Loading...

nasze-historie

Zarażenie koronawirusem w szpitalu. Czy można uzyskać odszkodowanie?

Wyobraź sobie, że w dobie pandemii trafiasz do szpitala. Twoje dolegliwości nie mają nic wspólnego z zakażeniem SARS-CoV-2, ale przez zaniedbania personelu medycznego zostajesz zarażony. Covid-19 uniemożliwia Ci powrót do normalnego życia i do pracy. W takiej sytuacji możesz uzyskać odszkodowanie i inne typy świadczeń za to, że ktoś zaraził Cię koronawirusem w szpitalu. 

Odszkodowanie za zakażenie SARS-CoV-2 przysługuje Ci nie tylko po hospitalizacji w szpitalu. Takie świadczenie jest zasadne także podczas pobytu w domu opieki społecznej i domu spokojnej starości.

Zaniedbania personelu medycznego a odszkodowanie za zarażenie koronawirusem

Możesz dostać odszkodowanie za zakażenie koronawirusem, jeżeli ta choroba spowodowała uszczerbek na Twoim zdrowiu lub śmierć bliskiej Ci osoby. Jeśli do zakażenia wirusem doszło w szpitalu, domu opieki społecznej lub domu spokojnej starości, pieniądze dostaniesz, o ile udowodnisz, że personel medyczny nie wypełnił swoich obowiązków. 

Zaniedbania lekarzy, pielęgniarek, salowych oraz innych pracowników placówki, które narażają Twoje bezpieczeństwo i zdrowie, to np.:

  • nie mycie rąk, 
  • nie zmienianie rękawiczek i fartuchów, 
  • brak reakcji na nie noszenie maseczek ochronnych przez pacjentów,
  • niewłaściwa lub zbyt rzadka dezynfekcja. 

Zakażenie Covid-19 przez błędy organizacyjne placówek medycznych 

Jako poszkodowany musisz udowodnić, jak doszło do zakażenia. W obecnej sytuacji możesz mieć trudność z potwierdzeniem winy personelu medycznego. Mimo to nie jesteś na straconej pozycji. Jeżeli nie masz jednoznacznych dowodów na to, że zawinili lekarze czy pielęgniarki, odpowiedzialnością za Twój stan zdrowia sąd może obarczyć błędy organizacyjne szpitala. Najczęstsze z nich to brak środków ochrony osobistej (maseczek, rękawiczek jednorazowych, przyłbic, fartuchów) i zbyt długie zmiany.

Pandemia potwierdziła też, że w szpitalach jest za mało personelu medycznego. Lekarze i pielęgniarki pracują na zbyt długich zmianach, a odbywanie dyżurów w różnych placówkach medycznych przyczynia się do rozsiewania wirusa SARS-CoV-2.

Twoje roszczenie będzie zasadne, jeżeli udowodnisz, że w związku z błędami w placówce:

  • Twoje zdrowie pogorszyło się lub zmarł ktoś z Twoich bliskich;
  • przed pobytem w szpitalu, domu opieki społecznej lub domu starości nie chorowałeś i zaraziłeś się w trakcie wizyty w danej placówce;
  • wskażesz związek przyczynowy pomiędzy zakażeniem koronawirusem a zaniedbaniem ze strony kierownictwa szpitala. 

Pamiętaj, że o wysokości odszkodowania może zadecydować pierwsze złożone przez Ciebie pismo. Dlatego nie ryzykuj i zdaj się na pomoc specjalistów. 

Odszkodowanie za zakażenie koronawirusem – jakie świadczenia można dostać?

Rodzaje świadczeń, które możesz dostać za zakażenie koronawirusem, zależą od przebiegu choroby i tego, jakie są jej konsekwencje. Jako pacjent najczęściej masz prawo do odszkodowania za szkodę majątkowa i pobyt w szpitalu oraz zadośćuczynienia za ból i cierpienie (fizyczne i psychiczne). 

Jeżeli choroba Covid-19 sprawiła, że nie możesz wrócić do swojej pracy zarobkowej lub zwiększyły się Twoje potrzeby życiowe, np. musisz jeździć do pulmonologa, aby regularnie kontrolować stan swoich płuc, przysługuje Ci też renta wyrównawcza. 

Kiedy pacjent może wystąpić o odszkodowanie za zakażenie koronawirusem?

Swoją szkodę możesz zgłosić do 3 lat od dnia zakażenia wirusem SARS-CoV-2. Jest to okres, który dotyczy odszkodowania, zadośćuczynienia i renty. W niektórych przypadkach możliwe jest wydłużenie terminu przedawnienia, jednak są to sytuacje, które wymagają indywidualnej analizy i strategii działania opracowanej przez specjalistów do spraw odzyskiwania odszkodowań. 

Zobacz również:

Odszkodowanie dla lekarzy i pielęgniarek za zakażenie się koronawirusem w miejscu pracy

Pacjent z chorobą przewlekłą w pandemii. Opóźnienia w diagnostyce i leczeniu

W przychodniu lub w szpitalu zaraziłeś się Covid? Będziemy w stanie Ci pomóc.
Umów się na bezpłatną konsultację