• 22 493 67 40
  • nalezysie@euco.pl
    unnamed-1unnamed-1unnamed-1unnamed-1
    • Nasze usługi
      • Odszkodowanie komunikacyjne po wypadku
      • Odszkodowanie za wypadek w pracy
      • Renty i odszkodowania
      • Odszkodowanie za szkodę rolniczą
      • Odszkodowanie za potknięcie / poślizgnięcie
      • Odszkodowanie za śmierć bliskiej osoby
      • Odszkodowanie za błąd lekarski
      • Świadczenie pielęgnacyjne
    • O nas
    • Poradnik Należy Się
    • Chcę pomóc
    • FAQ
    • Kontakt
    • Strona główna
    • Poradnik
    • Pęknięta szyba w aucie. Czy można jeździć z rozbitą szybą w samochodzie?
    Dzień babci i dziadka. Jakie prezenty dla dziadków sprawią radość i zapewnią bezpieczeństwo naszym seniorom?
    14/01/2021
    Zarażenie koronawirusem w szpitalu. Czy można uzyskać odszkodowanie?
    26/01/2021

    Pęknięta szyba w aucie. Czy można jeździć z rozbitą szybą w samochodzie?

    14/01/2021
    Kategorie
    • Poradnik
    • Wypadki komunikacyjne
    Tagi
    • poradnik
    Pęknięta szyba w aucie. Czy można jeździć z rozbitą szybą w samochodzie?

    Szkoda szybowa jest jedną z najczęstszych usterek zgłaszanych do firm ubezpieczeniowych. Polskie prawo nakazuje jazdę sprawnym technicznie samochodem, dlatego za pęknięta szybę policjant może zatrzymać dowód rejestracyjny i wręczyć mandat. Sprawdź, jak ubiegać się o odszkodowanie za pękniętą szybę i jakie są konsekwencje jazdy niesprawnym autem.

    Pęknięcia na szybie powstają zwykle niezależnie, np. po uderzeniu kamyka lub przez naprężenia karoserii. W takiej sytuacji, zamiast siadać za kółko uszkodzonego pojazdu, lepiej zgłosić szkodę i otrzymać odszkodowanie za pęknięcie.

    Zaktualizowano: 04.07.2022

    Z tego artykułu dowiesz się:

    1. Czy można przepisowo kontynuować jazdę z rozbitą szybą w samochodzie?
    2. Kiedy można naprawić pękniętą szybę w aucie?
    3. Ile kosztuje wymiana pękniętej szyby w samochodzie?
    4. Czy można dostać odszkodowanie za pękniętą szybę w aucie?
    5. Jak udowodnić winę sprawcy, który przyczynił się do rozbicia szyby w samochodzie?
    6. Co zrobić, gdy ubezpieczyciel odmawia wypłaty odszkodowania za pękniętą szybę?

    Rozbita szyba w aucie – jak przepisowo kontynuować jazdę? 

    Wyobraź sobie, że podczas jazdy spod kół jadącego przed Tobą samochodu wyskoczył kamień, który uderzył w szybę Twojego auta. Czy wiesz, jak należy postąpić, aby zachować się zgodnie z przepisami i bezpiecznie kontynuować jazdę? 

    Krok pierwszy – ocena sytuacji

    Zjedź w najbliższe możliwe miejsce i oceń, jak poważne jest uszkodzenie. Nie musisz interweniować, jeżeli szyba jest cała. Komplikacje pojawiają się dopiero wtedy, gdy zauważysz uszkodzenia. 

    Krok drugi – postępowanie w przypadku uszkodzonej szyby

    Jeśli szyba jest poważnie uszkodzona, nie można z nią dalej jechać i trzeba ją wymienić, najlepiej od razu wezwać pomoc drogową. Wymianę można też zrobić samodzielnie, gdy w pobliżu nie ma żadnego warsztatu, a pęknięcie jest na tyle duże, że jazda z nim jest niebezpieczna. 

    Do samodzielnego usunięcia szyby potrzebne są grube rękawice i worek na odpady. Czołowa szyba w samochodach wykonana jest ze szkła laminowanego. Jest to tak zwane szkło klejone, które nie rozsypie się na małe kawałki. Pod wpływem uderzenia lub naprężeń mogą na nim powstać: pajączki, rysy, gwiazdki lub półksiężyce. 

    Pęknięta szyba w aucie – kiedy można ją naprawić?

    Pęknięcia najczęściej pojawiają się na szybie czołowej. Nawet niewielkie uszkodzenia wymagają naprawy lub wymiany całego elementu, ponieważ utrudnią jazdę. Mała rysa będzie odbijać promienie słoneczne i przeszkadzać podczas prowadzenia auta. Rysy i pajączki z czasem zaczną się powiększać i osłabią wytrzymałość samochodu. Do naprawy kwalifikuje się tylko niewielka część uszkodzeń, np.:

    • odpryski, które nie znajdują się w polu widzenia kierowcy i niedawno powstały;
    • średnica uszkodzenia nie jest większa niż 5-20 mm (zależy od techniki naprawy);
    • nie są dłuższe niż 5-20 cm (zależy od techniki naprawy i lokalizacji pęknięcia).

    Nie naprawisz szyby, jeżeli pęknięcie jest bliżej niż 10 cm od krawędzi lub przypomina rysę kończącą się pod uszczelką. Warsztaty zwykle odmawiają też naprawy w sytuacji, gdy pęknięcia wyglądają jak pajączek, a ich średnica przekracza 20 mm. W takim przypadku czeka Cię wymiana całej szyby na nową. 

    Nie unikaj wizyty w warsztacie, nawet jeżeli uszkodzenie wygląda na niegroźne. Pęknięcie na przedniej szybie sprawi, że podczas kontroli drogowej dostaniesz mandat (od 250 do 500 zł), a policjant zabierze Twój dowód rejestracyjny. Pojazd nie przejdzie też badania technicznego.

    Koszt wymiany pękniętej szyby w samochodzie

    Koszt wymiany pękniętej szyby (zakupu nowego elementu oraz montażu) wynosi od 400 do 1500 zł (cena zależy od modelu samochodu i rodzaju szyby). 

    Stawka za rozbitą szybę będzie znacznie wyższa w modelach nowych samochodów, w których szyby czołowe często są zintegrowane z kamerami, podgrzewaniem i czujnikami. Naprawa lub wymiana takiego elementu jest bardziej skomplikowana i kosztowna, a wydatkiem zostaje obciążony właściciel uszkodzonego pojazdu. 

    Odszkodowanie za pękniętą szybę

    Rozwiązaniem umożliwiającym uniknięcie odpowiedzialności finansowej i zapłaty na rozbitą szybę z własnej kieszeni jest posiadanie ubezpieczenia z pakietem ochrony szyb lub autocasco. Odszkodowanie za pękniętą szybę możesz uzyskać także wtedy, gdy nie masz polisy AC ani dodatkowej ochrony szyb, a pęknięcie zostało spowodowane przez innego kierowcę. 

    Odpowiedzialność finansową ponosi wówczas firma ubezpieczeniowa sprawcy zdarzenia. Warunkiem otrzymania środków jest udokumentowanie przebiegu zdarzenia i wskazanie, że kamień, który rozbił szybę w Twoim samochodzie, wypadł spod kół jadącego przed Tobą pojazdu.

    Jak udowodnić winę sprawcy, który przyczynił się do rozbicia szyby w samochodzie?

    Najlepszym materiałem dowodowym jest nagranie z rejestratora samochodowego. Krótki filmik ułatwi uzyskanie odszkodowania za pękniętą szybę i będzie niepodważalnym dowodem. Jeżeli nie masz takiego nagrania, spisz oświadczenie o zdarzeniu z kierowcą pojazdu, który był przyczyną uszkodzenia i złóż zawiadomienie o szkodzie do ubezpieczyciela. 

    W treści oświadczenia podaj:

    • dane osobowe (sprawcy i poszkodowanego), 
    • numery rejestracyjne pojazdów,
    • numer polisy OC. 

    Postaraj się szczegółowo opisać okoliczności zajścia, np. czy kamień wyskoczył spod kół w trakcie wyprzedzania Twojego auta. W toku postępowania wyjaśniającego TU wyśle do Ciebie rzeczoznawcę, który wykona oględziny i określi, jak poważne są uszkodzenia. 

    Niestety sprawy często komplikuje niechęć przyznania się do winy sprawcy lub jego ucieczka z miejsca zdarzenia. Wtedy jedynym dowodem są zeznania świadków (np. pasażerów przebywających w samochodzie) lub nagrania z lokalnego monitoringu. Takie sprawy zwykle kończą się w sądzie, a proces wyjaśniania okoliczności rozbicia szyby jest długotrwały, wymaga złożenia wielu dokumentów, powołania się na odpowiednie przepisy prawne i sformułowania merytorycznych wyjaśnień.

    Wsparciem w sprawnym przejściu przez żmudną procedurę formalną będzie pomoc specjalistów z NależySię. Nasi eksperci:

    • sprawdzą Twoją sprawę, 
    • pomogą zebrać materiał dowodowy,
    • w Twoim imieniu zgłoszą szkodę do ubezpieczyciela. 

    Wstępna analiza jest bezpłatna, a dzięki doświadczeniu naszych pełnomocników zwiększysz swoje szanse na wyegzekwowanie sprawiedliwego odszkodowania za pękniętą szybę. 

    Ubezpieczyciel odmawia wypłaty odszkodowania za pękniętą szybę

    Ubezpieczyciel ma zwykle 30 dni od zgłoszenia szkody na podjęcie decyzji i powiadomienie o niej poszkodowanego. Jeżeli firma ubezpieczeniowa odmówi wypłaty pieniędzy, powołując się na brak bezpośredniej winy kierowcy samochodu, spod którego kół wystrzelił kamień, masz prawo złożyć reklamację. 

    Odwołanie od decyzji ubezpieczyciela powinno być napisane profesjonalnie – zgodnie z zasadami języka formalnego, z powołaniem się na odpowiednie podstawy prawne i podaniem merytorycznych argumentów dowodzących stanowisko poszkodowanego. Tak sformułowany dokument będzie wiarygodny i zwiększy szanse na wyegzekwowanie świadczenia. Informacje, jakie należy podać w treści odwołania, to:

    • dane osobowe i kontaktowe osoby poszkodowanej,
    • nazwa firmy ubezpieczeniowej,
    • numery polisy, 
    • sygnatura decyzji o odszkodowaniu,
    • opis szkód szkody,
    • skrótowy odnośnik do stanowiska, z którym się poszkodowany się nie zgadza,
    • argumentacja stanowiska. 

    Do oświadczenia warto dołącz kopię otrzymanej decyzji oraz faktur i rachunków dokumentujących koszty poniesione za naprawę szkody.

    Odwołanie można napisać samodzielnie lub z pomocą pełnomocnika. Eksperci NależySię dobrze wiedzą, że ubezpieczenie OC działa nie tylko na winie, ale też na zasadzie ryzyka. Oznacza to, że nawet jeżeli kierowca nie przyczynił się do tego, aby kamień wyskoczył spod jego kół, ruch jego samochodu spowodował uszkodzenie innego pojazdu. Jest to wystarczający argument, który upoważnia Cię do otrzymania pieniędzy za rozbitą szybę. 

    Wyższe odszkodowanie należy Ci się częściej niż myślisz. Nie czekaj, zrób pierwszy krok i skontaktuj się z nami już teraz. Bezpłatnie sprawdzimy, jak możemy odzyskać środki za pękniętą szybę w Twoim samochodzie.

    Zobacz również:

    Odszkodowanie po wypadku – co zrobić zaraz po wypadku? Jak się zabezpieczyć i wpłynąć na wyższe odszkodowanie? Poradnik ABC po wypadku.

    Zderzenie z sarną, dzikiem lub innym zwierzęciem – jak uniknąć kolizji ze zwierzęciem?

    Ubezpieczyciel odmawia wypłaty odszkodowania? Daj sobie pomóc.

    Pęknięta szyba – odszkodowanie, fot: pixabay.com/pl

    Umów się na rozmowę





      Share
      62

      Powiązane wpisy

      Kobieta pracuje zdalnie - nalezysie.pl
      07/07/2022

      Jak napisać wiarygodny i przekonujący opis zdarzenia do odszkodowania?


      Czytaj dalej
      04/07/2022

      Wypadek w drodze do lub z pracy – procedura powypadkowa i przysługujące świadczenia


      Czytaj dalej
      06/05/2022

      Gigantyczne kolejki do urzędów. Skąd się biorą i czy można je ominąć, żeby szybko załatwić swoje sprawy?


      Czytaj dalej
      18/03/2022

      Jak ustalana jest renta powypadkowa i kto może się o nią ubiegać?


      Czytaj dalej
      18/09/2021

      7 zasad bezpiecznego przebywania w szkole


      Czytaj dalej
      16/09/2021

      Ranking najlepszych ubezpieczeń dla dzieci i młodzieży szkolnej. Wskazujemy, na co zwrócić uwagę


      Czytaj dalej

      O nas

      Newera Sp. z o.o. jest niezależną spółką, świadczącą usługi na rzecz wielu kancelarii prawnych, które pomagają w uzyskaniu odszkodowania lub świadczenia pielęgnacyjnego i renty powypadkowej.


      Poznaj inne nasze serwisy:


      www.swiadczeniapielegnacyjne.pl
      Poznaj naszą społeczność na Narencie.pl

      Kontakt

      Newera Sp. z o.o.

      ul. Sienna 72/6
      00-833 Warszawa
      tel. 22 493 67 40
      e-mail: pomoc@nalezysie.pl

      Zobacz więcej

      • Nasze usługi
      • O nas
      • FAQ
      • Poradnik poszkodowanego
      • Chcę pomóc
      • Kontakt
      • Program partnerski
      © NależySię, Grupa EuCO 2004 – 2021 22 493 67 42
          Zadzwoń
          Napisz
          Używamy plików cookie na naszej stronie internetowej, aby zapewnić Ci najbardziej odpowiednie wrażenia dzięki zapamiętywaniu Twoich preferencji i powtarzaniu wizyt. Klikając „Akceptuję”, wyrażasz zgodę na użycie WSZYSTKICH plików cookie.
          UstawieniaAkceptuję
          Manage consent

          O cookies

          Ta strona korzysta z plików cookie, aby poprawić Twoje wrażenia podczas przeglądania witryny. Z tych plików cookie, które są sklasyfikowane jako niezbędne, są przechowywane w przeglądarce, ponieważ są niezbędne do działania podstawowych funkcji strony internetowej. Używamy również plików cookie stron trzecich, które pomagają nam analizować i zrozumieć, w jaki sposób korzystasz z tej witryny. Te pliki cookie będą przechowywane w Twojej przeglądarce tylko za Twoją zgodą. Możesz również zrezygnować z tych plików cookie. Jednak rezygnacja z niektórych z tych plików cookie może mieć wpływ na wygodę przeglądania.
          Necessary
          Zawsze Dozwolone
          Necessary cookies are absolutely essential for the website to function properly. These cookies ensure basic functionalities and security features of the website, anonymously.
          CookieDurationDescription
          cookielawinfo-checbox-analytics11 monthsThis cookie is set by GDPR Cookie Consent plugin. The cookie is used to store the user consent for the cookies in the category "Analytics".
          cookielawinfo-checbox-functional11 monthsThe cookie is set by GDPR cookie consent to record the user consent for the cookies in the category "Functional".
          cookielawinfo-checbox-others11 monthsThis cookie is set by GDPR Cookie Consent plugin. The cookie is used to store the user consent for the cookies in the category "Other.
          cookielawinfo-checkbox-necessary11 monthsThis cookie is set by GDPR Cookie Consent plugin. The cookies is used to store the user consent for the cookies in the category "Necessary".
          cookielawinfo-checkbox-performance11 monthsThis cookie is set by GDPR Cookie Consent plugin. The cookie is used to store the user consent for the cookies in the category "Performance".
          viewed_cookie_policy11 monthsThe cookie is set by the GDPR Cookie Consent plugin and is used to store whether or not user has consented to the use of cookies. It does not store any personal data.
          Functional
          Functional cookies help to perform certain functionalities like sharing the content of the website on social media platforms, collect feedbacks, and other third-party features.
          Performance
          Performance cookies are used to understand and analyze the key performance indexes of the website which helps in delivering a better user experience for the visitors.
          Analytics
          Analytical cookies are used to understand how visitors interact with the website. These cookies help provide information on metrics the number of visitors, bounce rate, traffic source, etc.
          Advertisement
          Advertisement cookies are used to provide visitors with relevant ads and marketing campaigns. These cookies track visitors across websites and collect information to provide customized ads.
          Others
          Other uncategorized cookies are those that are being analyzed and have not been classified into a category as yet.
          SAVE & ACCEPT


          Zamów bezpłatną konsultację

          lub zadzwoń 22 493 67 40

          Pracujemy w godz. 8–18 (pn–pt) i 9–17 (sb)







            Zamów bezpłatną konsultację

            lub zadzwoń 22 493 67 40

            Pracujemy w godz. 8–18 (pn–pt) i 9–17 (sb)