Loading...

nasze-historie

Pęknięta szyba w aucie. Czy można jeździć z rozbitą szybą w samochodzie?

Za jazdę z pękniętą szybą grozi Ci mandat w wysokości 500 zł. Polskie prawo nakazuje jazdę sprawnym technicznie samochodem, dlatego policjant może też zatrzymać Twój dowód rejestracyjny. Pęknięta szyba w aucie to zmora każdego kierowcy. Odprysk powstaje niezależnie, np. po uderzeniu kamyka lub przez naprężenia karoserii. Zamiast siadać za kółko uszkodzonego pojazdu, zgłoś szkodę i otrzymaj odszkodowanie za pęknięcie. 

Ochrona szyb to dodatkowy wariant polisy. Wysokość odszkodowania za pęknięcie zależy od określonej w umowie sumy ubezpieczenia.

Rozbita szyba w aucie – co robić?

Co zrobić, jeżeli podczas jazdy spod kół jadącego przed Tobą samochodu wyskoczył kamień, który uderzył w szybę Twojego auta? Zjedź w najbliższe możliwe miejsce i oceń, jak poważne jest uszkodzenie. Nie musisz interweniować, jeżeli szyba jest cała. Komplikacje pojawiają się dopiero wtedy, gdy zauważysz uszkodzenia. 

Czołowa szyba w samochodach wykonana jest ze szkła laminowanego. Jest to tak zwane szkło klejone, które nie rozsypie się na małe kawałki. Pod wpływem uderzenia lub naprężeń mogą na nim powstać: pajączki, rysy, gwiazdki lub półksiężyce. 

Pęknięta szyba w aucie – czy można ją naprawić?

Pęknięcia najczęściej pojawiają się na szybie czołowej. Nawet niewielkie uszkodzenia wymagają naprawy lub wymiany całego elementu, ponieważ utrudnią Ci jazdę. Mała rysa będzie odbijać promienie słoneczne i przeszkadzać podczas prowadzenia auta. Rysy i pajączki z czasem zaczną się powiększać i osłabią wytrzymałość samochodu. Do naprawy kwalifikuje się tylko niewielka część uszkodzeń, np.:

  • odpryski, które nie znajdują się w polu widzenia kierowcy i niedawno powstały;
  • średnica uszkodzenia nie jest większa niż 5-20mm (zależy od techniki naprawy);
  • nie są dłuższe niż 5-20 cm (zależy od techniki naprawy i lokalizacji pęknięcia).

Nie naprawisz szyby, jeżeli pęknięcie jest bliżej niż 10 cm od krawędzi lub przypomina rysę kończącą sie pod uszczelką. Warsztaty zwykle odmawiają też naprawy w sytuacji, gdy pęknięcia wyglądają jak pajączek, a ich średnica przekracza 20 mm. W takim przypadku czeka Cię wymiana całej szyby na nową. 

Nie unikaj wizyty w warsztacie, nawet jeżeli uszkodzenie wygląda na niegroźne. Pęknięcie na przedniej szybie sprawi, że podczas kontroli drogowej dostaniesz mandat, a policjant zabierze Twój dowód rejestracyjny. Pojazd nie przejdzie też badania technicznego. 

Odszkodowanie za pękniętą szybę

Nie płać za naprawę lub wymianę szyby z własnej kieszeni. Jeżeli masz ubezpieczenie z pakietem ochrony szyb albo autocasco, dostaniesz odszkodowanie. Chcesz szybko i łatwo odzyskać swoje pieniądze od ubezpieczyciela? Skontaktuj się z nami. Specjaliści nalezysie.pl przeanalizują Twoją sprawę i przygotują komplet dokumentów. Analiza jest bezpłatna, a dzięki doświadczeniu naszych pełnomocników unikniesz odrzucenia wniosku.

Odzyskanie pieniędzy za pęknięcie będzie dla Ciebie szczególnie istotne, gdy jeździsz nowym samochodem. W takich modelach szyby czołowe często są zintegrowane z kamerami, podgrzewaniem i czujnikami. Naprawa lub wymiana takiego elementu jest bardziej skomplikowana i kosztowna. 

Rozbita szyba w samochodzie. Kto ponosi odpowiedzialność?

Odszkodowanie możesz uzyskać także wtedy, gdy nie masz polisy AC ani dodatkowej ochrony szyb. Pieniądze dostaniesz, jeśli odpowiednio udokumentujesz przebieg zdarzenia i udowodnisz, że kamień, który rozbił szybę w Twoim samochodzie, wypadł spod kół jadącego przed Tobą pojazdu Najlepszym materiałem dowodowym będzie nagranie z rejestratora samochodowego. Krótki filmik ułatwi uzyskanie odszkodowania za pękniętą szybę i będzie niepodważalnym dowodem. 

Jeżeli nie masz takiego nagrania, spisz oświadczenie o zdarzeniu z kierowcą pojazdu, który był przyczyną uszkodzenia i złóż zawiadomienie o szkodzie do ubezpieczyciela. W treści oświadczenia podaj Wasze dane osobowe, numery rejestracyjne i numer polisy OC. Postaraj się szczegółowo opisać okoliczności zajścia, np. czy kamień wyskoczył spod kół w trakcie wyprzedzania Twojego auta. W toku postępowania wyjaśniającego TU wyśle do Ciebie rzeczoznawcę, który wykona oględziny i określi, jak poważne są uszkodzenia. 

Ubezpieczyciel odmawia wypłaty odszkodowania za pęknięta szybę

Ubezpieczyciel ma zwykle 30 dni od zgłoszenia szkody na podjęcie decyzji i powiadomienie Cię o niej. Jeżeli firma odmówi Ci wypłaty pieniędzy, powołując się na brak bezpośredniej winy kierowcy samochodu, spod którego kół wystrzelił kamień, masz prawo złożyć reklamację. Odwołanie napisz samodzielnie lub zwiększ swoje szanse i skorzystaj z naszej współpracy. 

Eksperci nalezysie.pl dobrze wiedzą, że ubezpieczenie OC działa nie tylko na winie, ale też na zasadzie ryzyka. Oznacza to, że nawet jeżeli kierowca nie przyczynił się do tego, aby kamień wyskoczył spod jego kół, ruch jego samochodu spowodował uszkodzenie innego pojazdu. Jest to wystarczający argument, który upoważnia Cię do otrzymania pieniędzy za rozbitą szybę. 

Zobacz również:

Szkoda całkowita z OC i AC. Co zrobić z wrakiem pojazdu?

Zaniżone odszkodowanie OC, czyli w jaki sposób ubezpieczyciele oszukują klientów?

Ubezpieczyciel odmawia wypłaty odszkodowania? Daj sobie pomóc.
Umów się na bezpłatną konsultację