

    Renta po wypadku. Jakie świadczenie przysługuje za ubezpieczenie rentowe?

    Renty po wypadku – czym się różnią i kiedy mogą być przyznane?

    Renta alimentacyjna po śmierci bliskiej osoby

    Nie wiesz czy należy się Tobie odszkodowanie? Sprawdź jak możemy ci pomóc.

    Renta po wypadku

    Umów się na rozmowę





      Share
      1

      Powiązane wpisy

      18/03/2022

      Jak ustalana jest renta powypadkowa i kto może się o nią ubiegać?


      Czytaj dalej

      Renta chorobowa, świadczenie lekarskie

      18/03/2022

      Co to jest renta chorobowa i kiedy jest wypłacana?


      Czytaj dalej
      08/03/2022

      Czy można połączyć emeryturę z rentą i otrzymywać dwa świadczenia jednocześnie?


      Czytaj dalej
      07/02/2022

      Kapitalizacja renty powypadkowej – sposób na szybką poprawę sytuacji finansowej poszkodowanego


      Czytaj dalej
      05/08/2021

      Renta po wypadku. Jakie świadczenie przysługuje za ubezpieczenie rentowe?


      Czytaj dalej
      24/05/2021

      Nowa kwota świadczeń pielęgnacyjnych. Sprawdź, jakie są warunki wypłaty


      Czytaj dalej

      O nas

      Newera Sp. z o.o. jest niezależną spółką, świadczącą usługi na rzecz wielu kancelarii prawnych, które pomagają w uzyskaniu odszkodowania lub świadczenia pielęgnacyjnego i renty powypadkowej.


      Poznaj inne nasze serwisy:


      www.swiadczeniapielegnacyjne.pl
      Poznaj naszą społeczność na Narencie.pl

      Kontakt

      Newera Sp. z o.o.

      ul. Sienna 72/6
      00-833 Warszawa
      tel. 22 493 67 40
      e-mail: pomoc@nalezysie.pl

      Zobacz więcej

      • Nasze usługi
      • O nas
      • FAQ
      • Poradnik poszkodowanego
      • Chcę pomóc
      • Kontakt
      • Program partnerski
      © NależySię, Grupa EuCO 2004 – 2021 22 493 67 42
          Zadzwoń
          Napisz
          Używamy plików cookie na naszej stronie internetowej, aby zapewnić Ci najbardziej odpowiednie wrażenia dzięki zapamiętywaniu Twoich preferencji i powtarzaniu wizyt. Klikając „Akceptuję”, wyrażasz zgodę na użycie WSZYSTKICH plików cookie.
          UstawieniaAkceptuję
          Manage consent

          O cookies

          Ta strona korzysta z plików cookie, aby poprawić Twoje wrażenia podczas przeglądania witryny. Z tych plików cookie, które są sklasyfikowane jako niezbędne, są przechowywane w przeglądarce, ponieważ są niezbędne do działania podstawowych funkcji strony internetowej. Używamy również plików cookie stron trzecich, które pomagają nam analizować i zrozumieć, w jaki sposób korzystasz z tej witryny. Te pliki cookie będą przechowywane w Twojej przeglądarce tylko za Twoją zgodą. Możesz również zrezygnować z tych plików cookie. Jednak rezygnacja z niektórych z tych plików cookie może mieć wpływ na wygodę przeglądania.
          Necessary
          Zawsze Dozwolone
          Necessary cookies are absolutely essential for the website to function properly. These cookies ensure basic functionalities and security features of the website, anonymously.
          CookieDurationDescription
          cookielawinfo-checbox-analytics11 monthsThis cookie is set by GDPR Cookie Consent plugin. The cookie is used to store the user consent for the cookies in the category "Analytics".
          cookielawinfo-checbox-functional11 monthsThe cookie is set by GDPR cookie consent to record the user consent for the cookies in the category "Functional".
          cookielawinfo-checbox-others11 monthsThis cookie is set by GDPR Cookie Consent plugin. The cookie is used to store the user consent for the cookies in the category "Other.
          cookielawinfo-checkbox-necessary11 monthsThis cookie is set by GDPR Cookie Consent plugin. The cookies is used to store the user consent for the cookies in the category "Necessary".
          cookielawinfo-checkbox-performance11 monthsThis cookie is set by GDPR Cookie Consent plugin. The cookie is used to store the user consent for the cookies in the category "Performance".
          viewed_cookie_policy11 monthsThe cookie is set by the GDPR Cookie Consent plugin and is used to store whether or not user has consented to the use of cookies. It does not store any personal data.
          Functional
          Functional cookies help to perform certain functionalities like sharing the content of the website on social media platforms, collect feedbacks, and other third-party features.
          Performance
          Performance cookies are used to understand and analyze the key performance indexes of the website which helps in delivering a better user experience for the visitors.
          Analytics
          Analytical cookies are used to understand how visitors interact with the website. These cookies help provide information on metrics the number of visitors, bounce rate, traffic source, etc.
          Advertisement
          Advertisement cookies are used to provide visitors with relevant ads and marketing campaigns. These cookies track visitors across websites and collect information to provide customized ads.
          Others
          Other uncategorized cookies are those that are being analyzed and have not been classified into a category as yet.
          SAVE & ACCEPT


          Zamów bezpłatną konsultację

          lub zadzwoń 22 493 67 40

          Pracujemy w godz. 8–18 (pn–pt) i 9–17 (sb)







            Zamów bezpłatną konsultację

            lub zadzwoń 22 493 67 40

            Pracujemy w godz. 8–18 (pn–pt) i 9–17 (sb)