• 22 493 67 40
  • nalezysie@euco.pl
    unnamed-1unnamed-1unnamed-1unnamed-1
    • Nasze usługi
      • Odszkodowanie komunikacyjne po wypadku
      • Odszkodowanie za wypadek w pracy
      • Renty i odszkodowania
      • Odszkodowanie za szkodę rolniczą
      • Odszkodowanie za potknięcie / poślizgnięcie
      • Odszkodowanie za śmierć bliskiej osoby
      • Odszkodowanie za błąd lekarski
      • Świadczenie pielęgnacyjne
    • O nas
    • Poradnik Należy Się
    • Chcę pomóc
    • FAQ
    • Kontakt
    • Strona główna
    • Poradnik
    • Dzień babci i dziadka. Jakie prezenty dla dziadków sprawią radość i zapewnią bezpieczeństwo naszym seniorom?
    Dziury w jezdniach. Co zrobić, by otrzymać odszkodowanie za uszkodzony amortyzator?
    14/01/2021
    Pęknięta szyba w aucie. Czy można jeździć z rozbitą szybą w samochodzie?
    14/01/2021

    Dzień babci i dziadka. Jakie prezenty dla dziadków sprawią radość i zapewnią bezpieczeństwo naszym seniorom?

    14/01/2021
    Kategorie
    • Poradnik
    Tagi
    • poradnik
    pair-2914879_640
    Dzień babci i dziadka zbliża się wielkimi krokami. 21 i 22 stycznia ukochani seniorzy będą mieć swoje święto, a Ty ruszysz do nich z życzeniami i prezentem. Jak ich zaskoczyć i co podarować z tej okazji? Po doświadczeniach w roku 2020 szczególnie warto postawić na bezpieczeństwo. Zobacz, jakie gadżety zapewnią pomoc dla seniorów i sprawią, że na ich twarzach zagości uśmiech. 
    Opaska z nawigacją, wizjer z kamerą czy lampy czujnikiem ruchu to tylko część gadżetów, które ułatwią codzienność osobom starszym.

     

    GPS – ochrona i pomoc dla seniora przed zagubieniem

    Lokalizator to praktyczne i dyskretne urządzenie, dzięki któremu będziesz spokojny, gdy babcia lub dziadek wyjdą na spacer czy po warzywa na pobliski bazarek. Nadajnik pełni funkcje nawigacji. Przyda Ci się, gdy zechcesz sprawdzić, gdzie aktualnie znajduje się senior i czy jest bezpieczny. GPS to szczególnie użyteczny sprzęt dla osób, które chorują na demencję lub Alzheimera. Jeżeli Twój dziadek lub babcia zapomni, jak wrócić do domu, łatwo ich zlokalizujesz i bezpiecznie sprowadzisz na miejsce.

    Jak działa lokalizator dla seniora?

    Na pewno zdarzyło Ci się usłyszeć w radiu i telewizji ogłoszenia o zaginięciu starszych osób. Rodziny proszą w nich o pomoc dla seniorów, którzy stracili orientację po wyjściu z domu i zapomnieli drogi powrotnej. Właśnie wtedy pomocna jest opaska z lokalizatorem. To niewielkie urządzenie ma wbudowany nadajnik GPS, który połączysz z aplikacją w swoim smartfonie. 

    Wystarczy, że włączysz nadajnik na opasce babci i dziadka i zalogujesz się na wskazanej przez producenta platformie monitorującej, aby mieć stały wgląd w miejsce przebywania seniora. Śledzenie odbywa się w czasie rzeczywistym, czyli ruchy monitorujesz na bieżąco.

    Jak wybrać opaskę z GPS dla dziadków?

    Nawigacja dla seniora powinna być wygodna, dyskretna i lekka. Wybierz więc kompaktowe urządzenie o delikatnym designie. Będzie niemal niewyczuwalnie i nie będzie krępować ruchów. Sprawdź, czy dany model jest kompatybilny z Twoim telefonem i czy ma wbudowane zasilanie. To zmniejszy częstotliwość ładowania. Oznacza to, że po pełnym naładowaniu akumulatora, sprzęt będzie działać nawet przez 25 dni. Takie kryteria spełniają m.in. opaski z funkcją nasłuchu i lokalizatory z wbudowanym alarmem SOS.

    Czym jest alarm SOS? To przycisk szybkiego wzywania pomocy. Najczęściej umieszczony jest na środku opaski i ma intensywny czerwony lub pomarańczowy kolor. Po wciśnięciu go, urządzenie automatycznie połączy się z numerem zapisanym w pamięci GPS (zależnie od modelu: poprzez SMS, alert lub połączenie). Niektóre lokalizatory mają też opcję wyznaczania tzw. “bezpiecznych granic”. To funkcjonalność, która powiadomi Cię od razu po przekroczeniu wskazanego w nawigacji obszaru. 

    Wizjer z kamerą zmniejszy ryzyko napadu do dom seniorów

    Masz dziadków, którzy mieszkają sami w swoim domu? Są jeszcze sprawni i nie potrzebują pomocy przy codziennych czynnościach, choć Ty i tak obawiasz się o ich bezpieczeństwo? Nic dziwnego. Statystyki pokazują, że wiele starszych osób pada ofiarami przestępców. 

    Dla złodziei i oszustów wejście do mieszkania seniorów jest łatwym sposobem zdobycia pieniędzy i drobnych kosztowności. Zwykły wizjer często okazuje się nieskuteczny. Ma ograniczone pole widzenia, które uniemożliwia dziadkom podgląd, kto znajduje się po drugiej stronie drzwi. Rozwiązaniem jest cyfrowy wizjer, np. rejestrator z detekcją ruchu. To elektroniczne urządzenie, które pokazuje, kto chce wejść do środka. Dzięki wbudowanej kamerze nagranie z wizjera zostanie w pamięci sprzętu, a Ty będziesz mógł go odtworzyć w dowolnym momencie i sprawdzić, czy nikt nie zakłóca spokoju Twoich najbliższych. 

    Pomoc dla seniorów – lampy z czujnikiem ruchu ułatwią przemieszczanie się

    Z czasem Twoim dziadkom będzie ciężko poruszać się po własnym mieszkaniu. Trudności zaczną sprawiać najprostsze czynności, np. włączanie światła. Spróbuj ułatwić im odnalezienie się w tej sytuacji i zamontuj lampy z czujnikiem ruchu, które automatycznie będą włączały światło podczas wchodzenia do pomieszczenia. Od teraz przemieszczanie się z pokoju do pokoju i wstawanie do łazienki w nocy będzie łatwiejsze i z pewnością zmniejszy ryzyko upadku w ciemnościach.

    Gadżety, które ułatwią codzienne czynności

    Seniorzy mają często kłopoty z najprostszymi czynnościami ruchowymi. Pozornie banalne zadania okazują się przeszkodą nie do pokonania, szczególnie wtedy, gdy w domu nie ma nikogo, kto mógłby przyjść z pomocą. 

    Sięganie po przedmiot, który upadł na podłogę lub leży na górnej półce, ułatwi chwytak dla osób starszych. Są to szczypce o lekkiej konstrukcji. Ich wysięg może mieć nawet 65 cm. Szczypce mają w swoim zakończeniu magnez, za którego pomocą dziadkowie podniosą każdy przedmiot, nawet monetę czy zakrętkę ze słoika.

    W kategorii przedmiotów ułatwiających codzienność i zapewniających pomoc dla seniorów nie może zabraknąć też wyciskarki do tabletek. Od teraz próba wyciągnięcia pigułki ze sztywnego blistra zawsze zakończy się sukcesem. Urządzenie jest proste w obsłudze i nie wymaga wysiłku. A jeżeli Twoi dziadkowie mają trudności z połykaniem dużych leków, postaw na kompaktową gilotynkę do tabletek. To bezpieczny i użyteczny gadżet, który podniesie jakość zażywanych kilka razy dziennie lekarstw. 

    Pomoc dla seniorów – co jeszcze możesz zrobić, by czuli się bezpieczniej?

    Dziadkowie, którzy zmagają się ze skutkami demencji lub popularnej w ich grupie wiekowej choroby Alzheimera, wymagają szczególnej uwagi. Jeżeli masz taką osobę w swoim otoczeniu, wiesz, jakie trudności i wyzwania stają przed Tobą każdego dnia. Najważniejsze rzeczy, jakie zapewniasz swoim seniorom, to zrozumienie i obecność. Co jeszcze możesz zrobić, aby Twoja babcia lub dziadek poczuli się bezpieczniej?

    Postaw na spokój

    Bez względu na sytuację, postaraj się zachować spokojny ton głosu. W zwykłej rozmowie, przekazywaniu poleceń lub tłumaczeniu niebezpieczeństwa, jakie groziło seniorowi, staraj się mówić łagodnie. Krzyki, pretensje i nerwowość sprawią, że dziadkowie mogą negatywnie zareagować. Poczują się zagubieni i jeszcze bardziej zamkną się w sobie. Osoby starsze wolniej odbierają sygnały z zewnątrz i często nie rozumieją znaczenia trudnych słów. Dlatego mów powoli, delikatnym tonem i jak najprostszymi słowami. 

    Zadbaj o regularny rytm dnia

    Seniorzy czują się bezpiecznie w regularnym planie dnia, ponieważ czynności, które się powtarzają, utrwalają się w ich głowach i dają poczucie komfortu. Coś, co dla Ciebie oznacza monotonię, Twoim dziadkom daje stabilizację i zachęca ich do wykonywania codziennych obowiązków. Systematyczność może dotyczyć prostych spraw, np. serwowania posiłków o tych samych godzinach, wychodzenia na spacer o tej samej porze dnia czy wspólnego oglądania ulubionych programów telewizyjnych wczesnym wieczorem.

    Zachęcaj do aktywności 

    Twoi dziadkowie dłużej zachowają sprawność, jeżeli będą zaangażowani w codzienne życie rodziny. Mimo mniejszej precyzji i dłuższego czasu wykonywania prostych czynności, zachęcaj ich do działania. Zapewniaj im obowiązki dostosowane do sił i możliwości, np. samodzielne ubieranie się, dbanie o kwiaty czy pomoc w gotowaniu. Większa aktywność w ciągu dnia zapobiega bezsennym nocom, a proste obowiązki z pewnością sprawią, że dni będą ciekawsze.

    Zatroszcz się o formalności

    Wielu seniorów ma trudności z zapanowaniem nad kwestiami formalnymi. Ułatwieniem będzie Twoje zaangażowanie. Zadbaj o interesy najstarszych członków swojej rodziny. Zaproponuj wsparcie podczas rozmów telefonicznych z operatorami i wizyt w bankach. Wyręcz dziadków w opłacaniu rachunków i robieniu zakupów. 

    Jeżeli ich comiesięczne świadczenia są tak niskie, że ledwo wystarcza na zakup leków, zastanów się, czy nie przysługuje im dodatkowa renta, np. na zwiększone potrzeby lub powypadkowa. Takie pieniądze można dostać nawet po 20 latach od wypadku. Więcej informacji na ten temat znajdziesz w naszym artykule Czy roszczenie sprzed 20 lat może być nadal aktualne?

    Dostosuj wnętrze do potrzeb seniora

    Osoby z Alzheimerem i demencją cierpią na zaniki pamięci i utrudnioną zdolność kojarzenia. W związku z chorobą tracą też sprawność fizyczną, stają się apatyczni i spada ich nastrój. Dlatego postaraj się zapewnić im własną przestrzeń. Może to być osobny pokój lub kącik wygospodarowany w większym pomieszczeniu. Takie miejsce da poczucie prywatności i będzie schronieniem na wypadek gorszego samopoczucia. Postaw tam ulubiony fotel, lampkę i kilka przedmiotów, które nadadzą tej przestrzeni indywidualności, np. ramki ze zdjęciami oraz książki i gazety, które dziadek lub babcia lubią czytać. 

    Choroba Alzheimera ma trzy stadia (wstępne, umiarkowane i zaawansowane). Każde z nich będzie angażować Cię w pomoc dla seniorów coraz większym stopniu. Rozwój tego schorzenia prowadzi do trudności w wykonywaniu podstawowych czynności i utraty kontaktu z rzeczywistością. 

    Reorganizację mieszkania przeprowadzaj etapami. Dostosuj ją do możliwości dziadków. Wraz z rozwojem choroby, ułatwieniem w orientacji będą karteczki z nazwami pomieszczeń i podstawowych przedmiotów. Przykładowo na lodówce zrób notatkę “lodówka – jedzenie”, przy telefonie połóż karteczkę z najważniejszymi numerami, a na zdjęciu rodziny umieść imiona wszystkich członków. Z czasem możesz założyć zabezpieczenia na kontakty oraz krany w kuchni i łazience. 

    Zobacz również:

    Odszkodowanie za skręcenie kostki lub kolana, czy i komu się należy?

    Czy roszczenie sprzed 20 lat może być nadal aktualne?

    Za darmo sprawdzimy, czy należy Ci się wyższa renta i zadośćuczynienie. Daj sobie pomóc.

    pair-2914879_640

    Umów się na rozmowę





      Share
      83

      Powiązane wpisy

      06/05/2022

      Gigantyczne kolejki do urzędów. Skąd się biorą i czy można je ominąć, żeby szybko załatwić swoje sprawy?


      Czytaj dalej
      18/03/2022

      Jak ustalana jest renta powypadkowa i kto może się o nią ubiegać?


      Czytaj dalej
      18/09/2021

      7 zasad bezpiecznego przebywania w szkole


      Czytaj dalej
      16/09/2021

      Ranking najlepszych ubezpieczeń dla dzieci i młodzieży szkolnej. Wskazujemy, na co zwrócić uwagę


      Czytaj dalej
      13/09/2021

      Samotny powrót ze szkoły, wyzwanie dla rodzica i dziecka. Jak możemy poprawić bezpieczeństwo?


      Czytaj dalej
      10/03/2021

      Kradzież auta z parkingu. Jakie masz prawa jako kierowca?


      Czytaj dalej

      O nas

      Jesteśmy częścią grupy EuCO, spółki notowanej na GPW w Warszawie, która od 16 lat pomaga poszkodowanym uzyskać wyższe odszkodowania.


      Poznaj inne nasze serwisy:


      www.euco.pl,

      www.swiadczeniapielegnacyjne.pl Poznaj naszą społeczność na Narencie.pl

      Kontakt

      NależySię Grupa EUCO S.A.

      ul. Kolbego 18
      59-220 Legnica
      tel. 22 493 67 40
      e-mail: nalezysie@euco.pl

      Zobacz więcej

      • Nasze usługi
      • O nas
      • FAQ
      • Poradnik poszkodowanego
      • Chcę pomóc
      • Kontakt
      • Program partnerski
      © NależySię, Grupa EuCO 2004 – 2021 22 493 67 42
          Zadzwoń
          Napisz
          Używamy plików cookie na naszej stronie internetowej, aby zapewnić Ci najbardziej odpowiednie wrażenia dzięki zapamiętywaniu Twoich preferencji i powtarzaniu wizyt. Klikając „Akceptuję”, wyrażasz zgodę na użycie WSZYSTKICH plików cookie.
          UstawieniaAkceptuję
          Manage consent

          O cookies

          Ta strona korzysta z plików cookie, aby poprawić Twoje wrażenia podczas przeglądania witryny. Z tych plików cookie, które są sklasyfikowane jako niezbędne, są przechowywane w przeglądarce, ponieważ są niezbędne do działania podstawowych funkcji strony internetowej. Używamy również plików cookie stron trzecich, które pomagają nam analizować i zrozumieć, w jaki sposób korzystasz z tej witryny. Te pliki cookie będą przechowywane w Twojej przeglądarce tylko za Twoją zgodą. Możesz również zrezygnować z tych plików cookie. Jednak rezygnacja z niektórych z tych plików cookie może mieć wpływ na wygodę przeglądania.
          Necessary
          Zawsze Dozwolone
          Necessary cookies are absolutely essential for the website to function properly. These cookies ensure basic functionalities and security features of the website, anonymously.
          CookieDurationDescription
          cookielawinfo-checbox-analytics11 monthsThis cookie is set by GDPR Cookie Consent plugin. The cookie is used to store the user consent for the cookies in the category "Analytics".
          cookielawinfo-checbox-functional11 monthsThe cookie is set by GDPR cookie consent to record the user consent for the cookies in the category "Functional".
          cookielawinfo-checbox-others11 monthsThis cookie is set by GDPR Cookie Consent plugin. The cookie is used to store the user consent for the cookies in the category "Other.
          cookielawinfo-checkbox-necessary11 monthsThis cookie is set by GDPR Cookie Consent plugin. The cookies is used to store the user consent for the cookies in the category "Necessary".
          cookielawinfo-checkbox-performance11 monthsThis cookie is set by GDPR Cookie Consent plugin. The cookie is used to store the user consent for the cookies in the category "Performance".
          viewed_cookie_policy11 monthsThe cookie is set by the GDPR Cookie Consent plugin and is used to store whether or not user has consented to the use of cookies. It does not store any personal data.
          Functional
          Functional cookies help to perform certain functionalities like sharing the content of the website on social media platforms, collect feedbacks, and other third-party features.
          Performance
          Performance cookies are used to understand and analyze the key performance indexes of the website which helps in delivering a better user experience for the visitors.
          Analytics
          Analytical cookies are used to understand how visitors interact with the website. These cookies help provide information on metrics the number of visitors, bounce rate, traffic source, etc.
          Advertisement
          Advertisement cookies are used to provide visitors with relevant ads and marketing campaigns. These cookies track visitors across websites and collect information to provide customized ads.
          Others
          Other uncategorized cookies are those that are being analyzed and have not been classified into a category as yet.
          SAVE & ACCEPT


          Zamów bezpłatną konsultację

          lub zadzwoń 22 493 67 40

          Pracujemy w godz. 8–18 (pn–pt) i 9–17 (sb)







            Zamów bezpłatną konsultację

            lub zadzwoń 22 493 67 40

            Pracujemy w godz. 8–18 (pn–pt) i 9–17 (sb)