• 22 493 67 40
  • nalezysie@euco.pl
    unnamed-1unnamed-1unnamed-1unnamed-1
    • Nasze usługi
      • Odszkodowanie komunikacyjne po wypadku
      • Odszkodowanie za wypadek w pracy
      • Renty i odszkodowania
      • Odszkodowanie za szkodę rolniczą
      • Odszkodowanie za potknięcie / poślizgnięcie
      • Odszkodowanie za śmierć bliskiej osoby
      • Odszkodowanie za błąd lekarski
      • Świadczenie pielęgnacyjne
    • O nas
    • Poradnik Należy Się
    • Chcę pomóc
    • FAQ
    • Kontakt
    • Strona główna
    • Wyższe renty i zadośćuczynienie
    • Jak zyskać dodatkowe środki na życie i uniknąć inflacji? Poznaj możliwości, jakie daje podwyższenie i kapitalizacja renty powypadkowej
    Jak ustalana jest renta powypadkowa i kto może się o nią ubiegać?
    18/03/2022

    Jak zyskać dodatkowe środki na życie i uniknąć inflacji? Poznaj możliwości, jakie daje podwyższenie i kapitalizacja renty powypadkowej

    25/05/2023
    Kategorie
    • Wyższe renty i zadośćuczynienie
    Tagi
    • odszkodowanie po wypadku
    • zadośćuczynienie i renta
    Renta powypadkowa

    Szybko rosnące koszty życia i szalejąca inflacja sprawiają, że pieniądz ma coraz mniejszą wartość. Sposobem na to, by ochronić otrzymywane świadczenia przed utratą wartości i uzyskać stabilizację finansową, jest podwyższenie i skapitalizowanej renty powypadkowej. Jak ubiegać się o dodatkowe środki do domowego budżetu? Kto może w tym pomóc? Jak długo to trwa? O tym właśnie piszemy w naszym poradniku.

    Z tego artykułu dowiesz się:

    1. Na czym polega podwyższenie renty powypadkowej?
    2. Jak wykorzystać argument spadku siły nabywczej, aby uzyskać wyższą rentę?
    3. W jaki sposób kapitalizacja chroni rentę przed inflacją?
    4. Jakie są dwa sposoby kapitalizacji renty?
    5. Jak skutecznie ubiegać się o podwyższenie i skapitalizowanie renty?

    Na czym polega podwyższenie renty powypadkowej?

    Podwyższenie renty to zwiększenie wysokości regularnie wypłacanego świadczenia. Jest ono możliwe ze względu np. na pogorszenie się stanu zdrowia poszkodowanego, wzrost inflacji, ustalenie wyższej grupy inwalidzkiej czy zmianę przepisów prawnych. O podwyższenie renty mogą ubiegać się osoby, które doznały uszczerbku na zdrowiu w wyniku wypadku, choroby zawodowej lub innej przyczyny. 

    Spadek siły nabywczej pieniądza jako argument na zwiększenie kwoty renty powypadkowej

    W Polsce podwyższenie renty powypadkowej następuje ze względu na kilka okoliczności. Do najważniejszych należą:

    • wzrost renty z tytułu niezdolności do pracy – renta powypadkowa jest wypłacana na wypadek utraty zdolności do pracy. Jeśli stan zdrowia poszkodowanego ulegnie pogorszeniu, a tym samym jego zdolność do pracy spadnie, to renta powypadkowa może zostać podwyższona,
    • ustalenie wyższej grupy inwalidzkiej – jeżeli po zakończeniu leczenia stan zdrowia poszkodowanego ulegnie zmianie i odpowiednie organy państwowe stwierdzą, że należy zakwalifikować go do wyższej grupy inwalidzkiej, poszkodowany ma prawo do wyższego świadczenia,
    • zmiana przepisów prawnych – podwyższenie renty powypadkowej może wynikać z uchwalenia nowych przepisów prawnych przewidujących zwiększenie świadczeń dla osób poszkodowanych w wypadkach.

    Argumentem uzasadniającym chęć podniesienia wysokości renty jest także wzrost inflacji. Przez spadek siły nabywczej pieniądza renta, która została przyznana poszkodowanemu np. 5 lat temu, przy obecnych cenach i warunkach nie zaspokaja potrzeb życiowych, do jakich była przeznaczona. Aktualna sytuacja na rynku sprawia, że nawet świadczenia przyznawane stosunkowo niedawno – rok czy dwa lata temu, straciły na swojej wartości i nie są w stanie zapewnić poszkodowanym stabilnej sytuacji finansowej. W praktyce oznacza to, że każdym miesiącu w budżecie domowym osoby poszkodowanej generowane są straty, a sposobem na ich uzupełnienie jest podwyższenie przyznanej kwot bazowej. 

    Skapitalizowanie renty powypadkowej – sposób na ochronę renty przed szalejącą inflacją

    Aby wysoka inflacja nie przyczyniła się do utraty dużej części świadczenia, warto rozważyć możliwość skapitalizowania renty. 

    Kapitalizacja renty to proces przeliczenia przyszłych wypłat renty na jedną kwotę. Innymi słowy, jest to przekształcenie regularnych wypłat w sumę pieniędzy wypłacanych jednym przelewem. 

    Przykład: Poszkodowany w wypadku drogowym pan Michał został uprawniony do pobierania renty dożywotnio. Jednak decyduje się on na skapitalizowanie swojego świadczenia, czyli zamianę comiesięcznych wypłat, na jedną, wyższą sumę pieniędzy, którą może wykorzystać na dowolny cel, np. inwestycje, zakup nieruchomości, otwarcie własnej działalności gospodarczej czy spłatę kredytu hipotecznego.

    Dzięki jednorazowej wypłacie całej sumy świadczenia rentowego środki finansowe są chronione przed kolejnymi wzrostami cen i wyższymi stawkami inflacji.

    Kapitalizacja renty jest też zasadnym rozwiązaniem w sytuacji pogarszającego się stanu zdrowia u poszkodowanego stwarzającego ryzyko przedwczesnej śmierci. W takim wypadku wypłata całego świadczenia z góry jest sposobem na finansowe zabezpieczenie najbliższych i natychmiastowe podniesienie jakości życia. 

    Dwa sposoby kapitalizacji renty

    Renta może być skapitalizowana na dwa sposoby:

    1. Z „ważnego powodu” – wszystkie świadczenia wypłacane są w jednej kwocie ze względu na przedstawienie i uzasadnienie zasadniczej przyczyny potwierdzającej konieczność zsumowania świadczenia i jego wypłaty w formie jednorazowej.
    2. W efekcie ugody z ubezpieczycielem. W tym procesie poszkodowany zawiera umowę z zakładem ubezpieczeniowym – mimo porozumienia podanie powodu i uzasadnienia słuszności kapitalizacji renty nadal jest obowiązkowe.

    Podwyższenie i skapitalizowanie renty powypadkowej – jak zrobić to skutecznie?

    Ani podwyższenie, ani kapitalizacja renty nie są automatyczne i dokonuje się ich na wniosek osoby otrzymującej wsparcie finansowe. Przykładowe kryteria, które mogą wpłynąć na decyzję o przeliczeniu kwoty świadczenia, to:

    • długość okresu pobierania renty, 
    • wysokość dotychczasowego świadczenia,
    • zmiany w sytuacji finansowej lub zdrowotnej.

    Proces ubiegania się o podwyższenie i kapitalizację renty z reguły jest czasochłonny i wymaga wiedzy prawniczej. Konieczne jest sformułowanie argumentów potwierdzających zasadność przekalkulowania świadczenia, a w przypadku osób nieletnich także uzyskanie zgody sądu rodzinnego. Wniosek należy wypełnić bardzo skrupulatnie, dołączając do niego dokumenty potwierdzające zmiany w sytuacji finansowej lub zdrowotnej będące podstawą podwyższenia renty.

    Procedura prawno-administracyjna stosowana przez firmy ubezpieczeniowe nie działa w interesie klienta. Prowadzi to do podejmowania działań uniemożliwiających zwiększenie wypłacanej kwoty i odrzucanie wniosków o kapitalizację.

    Aby zwiększyć swoje szanse i skrócić czas negocjacji z ubezpieczycielem, warto podejść do sprawy z doświadczonym pełnomocnikiem. Eksperci NależySię wiedzą, jak prawidłowo wyliczyć kwotę jednorazowej renty powypadkowej, a ich praktyka niejednokrotnie dowiodła, że duży wpływ na ustalenie kwoty skapitalizowanego świadczenia ma inflacja i inne czynniki ekonomiczne. Obliczanie wysokości skapitalizowanej renty to nie tylko kryteria matematyczne, ale także indywidualne okoliczności, które mają duży wpływ na ostateczną kwotę jednorazowego odszkodowania. 

    Korzystając z pomocy wnikliwego i zaangażowanego pełnomocnika, zyskujesz spokojny przebieg całego procesu i realne szanse na wysokie odszkodowanie. Już wstępna analiza może wykazać, że jeżeli renta była przyznana przed wieloma laty, środki powinny przede wszystkim zostać zwaloryzowane, a następnie skapitalizowane.

    Co warto wiedzieć?

    1. Podwyższenie renty to zwiększenie wysokości regularnie wypłacanego świadczenia. Jednym z argumentów uzasadniających chęć podniesienia wysokości renty jest wzrost inflacji i szybki wzrost cen na rynku.
    2. Aby uchronić świadczenie rentowe przed wysoką inflacją, warto rozważyć możliwość skapitalizowania renty. 
    3. Kapitalizacja polega na zsumowaniu wszystkich rent i wypłaty ich z góry, w jednej kwocie. Oznacza to, że poszkodowany zamiast np. kilkuset złotych otrzymywanych co miesiąc, otrzymuje jedno świadczenie w dużo wyższej kwocie obejmujące miesiące, a nawet lata wypłacania renty. 
    4. Wysokość jednorazowego odszkodowania z tytułu kapitalizacji renty zależy od wielu czynników, m.in. od wieku poszkodowanego i jego stanu zdrowia.
    5. Proces ubiegania się o podwyższenie i kapitalizację renty jest czasochłonny i wymaga wiedzy prawniczej. Aby zakończyć go z sukcesem, warto skorzystać ze wsparcia doświadczonego pełnomocnika. 

    Daj sobie pomóc! Wyższa renta należy się Tobie częściej, niż myślisz, nawet po wielu latach od jej przyznania. Zrób pierwszy krok i skontaktuj się z nami. Sprawdzimy, jak możemy Ci pomóc i razem poprawimy jakość Twojego życia. 

    Zobacz też:

    Jaką rentę może uzyskać osoba po wypadku?

    Kapitalizacja renty powypadkowej – dlaczego warto?

    Nie wiesz czy należy się Tobie wyższa renta? Sprawdź jak możemy ci pomóc.

    Renta powypadkowa

    Umów się na rozmowę





      Share
      0

      Powiązane wpisy

      21/05/2023

      Komu przysługuje odszkodowanie za pojazd w leasingu?


      Czytaj dalej
      17/04/2023

      Odmowa wypłaty odszkodowania. Co robić, gdy ubezpieczyciel nie chce zapłacić za szkodę?


      Czytaj dalej
      Kobieta pracuje zdalnie - nalezysie.pl
      07/07/2022

      Jak napisać wiarygodny i przekonujący opis zdarzenia do odszkodowania?


      Czytaj dalej
      18/03/2022

      Jak ustalana jest renta powypadkowa i kto może się o nią ubiegać?


      Czytaj dalej
      30/09/2021

      Co zrobić zaraz po wypadku, jak się zabezpieczyć i jak wpłynąć na wyższe odszkodowanie. Poradnik ABC po wypadku.


      Czytaj dalej
      10/09/2021

      Wypadek drogowy a odwołane wakacje – czy poszkodowany ma prawo do odszkodowania?


      Czytaj dalej

      O nas

      Newera Sp. z o.o. jest niezależną spółką, świadczącą usługi na rzecz wielu kancelarii prawnych, które pomagają w uzyskaniu odszkodowania lub świadczenia pielęgnacyjnego i renty powypadkowej.


      Poznaj inne nasze serwisy:


      www.swiadczeniapielegnacyjne.pl
      Poznaj naszą społeczność na Narencie.pl

      Kontakt

      Newera Sp. z o.o.

      ul. Sienna 72/6
      00-833 Warszawa
      tel. 22 493 67 40
      e-mail: pomoc@nalezysie.pl

      Zobacz więcej

      • Nasze usługi
      • O nas
      • FAQ
      • Poradnik poszkodowanego
      • Chcę pomóc
      • Kontakt
      • Program partnerski
      © NależySię, Newera Sp. z o.o. 2004 – 2021 22 493 67 42
          Zadzwoń
          Napisz
          Używamy plików cookie na naszej stronie internetowej, aby zapewnić Ci najbardziej odpowiednie wrażenia dzięki zapamiętywaniu Twoich preferencji i powtarzaniu wizyt. Klikając „Akceptuję”, wyrażasz zgodę na użycie WSZYSTKICH plików cookie.
          UstawieniaAkceptuję
          Manage consent

          O cookies

          Ta strona korzysta z plików cookie, aby poprawić Twoje wrażenia podczas przeglądania witryny. Z tych plików cookie, które są sklasyfikowane jako niezbędne, są przechowywane w przeglądarce, ponieważ są niezbędne do działania podstawowych funkcji strony internetowej. Używamy również plików cookie stron trzecich, które pomagają nam analizować i zrozumieć, w jaki sposób korzystasz z tej witryny. Te pliki cookie będą przechowywane w Twojej przeglądarce tylko za Twoją zgodą. Możesz również zrezygnować z tych plików cookie. Jednak rezygnacja z niektórych z tych plików cookie może mieć wpływ na wygodę przeglądania.
          Necessary
          Zawsze Dozwolone
          Necessary cookies are absolutely essential for the website to function properly. These cookies ensure basic functionalities and security features of the website, anonymously.
          CookieDurationDescription
          cookielawinfo-checbox-analytics11 monthsThis cookie is set by GDPR Cookie Consent plugin. The cookie is used to store the user consent for the cookies in the category "Analytics".
          cookielawinfo-checbox-functional11 monthsThe cookie is set by GDPR cookie consent to record the user consent for the cookies in the category "Functional".
          cookielawinfo-checbox-others11 monthsThis cookie is set by GDPR Cookie Consent plugin. The cookie is used to store the user consent for the cookies in the category "Other.
          cookielawinfo-checkbox-necessary11 monthsThis cookie is set by GDPR Cookie Consent plugin. The cookies is used to store the user consent for the cookies in the category "Necessary".
          cookielawinfo-checkbox-performance11 monthsThis cookie is set by GDPR Cookie Consent plugin. The cookie is used to store the user consent for the cookies in the category "Performance".
          viewed_cookie_policy11 monthsThe cookie is set by the GDPR Cookie Consent plugin and is used to store whether or not user has consented to the use of cookies. It does not store any personal data.
          Functional
          Functional cookies help to perform certain functionalities like sharing the content of the website on social media platforms, collect feedbacks, and other third-party features.
          Performance
          Performance cookies are used to understand and analyze the key performance indexes of the website which helps in delivering a better user experience for the visitors.
          Analytics
          Analytical cookies are used to understand how visitors interact with the website. These cookies help provide information on metrics the number of visitors, bounce rate, traffic source, etc.
          Advertisement
          Advertisement cookies are used to provide visitors with relevant ads and marketing campaigns. These cookies track visitors across websites and collect information to provide customized ads.
          Others
          Other uncategorized cookies are those that are being analyzed and have not been classified into a category as yet.
          SAVE & ACCEPT


          Zamów bezpłatną konsultację

          lub zadzwoń 22 493 67 40

          Pracujemy w godz. 8–18 (pn–pt) i 9–17 (sb)







            Zamów bezpłatną konsultację

            lub zadzwoń 22 493 67 40

            Pracujemy w godz. 8–18 (pn–pt) i 9–17 (sb)