Loading...

nasze-historie

Polisa na życie. Co obejmuje i kiedy ubezpieczyciel wypłaci pieniądze z polisy na życie?

Wyobraź sobie, że przez czyjąś nieuwagę stajesz się ofiarą wypadku. Zderzenie z drugim samochodem uszkodziło Twoje auto i spowodowało obrażenia na ciele. Masz złamaną rękę i w najbliższym czasie nie możesz pracować zawodowo. Czy wiesz, że przysługuje Ci nie tylko odszkodowanie, ale i zadośćuczynienie? Sprawdź, czym różnią się te dwie formy rekompensaty i co jest podstawą ich wyliczenia.

Jeżeli ubezpieczyciel odmówił Ci wypłaty pieniędzy lub wypłacił zbyt niskie świadczenie, odwołaj się od jego decyzji. W Polsce ponad 80% poszkodowanych ma zaniżone odszkodowania.

Co obejmuje polisa na życie?

Polisa na życie to wyraz troski o najbliższych. Decydując się na regularne opłacanie składki, przede wszystkim zapewniasz finansową ochronę swojej rodzinie na wypadek Twojej śmierci. Jakie jest główne założenie ubezpieczenia na życie? Takie, że w przypadku zgonu ubezpieczyciel ma wypłacić pieniądze osobom, które ubezpieczony do tego upoważnił. Wysokość należności zależy od sumy określonej w umowie.

Specyfiką polisy na życie jest to, że poza głównymi jej ustaleniami, możesz jeszcze wybrać warianty dodatkowe. Na przykład decydując się na opcję pomocy po wypadku lub w trakcie choroby. Dzięki niej, gdy nie będziesz mógł wrócić do pracy zawodowej i potrzebna Ci będzie stała opieka z powodu choroby lub po wypadku, otrzymasz pieniądze, które wyrównają utracone dochody. Z tych środków opłacisz też koszty wynajęcia pielęgniarki lub transportu medycznego i rehabilitacji. W praktyce oznacza to, że w tym trudnym czasie to ubezpieczyciel wypłaci Ci należne wynagrodzenie. O tym, jaka będzie wysokość tego świadczenia, zadecyduje suma określona w Ogólnym Warunkach ubezpieczenia dołączonych do umowy.

Ubezpieczenie na życie z możliwością inwestycji

Podpisując polisę na życie ochroną ubezpieczeniową, możesz objąć również swoich bliskich. Czas trwania umowy jest zmienny i zależy od Twoich ustaleń z zakładem ubezpieczeń. Składki w polisie są elastyczne, a ich częstotliwość dopasujesz do swoich możliwości finansowych. Podczas obowiązywania umowy masz także prawo dopisywania osób i regulowania zakresu ochrony.

Przystępując do ubezpieczenia na życie, masz do wyboru wariant z opcją inwestycji. Wybierasz wtedy, na jaki fundusz chcesz wpłacać część swojej składki. Dzięki temu rozwiązaniu część pieniędzy zarabia. Do wyboru masz fundusze bardziej i mniej agresywne. Pierwsze są akcyjne – wiąże się z nimi większe ryzyko straty, a jednocześnie dają możliwość lepszego zarobku. Drugie są oparte w większym stopniu na obligacjach. Są bezpieczniejsze, ale i mniej zarabiają. Sam decydujesz o tym, gdzie ulokować swoje pieniądze, na jaki zysk liczysz i jaki poziom ryzyka akceptujesz. Jest to typ polisy długoterminowej, który najlepiej sprawdzi się w wariancie kilkunastoletnim.

Wypłata ubezpieczenia po śmierci

Do wypłaty pieniędzy z polisy na życie konieczne jest złożenie wniosku. Po śmierci ubezpieczonego do TU powinna zgłosić się osoba uposażona, czyli uprzywilejowana do otrzymania pieniędzy i wpisana w umowie ubezpieczenia. To ważne, aby przy podpisywaniu polisy poinformować wszystkich uposażonych o fakcie zawarcia umowy. W innym wypadku pieniądze mogą przepaść, ponieważ ubezpieczyciel na własną rękę nie będzie kontaktował się z Twoimi bliskimi i zawiadamiał ich o możliwości otrzymania pieniędzy.

Należność z polisy na życie trafi do uposażonych dopiero po wpłynięciu wniosku o wypłatę. Szczegółowe informacje dotyczące sposobu odzyskiwania pieniędzy znajdziesz w OWU. We wniosku trzeba podać kwotę ubezpieczenia (jeśli była to polisa inwestycyjna, wartość do wypłaty może być znacznie większa niż ta określona w umowie). Do rozpoczęcia procesu wypłaty odszkodowania potrzebujesz:

  • wniosku o wypłatę;
  • aktu zgonu osoby ubezpieczonej;
  • karty zgonu lub dokumentów medycznych;
  • dokumentów potwierdzających Twoje dane.

Ubezpieczyciel wypłaca pieniądze zwykle w ciągu 30 dni od daty wpłynięcia wniosku. Jeśli wypłata za śmierć z PZU lub innego towarzystwa jest skomplikowana i niejasna, w ciągu pierwszego miesiąca otrzymasz bezsporną część pieniędzy. Resztę świadczenia dostaniesz, gdy sprawa się wyjaśni. Z chwilą wypłaty pieniędzy, polisa upada.

Wypłata środków z polisy w AVIVA lub innym zakładzie ubezpieczeń się przedłuża? Nie wiesz, jak złożyć wniosek o wypłatę pieniędzy z polisy na życie? Skontaktuj się z nami. Eksperci z nalezysie.pl i euco.pl od lat pomagają osobom takim jak Ty. Bezpłatnie przeanalizują Twoją sprawę i podpowiedzą, jak odzyskać pieniądze.

Masz więcej pytań? Sprawdź jak możemy ci pomóc.
Umów się na bezpłatną konsultację

Dowiedz się więcej w naszym poradniku